UWAGA! Fałszywe maile docierają do Polaków. Autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywą korespondencją mailową. Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości podszywające się pod pracowników resortu finansów. Wiadomości różnią się treścią, ale zawsze zawierają link lub załącznik z niebezpiecznym oprogramowaniem.

W e-mailach znajdują się sformułowania: „Proszę o zapoznanie się z pismem i wdrożenie w życie zawartych w nim zaleceń i uwag na prowadzonych przez Panów kontraktach”, „Do stosowania”, „W załączeniu przesyłam polecenie. Proszę o przekazanie go podległym wam prowadzącym/kierownikom kontraktów”.

Ministerstwo informuje, że otwieranie zamieszczonych w wiadomościach linków lub załączników, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

„Prosimy o dokładną weryfikację adresu nadawcy pod kątem zgodności z domeną mf.gov.pl. Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości” – dodaje MF.

Wcześniej resort finansów ostrzegł przed fałszywymi wiadomościami e-mail nt. „Krajowej Kontroli Skarbowej”. Ich autor podszywa się pod pracownika Krajowej Administracji Skarbowej i prosi o wypełnienie załączonego formularza. „Korespondencja ta nie jest wysyłana z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej” – podkreśla MF.

Jak ostrzega, otwieranie załączonego pliku lub wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

Podejrzane e-maile mają następującą treść (bez polskich znaków, pisownia oryginalna): „W zwiazku z przeprowadzeniem Krajowej Kontroli Skarbowej dnia. 17.05.2019r, oraz braku mozliwosci kontaktu telefonicznego, w zalaczniku przesylamy formularz UAC 73, ktory nalezy wypelnic i przeslac do wlasciwego dla Panstwa firmy Urzedu Skarbowego, lub przeslac w odpowiedzi na tego mailla. Prosimy o odeslanie poprawnie wypelnionego formularza w terminie 7 dni od otrzymania tego mailla”.

Informacja jest podpisana: „Z powazaniem Inspektor ds. Poboru Podatkow Tomasz Mazur Krajowa Administracja Skarbowa”.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. To fakt sam dostałem taki mail. Załącznik zawiera wirusa. Mój program go rozpoznał i zabezpieczył.

  2. Takie e-maile sa wysylane nagminnie na calym swiecie gdzie dociera internet.Mieszkam za granica i zgodnie z
    otrzymanymi e-maile, powinienem byc aresztowany za przestepstwa podatkowe kilkanascie razy.Dziwie sie, ze ktos w Nczas pozwala na publikowanie takich bzdzin.

    • Nie zgadzam się z Panem, uważam, że należy ostrzegać przed takimi rzeczami, gdyż wiedza w tym zakresie jest niewielka. Ludzie są bardzo naiwni i często dają się nabrać na takie teksty. W dużym przedsiębiorstwie w moim mieście wirus zaszyfrował dyski serwera, gdy jedna z pracownic takiego maila uruchomiła. Koszty były ogromne.

  3. A co na to ministerstwo cyfryzacji?
    Te fałszywe emaile są mniej szkodliwe niż prawdziwe ministerstwo finansów.

Comments are closed.