Alarm w Krakowie odwołany. Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje

Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow
Zalane bulwary w Krakowie / fot. Twitter/RadioKrakow

W nocy z piątku na sobotę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta – poinformowano na stronie serwisu miejskiego. Wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, jednak sytuacja w regionie się stabilizuje.

Z przekazanych informacji wynika, że ok. godz. 4:00 rano wodowskaz na Wiśle, znajdujący się na Bielanach wskazywał 5,14 m wody. To o sześć cm poniżej stanu alarmowego i jednocześnie 1,44 m ponad stanem ostrzegawczym (3,70 m).

Jak wynika z informacji zaprezentowanych w podczas piątkowego wieczornego sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim, opady w Małopolsce maleją. Stany alarmowe przekroczone są na 11 wodowskazach, a ostrzegawcze – na 15.

Zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w najbliższych dniach pogoda w regionie będzie się poprawiała. Najbliższe intensywniejsze opady spodziewane są na wtorek. W ciągu najbliższej doby ma spaść poniżej 10 mm deszczu, a w niedzielę – do 15 mm.

W województwie nie ma ostrzeżeń meteorologicznych ani hydrologicznych; sytuacja się stabilizuje. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, choć na niektórych występują utrudnienia.

Od północy w piątek Państwowa Straż Pożarna interweniowała ponad 540 razy w województwie; w działaniach ratowniczych brało udział 409 strażaków i 390 policjantów.(PAP)

5 KOMENTARZE

 1. A Wody Polskie kupiły sobie za nasze pieniądze kilkaset wypasionych samochodów terenowych i luksusową motorówkę za kilkaset tysięcy do inspekcji JEDNEGO kanału na Mazurach, który ma długość JEDNEGO KILOMETRA!
  Gdyby te pieniądze przeznaczono na ochronę przeciwpowodziową, pewnie straty byłyby mniejsze.

   • Każdy łatwo może sprawdzić w necie, że zwyczajnie łżesz. Informacje o tych zakupach są powszechnie dostępne.

 2. Bieżące stany na wodowskazie Kraków-Bielany, który jest miarodajny dla sytuacji na rzece Wiśle w rejonie miasta Krakowa… podawane w mediach informacje o siedmio metrowej fali powodziowej mijają się z rzeczywistością … 700 cm, to prognozowane wskazanie poziomu stanu wody w rzece Wiśle na wodowskazie w krakowskich Bielanach. Pod Wawelem wedle zamieszczanych w mediach fotografii poziom podniósł się nie więcej niż 1,5 – 2 metrów……polecam analizę przepływów wody…

  • To co, towarzyszu pisowszczyku, robią te setki strażaków i zwykłych obywateli wypompowując wodę? Udają?

   Kłamiesz, jak TVP.

Comments are closed.