Rosyjskie bombowce były za blisko. Amerykańskie myśliwce ruszyły w pościg

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor przechwyciły rosyjskie bombowce Tu-95 fot. Twitter @NORADCommand
Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor przechwyciły rosyjskie bombowce Tu-95 fot. Twitter @NORADCommand

Rosyjskie bombowce Tu-95 wraz z eskortą pojawiły się w rejonie Alaski. Amerykanie poderwali myśliwce F-22 Raptor, które przechwyciły rosyjskie samoloty.

Zdarzenie miało miejsce 20 maja w na północ od Wysp Aleuckich na Pacyfiku i zachodniego brzegu Alaski. Rosyjskie samoloty nadleciały w dwóch grupach.

Ponieważ rosyjskie samoloty znalazły się w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski, Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) zdecydowało o wysłaniu myśliwców F-22 Raptor w celu przechwycenia rosyjskich maszyn, a także samolotu wczesnego ostrzegania Boeing E-3 Sentry.

Pierwsza składała się z 2 turbośmigłowych bombowców strategicznych Tu-95. Zostały one przechwycone przez parę amerykańskich myśliwców F-22.

Druga grupa, składająca się także z dwóch Tu-95 lecących tym razem w asyście myśliwców Su-35 nadleciała później. Także w tym przypadku NORAD poderwał parę myśliwców F-22 Raptor celem przechwycenia.

Pozostajemy w gotowości przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku – powiedział dowódca NORAD, generał O’Shaughnessy.

Sytuację skomentowało także rosyjskie ministerstwo obrony. Według niego grupa 4 bombowców Tu-95 przeprowadziła zaplanowane loty nad wodami międzynarodowymi w okolicy Czukotki, Morza Beringa i Morza Ochockiego, a także wzdłuż zachodniego brzegu Alaski i na północ od Wysp Aleuckich.

Rosjanie potwierdzili też fakt przechwycenia przez amerykańskie myśliwce F-22 dodając, że towarzyszyły one rosyjskim samolotom przez pewien czas w trakcie trwającego 12 godzin lotu.

9 KOMENTARZE

  1. Lot był zaplanowany, nie wlecieli w nikogo przestrzeń powietrzną więc o co chodzi?

  2. I co ?? – „F-22 Raptor, przechwyciły rosyjskie samoloty.” … powiedzieli Rosjanom здраствуйте ??

  3. Rosja to se może latać w swojej przestrzeni powietrznej i USA to może naskoczyć Rosji bo Rosja to nie kraje bliskiego wschodu i trzeciego świata a to że dospodarka nie najlepi pracuje bo ludzie nie chcą chodzić do roboty i uprawiać rolę .
    A bym zapomniał Rosji to możecie naskoczyć i se zatoczyć na się na palu .
    I tyle z tej okazji dnia dziecka i matki Bożej fatimskiej nie mogę znaleźć tej samej kategorii kobiety co moje zebro Hej hej hej sokoły.

  4. I co z tego? Znów świat na krawędzi wojny? To już chyba 10 raz w tym miesiącu…

  5. Tylko po to tam podlecieli tanimi w eksploatacji Tu-95, by nabić licznik dolarowy koszmarnie drogim w eksploatacji F-22, do których już teraz drastycznie brakuje części zamiennych i jest problem z ich sprawnością. Gdyby chcieli zaatakować USA, to nie musieliby wlatywać w zasięg lotnictwa myśliwskiego: Tu-95 mają pociski nuklearne o zasięgu 4500km (a niektórzy eksperci szacują na 5500km). 1 godzina lotu F-22 to 50 godzin serwisowania. Tydzień dni takiego latania Tu-95 i USA nie ma F-22 zdatnych do lotu… :-)))))))))))))))))

  6. i szybko je dogoniły, a nawet przegoniły i wróciły do bazy po paliwo; a ruskie samoloty w tym czasie leciały dalej; ki czort;

Comments are closed.