Drożyzna na bazarach! Ceny niektórych owoców i warzyw zbijają z nóg

Bazar, warzywa. Foto: Pixabay.com
Bazar, warzywa. Foto: Pixabay.com

Susza wdała się we znaki nie tylko rolnikom. Również konsumenci odczuwają jej skutki, przede wszystkim we własnych portfelach. Granice zdrowego rozsądku przekroczyły już ceny pietruszki i czereśni.

Wszyscy odwiedzający okoliczne bazary przecierają oczy ze zdumienia, w szczególności na stoisku, gdzie można kupić pietruszkę. Za kilogram tego warzywa sprzedawcy liczą sobie nierzadko po 20 zł.

Zapytany o wysokie ceny pietruszki był minister rolnictwa Marek Sawicki przyznał, że głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest susza. – Do tego chłodna wiosna wtedy sprawiły, że tej pietruszki po prostu nie ma. Dlatego ceny są takie wysokie.

Mimo wielkiego i otwartego europejskiego rynku okazuje się, że łatwiej zaimportować wczesne ziemniaki, banany czy pomarańcze niż pietruszkę – dodał polityk.

Podobnie rzecz wygląda z czereśniami. Ich cena oscyluje w granicach 50 zł za kilogram.

– Proszę poczekać jeszcze 2-3 tygodnie, a krajowe produkty będą dużo tańsze. Bo mimo przymrozków i strat, to jednak, jeśli chodzi o owoce, to raczej trzeba spodziewać się poprawy, bo pogoda się poprawia – uspokajał Sawicki.

Zdaniem byłego ministra rolnictwa, konieczne są inwestycje w systemy nawadniania. W tym celu potrzebne są działania ze strony rządu. Inaczej w kolejnych latach również czeka nas drożyzna.

Opady deszczu, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, powinny sprawić, że niebawem ceny rodzimych owoców i warzyw zaczną spadać.

Źródło: tokfm.pl

15 KOMENTARZE

  1. Do każdego pęczka pietruszki polscy podatnicy dopłacają jakieś 20 zł w tzw. „funduszach unijnych” dla rolnika. Niezależnie od tego ile było deszczu albo słońca.

  2. Wszyscy winni.
    Tylko nie zarzadzajacy polskim bantustanem.
    Jakbym słyszał dziennik telewizyjny z czasów dzieciństwa-„brak mocy przerobowych i kooperantow” …no i oczywiście ten magiczny”sznurek do snopowiazalek !

  3. w Polsce skok cywilizacyjny może sie dokonać tylko po odzyskaniu reparacji wojennych od babci Makreli za które odbuduje sie celowo wygaszany polski przemysł ciężki (huty,stocznie,kopalnie),sektor bankowy,cukrownie,handel.Wtedy w kilka lat poziomem życia i zarobków dogonimy takich Belgów czy Holendrów

  4. Drożyzna nie tylko na bazarach.U uporczywie lansowanego przez ten dziadowski portal,sklepie Zięby witamina C z dodatkiem wyciągu z aronii kosztowała ponad 50 zł A w zeszłym roku za połowę tej ceny można było zakupić ze 100 kg owoców aronii.

  5. W rolnictwie zawsze było albo urodzaj albo nieurodzaj i tak zle i tak niedobrze

  6. Rząd już nie pomoże bo Polacy chcą głosować z Konfederacją.

Comments are closed.