Kryzysowa sytuacja w Krakowie! Wisła zalewa bulwary, osunęła się skarpa. Paraliż miejskiej komunikacji [FOTO/VIDEO]

Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow
Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow

W Krakowie powołano sztab kryzysowy w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce. Obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Woda z Wisły zalała część bulwarów spacerowych w Krakowie. W całym województwie występują liczne podtopienia.

Od kilku dni w Krakowie intensywnie pada deszcz. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział, że wszystkie magazyny przeciwpowodziowe są objęte całodobowym dyżurem pracowników. Do dyspozycji jest 120 tysięcy worków z piaskiem do umacniania wałów przeciwpowodziowych oraz ciężki sprzęt.

Komendant małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej Marek Bębenek poinformował, że od początku intensywnych deszczy strażacy w regionie podjęli ok. 750 interwencji. W działania zaangażowanych jest około trzech tysięcy strażaków.

Spółka Tauron zakomunikowała również, że podjęła do tej pory prawie 200 interwencji na terenie województwa małopolskiego. Energetycy usuwają uszkodzenia sieci spowodowane intensywnymi opadami deszczu i gwałtownymi burzami.

W samym Krakowie woda z Wisły zalała bulwary spacerowe. Intensywne opady deszczu powodują również paraliż komunikacji miejskiej. Na niektórych ulicach wstrzymano ruch tramwajowy, siedem linii kierowanych jest na trasy objazdowe.

Zalany jest budynek żłobka nr 5 na osiedlu Willowym. Strażacy wypompowują wodę. Osunęła się też skarpa przy pomniku Ofiar Faszyzmu.

W związku z intensywnymi opadami w powiecie gorlickim nieprzejezdna jest droga wojewódzka 981 od miejscowości Sędziszowa do miejscowości Pławna. W Wadowicach Dolnych zalane zostało schronisko dla zwierząt „Czekadełko”. Wszystkie zwierzęta zostały ewakuowane.

W sztabie kryzysowym pojawił się premier Mateusz Morawiecki, który opublikował nagranie z ujęciami podtopionych terenów.

Według prognoz fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do Krakowa w sobotę o godz. 6 rano. IMGW ostrzega, że wciąż spodziewane są ulewy, którym mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Dziś stan wody w regionie tarnowskim jest nadal bardzo wysoki. Aktualnie nieprzejezdna jest droga wojewódzka W981 w…

Opublikowany przez Tarnowska Policja Środa, 22 maja 2019

Źródło: PAP/nczas.com/Twitter

9 KOMENTARZE

 1. Państwo z dykty. Minęło 12 lat od wielkiej powodzi z 1997 roku i co, popada kilka dni i mamy klęskę żywiołową ? Gdzie są te obiecane zbiorniki retencyjne, uregulowane rzeki, na co idą pieniądze polskich podatników, jeśli nie na chronienie ich przed klęskami żywiołowymi ? Teraz to z pewnością nie będzie kasy na ochronę przeciwpowodziową, bo ona, albo trafi na zasiłki socjalne i kupowanie głosów wyborczych typu 500+, albo w łapska Żydów znając plany POPiSu. Czy nasz kraj kiedykolwiek będzie normalny, gdzie jest ład i porządek, a obywatele czują się bezpiecznie ?

  • sorki … 22 lata … to tym gorzej dla wizerunku rządów, bo prze tak długi czas już powinniśmy mieć z głowy problem powodzi …

   • jak to na co idą? na wsparcie terroryzmu w ramach nato (ataki na państwa arabskie), na eurokunę (składki na unie ojroPEJSką), na homopierdoły, na żydowskie muzea (szkalujące później polaków), na Iśrahell (patrz 100 euro dla żydów, prekursor programu 500+ to było w 2014 czyli program 500-), na spłatę roszczeń 447 (już niedługo), na walkę z zmianami klimaty (patrz chemitrails), na urzędasów (są ich miliony tak debilnych zarządzeń tych urzędasów) itd

  • poszly min w przekop mierzei wislanej ktory jest potrzebny jak piate kolo u wozu, lotnisko w Radomiu, stadiony na euro2012

   • Putin tez uwaza, ze przekop Mierzei odbiera mu forme nacisku na Polske.
    Polska bez przekopu musi byc uzalezniona od Putina. O to Wam, Ruskom chodzi!

 2. W tej sprawie, czyli wody w ciekach, piszę dosyć często, na tyle na ile pozwalają mi okazje (zbyt częste przypominanie nie daje oczekiwanego rezultatu we wszystkim), takie jak ta, znaczy powódź i lamenty związane z suszą, która jak wiadomo trwa od dwóch lat i wcale się nie skończyła wraz z wystąpieniem stanów powodziowych tu i tam. Ona się nie musi wcale skończyć, kiedy te stany wystąpią często gęsto na terenie całej Polski. Dlatego, że susza, to brak wody poniżej powierzchni, a tej właśnie brakuje permanentnie.
  PRZYCZYNĄ PRZEWLEKŁEJ SUSZY W POLSCE JEST PRZEWLEKŁY PRZEBIEG CIĘŻKIEJ CHOROBY UMYSŁOWEJ, o krótkiej nazwie – SOCJALIZM!
  Ludzie w Polsce nie mają prawa w rzeczywistości do zbudowania na własnej ziemi elektrowni wodnej, z które czerpaliby korzyści w postaci:
  – pozyskiwania energii elektrycznej i/lub napędu do urządzeń technicznych.
  – utrzymywania zbiornika wodnego, zapewniającego w czasie suszy i powodzi stosowną ilość wilgoci w ziemi (studnie), wody dla pól uprawnych i zwierząt hodowlanych, warunków do hodowli ryb.
  – czerpanie korzyści z rekreacji
  Zdarzają się jakieś chucherkowate wyjątki, potwierdzające stan w skali makro.
  Nie będę się zniżał do poziomu umysłowego matołków socjalistycznych i udowadniał, ze do tego niepotrzebne są specjalne kredyty państwowe albo dopłaty z UE.
  Jedno trzeba przypominać – PODATKI DOCHODOWE POWINNY ZNIKNĄĆ!
  Oczywiście, WRAZ Z SOCJALISTYCZNYMI PROCEDURAMI BIUROKRATYCZNYMI!
  I jeszcze jedno. Zapory na wszelkiej wielkości ciekach wodnych, powinny należeć do rzadkości; każdy moze sobie odprowadzać wodę na swój teren i po użyciu z powrotem – BEZ SPRAWDZANIA ILE SOBIE „PRZYWŁASZCZYŁ” NA WŁASNE CELE i „straty opodatkowywać chyba, że jest to jakaś cenna woda mineralna na sprzedaż, do czego też nie jestem przekonany. Ropa, węgiel i gaz i inne bogactwa ze swojej ziemi jest prywatna.

 3. Nic to! Wazne, zeby muzulmanie w Polsce czuli sie bezpiecznie!
  A w Krakowie, pada od kilku dni i woda przybiera, wiec komuch Majchrowski tez sie zalewa.

 4. Chcemy wiedziec, w ktorych miastach, gminach, wojewodztwach woda jest juz sprzedana. Zanim beda wybory na jesieni a jeszcze lepiej przed wyborami w niedziele

Comments are closed.