Ileż można? Czekają nas kolejne zmiany w opłatach za śmieci

Segregacja śmieci - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Segregacja śmieci - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W trakcie dzisiejszego posiedzenia rząd zajął się m.in. przepisami dotyczącymi segregacji odpadów. To jednak nie koniec, w planach są bowiem nowe regulacje w przedmiocie walki ze smogiem.

Jakiś czas temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym zostało wykazane, iż polski rząd nie dbał o sprawy poprawy jakości powietrza w latach 2007-2015. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska jest więc odpowiedzią na to orzeczenie.

Tym samym terminy na wprowadzenie konkretnych działań będą krótsze, zarówno na poziomie gmin, jak i województw. To jednak nie wszystko, bowiem wzmożone zostaną także kontrole.

Zmiany mogą dotknąć również zwykłych obywateli, szczególnie jeśli nie segregują oni odpadów. W chwili obecnej opłata za wywóz niesegregowanych śmieci jest wyższa niż w przypadku segregowanych, aczkolwiek – jak przyznają rządzący – różnica ta nie jest wystarczającą zachętą do działań proekologicznych.

Rząd proponuje więc, aby odpady niesegregowane były dwukrotnie droższe od segregowanych.

Zmiany dotyczą także firm. Uzyskają one większą kontrolę nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowe regulacje mają również promować kompostowanie – osoby, które przetwarzają odpady we własnym zakresie, będą płacić niższe rachunki.

Kary za niezgodne z prawem gospodarowanie odpadami zostaną zaostrzone. Zabronione będzie też sprowadzanie do Polski kotłów, które nie spełniają norm ekologicznych.

Źródło: gazetaprawna.pl

13 KOMENTARZE

  • Zarzad Poljin-RP Przyjaciol jeszcze nie takie podwyzki zafunduje swym poddanym.
   Dla dobra nacji handlowej !

  • Czy dobrze przeczytałem? „Polskie geje”?

   Ani grosza od nas nie dostaniecie !

 1. Jedynym ratunkiem dla Polaków jest osadzenie wszystkich pisowców w obozach koncentracyjnych i zmuszenie ich do odpracowania szkód, które wyrządzili Polakom.

 2. Zarzad Poljin-RP Przyjaciol jeszcze nie takie podwyzki zafunduje swym poddanym.
  Dla dobra nacji handlowej !

 3. Najpierw zrobili ze mnie kasjera, wykonuję przelewy przez internet
  Potem zrobili ze mnie drukarza, drukuję efaktury do księgowania
  Teraz chcą ze mnie zrobić smieciarza, będę sortował odpady

 4. Chodzi o to żeby było brudno i żeby tak można było przedstawiać Polaków ;)

Comments are closed.