Świat jest na krawędzi wojny nuklearnej – ostrzega ekspert z ONZ. „Ryzyko jest wyższe niż kiedykolwiek od czasu II wojny światowej”

Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr
Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr
REKLAMA

Ryzyko użycia broni nuklearnej jest najwyższe od czasów II wojny światowej, powiedziała we wtorek starsza specjalistka odpowiedzialna za sprawy bezpieczeństwa w ONZ, nazywając ją „pilną” kwestią, którą świat powinien potraktować poważniej.

Renata Dwan, dyrektor Instytutu Badań nad Rozbrojeniem przy ONZ (UNIDIR), powiedziała, że ​​wszystkie państwa posiadające broń nuklearną realizują programy modernizacji jądrowej, a krajobraz kontroli zbrojeń zmienia się, częściowo z powodu strategicznej konkurencji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

REKLAMA

Tradycyjne rozwiązania w zakresie kontroli zbrojeń są również osłabiane przez pojawienie się nowych sposobów prowadzenia wojny, wraz z upowszechnieniem zbrojnych ugrupowań i prywatnych kontraktorów oraz nowymi technologiami, które zacierają granicę między bronią ofensywną i defensywną, powiedziała dziennikarzom w Genewie.

Po trwających dwie dekady rozmowach na temat rozbrojenia, 122 kraje podpisały traktat zakazujący broni jądrowej, częściowo z powodu narastającej faktem przedłużających się rozmów frustracji, a częściowo z powodu świadomości ryzyka, powiedziała.

Sądzę, że jest to naprawdę ostatni moment by przyznać, a tego trochę brakowało w mediach na ten temat, że zagrożenia związane z wojną nuklearną są obecnie szczególnie wysokie, a ryzyko związane z użyciem broni nuklearnej ze względu na czynniki, które wskazałam, jest teraz wyższe niż kiedykolwiek od czasu zakończenia II wojny światowej. – powiedziała Renata Dwan.

Traktat o zakazie broni jądrowej (TPNW), został poparty przez Międzynarodową kampanię na rzecz zniesienia broni jądrowej (ICAN), która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2017 roku.

Traktat ratyfikowało jak dotąd 23 z 50 krajów, które muszą go przyjąć aby mógł wejść w życie, w tym RPA, Austria, Tajlandia, Wietnam i Meksyk. Stanowczo sprzeciwiają się temu Stany Zjednoczone, Rosja i inne państwa oficjalnie posiadające lub podejrzewane, jak Izrael, o posiadanie broni jądrowej.

Dwan powiedziała, że świat nie powinien ignorować niebezpieczeństwa użycia broni nuklearnej.

To w jaki sposób myślimy i jak działamy wobec tego ryzyka oraz jak nim zarządzamy, wydaje mi się bardzo ważną i pilną kwestią, która nie znajduje pełnego zrozumienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedziała.

Źródło: Reuters

REKLAMA