Problemy Huawei dopiero się zaczną. Dwaj operatorzy komórkowi odkładają sprzedaż telefonów chińskiego giganta

Huawei. Foto: PAP/EPA
Huawei. Foto: PAP/EPA

Dwaj operatorzy sieci komórkowych w Japonii poinformowali w środę o przełożeniu sprzedaży nowych smartfonów chińskiej marki Huawei, na którą władze USA niedawno nałożyły sankcje, odcinające ją od amerykańskiej technologii – przekazała japońska agencja Kyodo.

Odłożenie w czasie sprzedaży nowego modelu Huawei P30 Lite ogłosiła korporacja KKDI, która prowadzi sieć komórkową Au, oraz budżetowy operator Y!mobile, należący do grupy SoftBank.

Ministerstwo handlu USA wpisało w ubiegłym tygodniu Huawei na „czarną listę podmiotów”, które muszą uzyskać zgodę władz w Waszyngtonie, by kupować od amerykańskich firm komponenty i oprogramowanie. Resort ocenił, że Huawei uczestniczy w działalności zagrażającej bezpieczeństwu narodowemu USA, czemu chiński koncern zaprzecza.

W poniedziałek ministerstwo handlu przyznało Huawei licencję na zakup niektórych amerykańskich produktów do 19 sierpnia, by dać operatorom korzystającym z jego urządzeń więcej czasu na przygotowanie. Licencja dotyczy technologii potrzebnej do serwisowania istniejących sieci telekomunikacyjnych i aktualizacji oprogramowania w istniejących smartfonach.

Założyciel Huawei Ren Zhengfei ocenił niedawno w wywiadzie dla państwowych chińskich mediów, że jego firma przygotowała się na sankcje ze strony władz USA, które – jak to ujął – „nie doceniają możliwości” chińskiego koncernu.

Zakaz dostarczania mu amerykańskiej technologii oznacza jednak m.in., że nowe telefony Huawei nie będą mogły korzystać z oprogramowania firmy Google, w tym popularnych aplikacji Gmail, YouTube czy Google Maps. Według ekspertów może to znacznie utrudnić sprzedaż smartfonów poza Chinami i udaremnić starania Huawei o prymat na globalnym rynku tych urządzeń. (PAP)

8 KOMENTARZE

 1. Właściwie Trump zacznie się zastanawiać,gdy Chiny nie kupią tych 400 szt Boenigów jakie zamówiły.
  Na dodatek argumentując to tym,że nie mają pewności czy któregoś dnia nie będą mogli ich odpalić bo nie spodoba się to koszernym.Z drugiej strony może to spowodować ogromną podwyżkę cen Airbusów,jak i wprowadzenie wiz dla ob.Usraela przy lądowaniu na Księżycu.Powstały pingpong celny potrwa kilka lat,a wtedy Chiny zostaną wprost zmuszone do tak wielkiego przyspieszenia naukowego, że Usrael będzie sobie pluł w brodę,że wywołał wilka z lasu(nie alę).To nie Japonia z lat 40tych.Ich potencjał intelektualny jest ogromny,a ambicje wprost nieograniczone.Plus wielka pracowitość i brak podatności na takie zbytki jak „demokratyzacja doodbytnicza”.Na marginesie,gdyby w Pekinie miała rezydować taka bezczelna podfruwajka jak u nas,Chinczycy odesłaliby ją w paczce UPSem.

  • „Huawei uczestniczy w działalności zagrażającej bezpieczeństwu narodowemu USA”
   Saddam miał niewidzialną broń chemiczną zagrażającą bezpieczeństwu USA, a teraz Bassar też ją używa i też zagraża. Stara gadka.

 2. Sięgnąłem do sieci i dowiedziałem się, że trzy pierwsze miejsca najlepszych programistów zajmują:
  1. CHINY
  2. ROSJA
  3. POLSKA
  Zawsze wiedziałem, że moja zapyziała ksenofobiczna, nacjonalistyczno-faszystowska polska dusza ma rację i teraz wiem, że POLSKA nie musi się klasyfikować wogóle, bo jest najlepsza.
  A pozatym, to wydaje mi się, że skoro przed wojną NKWD wykryła wroga ludu i szpiega urugwajsko-angielsko-litewskiego, to teraz ja trafiłem przypadkowo na ślad spisku ogólnoświatowego chińsko-rosyjsko-polskiego.

  • najlepszych programistów to mają USA, a później długo długo nic i dopiero Rosja Indie Chiny.

 3. Prześliczne:”demokracja doodbytnicza”-na użytek kampanii proponuję perrectalną.Od kitajców można też przejąć sposoby resocjalizacji uchodźców-test kotlet,bigos,flaszka i.. możemy gadać.Ujgurowie to już ćwiczą.

 4. Gdy google zablokuje aktualizacje w moim tel. Huawei to wystąpię do sprzedawcy o zwrot kwoty za tel. z uwagi na niezgodność towaru z umową. Przecież kupując tel. kupiłem nie pudło z 200g scalaków, szkła, alu itp. tylko urządzenie z usługami i aktualizacje systemu przez okres 2 lat, w tym usług google.

Comments are closed.