Kryzysowa sytuacja w Krakowie! Wisła zalewa bulwary, osunęła się skarpa. Paraliż miejskiej komunikacji [FOTO/VIDEO]

Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow
Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow

W Krakowie powołano sztab kryzysowy w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce. Obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Woda z Wisły zalała część bulwarów spacerowych w Krakowie. W całym województwie występują liczne podtopienia.

Od kilku dni w Krakowie intensywnie pada deszcz. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział, że wszystkie magazyny przeciwpowodziowe są objęte całodobowym dyżurem pracowników. Do dyspozycji jest 120 tysięcy worków z piaskiem do umacniania wałów przeciwpowodziowych oraz ciężki sprzęt.

Komendant małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej Marek Bębenek poinformował, że od początku intensywnych deszczy strażacy w regionie podjęli ok. 750 interwencji. W działania zaangażowanych jest około trzech tysięcy strażaków.

Spółka Tauron zakomunikowała również, że podjęła do tej pory prawie 200 interwencji na terenie województwa małopolskiego. Energetycy usuwają uszkodzenia sieci spowodowane intensywnymi opadami deszczu i gwałtownymi burzami.

W samym Krakowie woda z Wisły zalała bulwary spacerowe. Intensywne opady deszczu powodują również paraliż komunikacji miejskiej. Na niektórych ulicach wstrzymano ruch tramwajowy, siedem linii kierowanych jest na trasy objazdowe.

Zalany jest budynek żłobka nr 5 na osiedlu Willowym. Strażacy wypompowują wodę. Osunęła się też skarpa przy pomniku Ofiar Faszyzmu.

W związku z intensywnymi opadami w powiecie gorlickim nieprzejezdna jest droga wojewódzka 981 od miejscowości Sędziszowa do miejscowości Pławna. W Wadowicach Dolnych zalane zostało schronisko dla zwierząt „Czekadełko”. Wszystkie zwierzęta zostały ewakuowane.

W sztabie kryzysowym pojawił się premier Mateusz Morawiecki, który opublikował nagranie z ujęciami podtopionych terenów.

Według prognoz fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do Krakowa w sobotę o godz. 6 rano. IMGW ostrzega, że wciąż spodziewane są ulewy, którym mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Dziś stan wody w regionie tarnowskim jest nadal bardzo wysoki. Aktualnie nieprzejezdna jest droga wojewódzka W981 w…

Opublikowany przez Tarnowska Policja Środa, 22 maja 2019

Źródło: PAP/nczas.com/Twitter

Comments are closed.