Stan alarmowy w południowej Polsce! Kraków przygotowuje się na najgorsze. „Zapora może nie wytrzymać” [VIDEO]

Powódź w Polsce. Foto :PAP
Powódź w Polsce. Foto :PAP
REKLAMA

Powodzie na Śląsku i Podkarpaciu. Trwa ewakuacja mieszkańców 30 gospodarstw w Wilkowicach (Śląskie). Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka – poinformowały w czwartek po południu w komunikacie Wody Polskie. Tak samo sytuacja na Podkarpaciu jest nieciekawa. Źle jest również w Małopolsce. Kraków przygotowuję się na falę kulminacyjną.

„Mamy prawie 600 interwencji do tej pory. Prawie 300 jest w trakcie realizacji” – przekazał portalowi polsatnews.pl podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Bielsku Białej komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

REKLAMA

W trakcie czwartkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Bielsku-Białej, podczas którego obecny był minister Joachim Brudziński, poinformowano o aktualnej sytuacji dot. podtopień na południu Polski.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na chwilę obecną najbardziej dotyka ona powiatu bielskiego i miasta Bielska. Tutaj mamy prawie 600 interwencji do tej pory. Prawie 300 jest w trakcie realizacji. Głównie skupiamy się na wypompowaniu wody z posesji, z piwnic, na zabezpieczeniu szlaków drogowych przez wycinkę i usuwanie konarów, które ewentualnie się złamały. W takiej trudnej sytuacji warto powiedzieć o gminie Wilkowice, gdzie wójt podjął decyzję o ewakuacji 120 osób z 30 budynków. My tę sytuację monitorujemy” – powiedział nadbryg. Kleszczewski.

Tak samo niebezpieczna sytuacja ma miejsce w Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa. Prezydent polecił służbom dyspozytorskim wchodzącym w skład Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęcie stosownych działań.

Jak twierdzą synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dawnej stolicy Polski ogłoszono ostrzeżenie drugiego stopnia w sprawie możliwych opadów deszczu i burz. Obowiązuje ono dziś do godz. 18.00.

Z informacji przekazanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa i prognoz hydrologicznych stan wody do godz. 12 wzrośnie do 3,6 m. Osiągnięcie stanu ostrzegawczego Wisły na Bielanach (3,7 m) szacowane jest na godzinę 15.

Model hydrodynamiczny prognozuje osiągnięcie wysokości wody na poziomie 7 metrów (stan alarmowy obowiązuje od 5,2 metra).

Co więcej stan alarmowy o godzinie 12.00 został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch stacjach w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 22 stacjach w dorzeczu Odry – podał w czwartek IMGW.

Na dopływach górnej Wisły prognozuje się dalszy wzrost stanu wody – głównie w strefie wody wysokiej, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. W godzinach nocnych w województwie śląskim sytuacja ma się stabilizować.

Fala wezbraniowa formuje się w górnym odcinku Wisły. Wzrost stanu wody w tej rzece obserwuje się już w Annopolu, gdzie w nocy zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.

Na górnej Odrze w najbliższej dobie nadal prognozuje się wzrost stanu wody. W nocy sytuacja ma się powoli stabilizować. Wzrost i wahania zaczną się pojawiać również na stacjach wodowskazowych Odry skanalizowanej w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie może zostać przekroczony stan alarmowy.

Tutaj pokazana mapa z niebezpieczeństwem opadów i powodzi.

Ostrzeżenia meteorologiczne. Foto: pogodynka.pl
Ostrzeżenia meteorologiczne. Foto: pogodynka.pl

Legenda do mapy.

Kolor czerwony: „Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.”

Kolor pomarańczowy: „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.”

Kolor żółty: „Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.”

Źródło: pogodynka.pl/ polsatnews.pl/

REKLAMA