Generałowie zabrali głos. „Mamy tajną broń.” Iran nie boi się wojny, ale wierzy w racjonalnych amerykańskich dowódców

Ćwiczenia irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Foto: wikimedia
Ćwiczenia irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Foto: wikimedia

„Racjonalni Amerykanie i doświadczeni dowódcy amerykańscy” prawdopodobnie powstrzymają „radykalne elementy” Waszyngtonu i zapobiegną wojnie z Iranem – powiedział starszy rangą irański dowódca wojskowy, cytowany w sobotę przez agencję informacyjną Mehr.

„Wierzymy, że racjonalni Amerykanie i ich doświadczeni dowódcy nie pozwolą, by radykalne elementy doprowadziły ich do sytuacji, z której trudno byłoby się wydostać, i dlatego nie rozpoczną wojny” – powiedział zastępca dowódcy irańskiej armii generał brygady Hassan Seifi.

Tymczasem inny wysoki rangą przedstawiciel irańskiej armii, cytowany w sobotę przez agencję Mizan, powiedział, że Iran może zatopić okręty USA wysłane w rejon Zatoki Perskiej, używając do tego rakiet oraz – jak to ujął – „tajnej broni”.

„Ameryka (…) wysyła dwa okręty wojenne w ten region. Jeśli zrobią najmniejszą głupotę, wyślemy te statki na dno morza wraz z ich załogą i samolotami za pomocą dwóch pocisków lub dwóch (sztuk) nowej tajnej broni” – powiedział doradca irańskiego dowództwa wojskowego gen. Morteza Korbani.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie zostaną wzmocnione o 1500 dodatkowych żołnierzy. Jak tłumaczył, decyzja ta ma charakter prewencyjny w związku ze wzrastającym napięciem w stosunkach USA z Iranem.

Pentagon uściślił, że z USA wysłanych zostanie 900 dodatkowych żołnierzy, natomiast 600 jest już na miejscu, a ich misja zostanie przedłużona. To głównie osoby z obsługi rakiet Patriot, nadzoru lotniczego i mechanicy.

To kolejny ruch Trumpa wzmacniający amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie. Dwa tygodnie temu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ogłosił decyzję o wysłaniu w tamten rejon grupy uderzeniowej okrętów wojennych i eskadry bombowców.

W ostatnich kilkunastu dniach relacje między Teheranem a Waszyngtonem stały się szczególnie napięte, gdy Iran podjął decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, którą USA wymówiły w maju ub.r. Przedstawiciele irańskiej armii zagrozili atakami na siły zbrojne USA, jeśli nastąpiłby całkowity odwrót Stanów Zjednoczonych od tego porozumienia, zawartego między światowymi mocarstwami a Teheranem.

W odpowiedzi prezydent Trump zagroził, że jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA, nie pozostanie to bez reakcji. „To będzie oficjalny koniec Iranu – pisał kilka dni temu Trump na Twitterze. – Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych”.

Amerykański przywódca mówił też, że Iran spotka się z „wielką siłą”, jeśli będzie próbował działać przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Trump stwierdził jednocześnie, że jest gotów rozmawiać z Iranem, „gdy Teheran będzie na to gotowy”.

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że także opowiada się za rozmowami z USA, ale obecnie nie jest to możliwe. „W obecnej sytuacji rozmowy są niemożliwe, dlatego jedynym wyjściem dla nas jest tylko opór” – mówił Rowhani, który wcześniej ostrzegał, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy nuklearnej, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu. (PAP)

35 KOMENTARZE

 1. Ten Iran jest absolutnie nie do zaakceptowania. Jakim prawem podjął decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, którą USA wymówiły w maju ub.r.?
  To mi przypomniało coś z przeszłości. Tak pewnie z 50 lat temu w „najweselszym baraku obozu socjalistycznego” opowiadalismy sobie dowcipy o mieszaniu sie imperialistów zachodnich w wewnętrzne sprawy Związku Sowieckiego na całym świecie. Wtedy nie przychodziło nam do głowy nie tylko że już niedługo Związku Sowieckiego nie będzie, ale za jakiś czas potem będziemy świadkami mieszania się Iranu w wewnętrzne sprawy Stanów Zjednocznonych w Zatoce Perskiej i w przyległych obszarach Bliskiego Wschodu.

   • Oczywiście, że to sarkazm. Jak bardzo bezczelnym można być by uważać tak jak USA, że można wymagać od innego kraju dotrzymywania warunków umowy którą USA z tym krajem miały, a z której się wycofały i jeszcze nałozyły na ten kraj sankcje gospodarcze?

  • „Ten Iran jest absolutnie nie do zaakceptowania.”

   Szanowny Panie Polaku,

   w panskim kraju wielka milosc do brodatych mullow z Teheranu jest powszechna i latwo zrozumiala.

   Jakby nie bylo – Arabom juz na dobre przeszla ochota na „spychanie zydow do morza”. Tyle razy probowali, zreszta z pelna pomoca i poparciem tego waszego Ukladu Warszawskiego, tyle razy dostali po ryju – ze co cwansi zajarzyli: Po prostu sie nie da.

   Ten wasz Uklad Warszawski ten jakby sie przestal ukladac. I to dosc dawno temu.

   Sowieciarzom tez przeszlo. Dopiero co walneli niezlego samoboja nad Syria. I dziwnym trafem skonczylo sie na darciu ryja.

   Wstchnienia „Hitler wroc” – to raczej pobozne zyczenia. Szkopy dosc dobrze pamietaja, jak im sie Drezno fajczylo.

   Zatem cala nadzieja w Bratnim Iranie.

   Tylko z to glupiutka nadzieja. Jak na razie Bratni Iran dopiero „ma miec” atom. A Zydzi juz w chwili obecnej maja setki glowic jadrowych, calkiem sporo termojadrowych. I porzadne rakiety balistyczne, 5000 km zasiegu, trzystopniowe, na paliwo stale. I solidna strategiczna triade – glowice jadrowe i w rakietach balistycznych i w rakietach odpalanych z okretow podwodnych i oczywiscie w bombach i rakietach lotniczych. Dimona co i raz nowe glowice dostarcza, w silosach juz sie to nie miesci, na szczescie przybywa wyrzutni mobilnych.

   Podsumowujac – chyba jednak pozyjemy jeszcze troche. Bo inaczej to naprawde sporo miejsc na swiecie zmieni stan skupienia. A grzybami – kazdy jak tuzin Hiroszim – to tak by obrodzilo ze z Marsa by bylo widac fajerwerki.

   Serdecznie –

   • Arlekinie, proszę nie błaznować. Tu nie chodzi o nuklearny Iran. Po kilku dziesiatkach lat starań „brodaci mułłowie” mają 300 kg uranu wzbogaconego do niecałych 4%. Do osiągnięcia pierwszej głowicy jądrowej będą potrzebowali następnych kilku dziesiątek lat, albo i dłużej.
    Problemem dla pańskiego kraju garbonosy, pejsaty Arlekinie jest co innego. Że dostawy broni z Iranu dla Hezbollachu uniemożliwiają wam nie tylko rozszerzenie Eretz Israel „… do wielkiej rzeki, Eufratu”, ale nawet zajęcie bogatej w wodę (względnie bogatej jak na tamten region świata) doliny Bekaa. Nawet nie jesteście w stanie zająć tak potrzebnych wam zasobów wodnych rzeki Litani. Problemem jest dążenie Iranu do wytrwania w tym sunnickim towarzystwie, do czego jest niezbędne zbudowanie łuku przyjaznych sobie krajów między Zatoką Perską, a Libanem.
    O to chodzi, a te bajki i hagady pan sobie opowiadasz to nie dla mnie.

    • @Krzych Adam

     „Tu nie chodzi o nuklearny Iran.”

     Dziwna sprawa, bo z panskiego pieknego kraju co i raz slychac marzenia o tym, ze Iran „zrzuci bombke” i „zrobi porzadek z pejsatymi”. Tyle ze Bratni Iran dopiero „ma miec” atom.

     „kraju garbonosy, pejsaty Arlekinie”

     Moj kraj tonie w problemach. Dlatego kazdy kto moze – ucieka. Z szesciuset tysiecy w dniu ogloszenia niepodleglosci zostalo zaledwie dwa miliony w przededniu wojny szesciodniowej, reszta tchorzliwie pouciekala. A dzis prawie nikt nie zostal, w zlym i niedobrym Izraelu zostalo raptem siedem milionow Syjonistycznych Zbrodniarzy. Od razu widac, ze wszyscy tchorzliwie uciekaja i za moment nikogo nie bedzie.

     ” bogatej w wodę ”

     Cos sie Panu pofajdalo, Szanowny Panie Katolik. Te wstretne syjonisty (ze tez kary na nich nie ma) pozyskuja wode do picia i do nawadniania upraw z odsalarni. Odsalanie wody morskiej ma to do siebie, ze surowca raczej nie zabraknie. Przy okazji mozna ekstra kase zarabiac na eksporcie technologii – wrogie i zlowrogie koszerne firmy eksportuja swoje know-how nawet do slonecznej Kaliforni, bo tam z woda wlasnie maja chwilowe przejsciowe.

     ” Nawet nie jesteście w stanie zająć tak potrzebnych wam zasobów wodnych rzeki Litani. ”

     Serio? Caly Liban jak bylo trzeba to zostal zajety w ciagu paru dni. Przy okazji Dzielne i Waleczne Sily Powietrzne Bratniej Syrii stracily osiemdziesiat pare samolotow, Bohaterski Przywodca Palestynski Arafat musial sie wynosic z Bejruto no i od ciezkiego zarabania waszych kudlatych kolesi udalo sie na spotkanie z 77-ma hurysami.

     „bajki i hagady pan sobie opowiadasz to nie dla mnie.”

     Jak na razie to odkad ja po swiecie chodze – ciagle z tego panskiego kraju slychac, ze z „pejsatymi” to juz koniec, sladu nie zostanie, mokrej plamy nie bedzie. Dziesieciolecia plyna, darcie ryja nadal trwa – tylko raczki jakos za krotkie.

     • Arlekinie, proszę pisać znów tych bajek i hagad. Eretz Israel jakoś nie może osiągnąć tych założonych granic „od Rzeki Egipskiej aż do rzeki wielkiej, rzeki Eufrat”. Pewnie, że mając najnowocześniejszą broń nie tylko własnej produkcji, ale i amerykańską może militarnie zająć jakieś tereny, ale nie jest w stanie się na nich utrzymać. A o to by chodziło Zbić wszystkich sąsiadów na kwaśne jabłko i zdominować na jakieś dwa, trzy pokolenia. Wtedy dopiero możnaby mieć ten wymarzony Eretz Israel. Z sunnickimi sąsiadami się udało, a z szyitami nic z tego, przez ten Iran, który jak wyzej napisałem jest przez to nie do zaakceptowania.
      Hmmm, jaki jest koszt hektolitra wody z odsalarni, w porównaniu do wody z rzeki?
      Ja tam nie wiem co pan słyszy i skąd pejsaty i nosiasty Arlekinie, ale jeśli o mnie chodzi to żaden „brodaty mułła” czy jakiś inny „kudłaty koleś” nie jest mi bratem. Konfikt jaki macie ze swymi sąsiadami na Bliskim Wschodzie uważam za wewnątrzsemicki konflikt do którego mi nic. To że ze względów różnych niesemiccy Irańczycy sa weń wmieszani to ich nieszczęście, w którym im współczuję, ale w zasadzie nawet ich los mnie ani grzeje, ani ziębi. Komentowałem jedynie fałszywość propagandy amerykańskiej i ich zabójczą dla nich samych politykę.

  • Jesteś taki głupi , czy nie douczony , masz pewnie 3 klasy szkoły powszechnej . Pajac.

   • Dlaczego Krzysztofie podpisujesz się nie własnym imieniem tylko jako Pajac? Mam za sobą 18 lat formalnej edukacji.

  • Umowa byla podpisana ale nie przestrzegana, usa ja zerwaly na kilka miesiecy (chyba 3) przed koncem bo po prostu nie miala sensu.
   reszta wywodów zupełnie nie na miejscu.
   Zamiast naigrywac sie z jednej lub drugiej strony zastanowmy sie czy Polska mogla by byc rozjemcą. Czy ma na tyle silne wojsko by to zrobic czy nikt nas nie zaprosi jak nie zaproszono do rozmow pokojowych o ukrainie. I to jet dramat

  • Polskie wojska to pojadą pomagać napaść USA na Iran jak w Iraku, Afganistanie, pan każe sługa musi, tylko szkoda że w interesie USA ginęli polscy żołnierze

  • @dfgdfgdfg

   „To na pomoc iranowi powinny polskie wojska jechac”

   Goraco popieram, Szanowny Panie Katolik. A czy ktos was trzyma?

   Mam szczera nadzieje, ze ta wasza Konfederacja zwyciezy w waszych wyborach parlamentarnych i prezydenkich. I ze wowczas opisany przez Pana scenariusz stanie sie rzeczywistoscia. Oby tak sie stalo!

 2. pozazdroscic Iranowi maja narod i wojsko wspolne na wroga… tak to mozna walczyc ..eh…

 3. Tak czy siak islam to ohyda niewiele lepsza ,a być może gorsza od komunizmu.

  • ale 20 lat temu mało kto by tak pomyślał, po wyburzeniu wtc gydzioszki zaczeli wojnę z arabami, bo po pokonaniu komunizmu (przynajmniej oficjalnie) trzeba było czymś straszyć ludzi.

 4. „…amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie zostaną wzmocnione o 1500 dodatkowych żołnierzy. Jak tłumaczył, decyzja ta ma charakter prewencyjny w związku ze wzrastającym napięciem w stosunkach USA z Iranem?
  Sami wywołują „wzrastające napięcie” a potem wysyłają wojsko co na pewno obniży poziom napięcia. No błagam.

 5. I nie buntuje im się społeczeństwo, że ich „nikt nie lubi” i „wstyd na cały świat” ? No popatrz pan ! U nas gdyby tylko im jeszcze market zamknąć w soboty to by wojnę domową zrobili. Widocznie jeszcze przeciętny Pers nie sprzedał duszy za pełną michę.

 6. Jaki wysyp zwolenników ekstremicznego islamu, bicia kobiet, sponsorów Hamasu, oraz zwolenników Rosji i Putina. Jedzcie tam i i brońcie irański islam, brońcie matuszkę Rosję i wasz ukochany cccp

  • A u was biją murzynow, gowno ci do tego jak oni wyznają swoją religie, jakie mają zwyczaje to ich sprawa a tobie i USA nic do tego,. A powiedz mi co do napadania przez USA na Iran ma Rosja i Putin

   • @jur

    ” A powiedz mi co do napadania przez USA na Iran ma Rosja i Putin”

    To chyba tez nie twoja brocha, katoliku? Iran dosc daleko od ciebie. USA podobnie. Zanim mnie i moja rodzine wypedzono z tego twojego kraju przy akompaniamencie wrzaskow „Zydzi wynocha do Izraela” – to zdazylem podlapac pare waszych przyslow. Jedno brzmialo jakos tak: „Nie wp..laj nosa do cudzego prosa”.

    Roznie to bywa, jak ktos na sile chce wpychac paluchy miedzy drzwi. Moze lepiej jednak siedziec na ..sku i cieszyc sie posiadaniem tzw „mienia pozydowskiego”?

    • Mienia pożydowskiego? A jakim prawem piszesz o mieniu „pożydowskim”, skoro ono stanowiło własność obywateli polskich?

 7. Czyli Iran śladem Izraela ma tzw. brudną Broń jądrową. czyli TZW. tajna broń ,TO RAKIETY Z GŁOWICAMI JĄDROWYMI.

 8. „Czyli Iran śladem Izraela ma tzw. brudną Broń jądrową. czyli TZW. tajna broń ,”

  Izrael ma zupelnie normalna bron jadrowa, nie zadna „brudna” tylko taka z prawdziwego zdarzenia.

  Izrael nigdy nie podpisal Ukladu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jadrowej. Podobnie zreszta jak Indie i Pakistan. Indii ani Pakistanu jakos sie Pan nie czepia. Tak czy owak – kraj, ktory wzmiankowanego Ukladu nie podpisal – moze sobie w ym zakresie robic co chce.

  Natomiast Iran podpisal, zeby miec doostep do zagranicznych technologii jadrowych – bo o wlasnych silach to Iran moglby skonstruowac co najwyzej nowy rodzaj zagrody dla wielbladow.

  Iran podpisal – i po prostu nafajdal na ten uklad. I zaczal kombinowac, jak tu sie zaopatrzyc w bron jadrowa.

  Wiarolomstwo, olewanie traktatow – to akurat nie kazdy lubi. Amerykanow mozna zrozumiec o tyle, ze nie wszystkim Amerykanom podobalo sie spladrowanie amerykanskiej ambasady i uwiezienie amerykanskich dyplomatow.

 9. Zniszczymy planetę i tak już mocno zdewastowana ! Mamy gdzieś kolejne pokolenia liczy się władza,wpływy , Bogowie , religia !!! czyli idioci rozbili atom maczugą !!! moim zdaniem człowiek to najgorszy gatunek na ziemi !!!!!

  • @Cyborg

   „Zniszczymy planetę i tak już mocno zdewastowana”

   Ee tam. Nie bardzo macie czym, Szanowny Panie Katoliku. Panowie mozecie co najwyzej przerobic te wasza Puszcze Bialowieska na Pustynie Bialowieska – w koncu Turkom i Arabom podobne sztuczki sie do tej pory udawaly.

   A zniszczyc planete to bardziej pod gorke.

   • Arlekin czy ty jesteś takim tłukiem,że nie rozumiesz w jakim kontekście pisze Cyborg?

 10. @Krzych Adam

  „d. Eretz Israel jakoś nie może osiągnąć tych założonych granic „od Rzeki Egipskiej aż do rzeki wielkiej, rzeki Eufrat”.

  Durne brednie o „zalozonych granicach” „od rzeki egipskiej .. po Eufrat” to wylacznie durne brednie, upowszechniane przez oenerie celem nakrecania nienawisci. Te brednie nie maja zadnych punktow stycznych z rzeczywistoscia. Te „zalozenia” to albo z sufitu albo z palucha wyssane.

  „A o to by chodziło Zbić wszystkich sąsiadów na kwaśne jabłko i zdominować na jakieś dwa, trzy pokolenia. Wtedy dopiero możnaby mieć ten wymarzony Eretz Israel.”

  Sasiadom, blizszym i dalszym, skopano ..ska dosyc skutecznie. W tym waszym kraju i w calym obozie pokoju i postepu juz w maju 67-go zaje..fajnie sie cieszono, ze potezna piesc polaczonych arabskich armii zaraz zgniecie male, smieszne zydowskie panstewko tak, jak sie rozdeptuje karalucha.

  Tyle, ze te „pejsate moski”, zamiast plakac „aj-waj my sie boimy” skopaly …ska tym waszym Zaprzyjaznionym Krajom Arabskim tak zdrowo i morowo, ze na pare pokolen wystarczylo. Jeszcze pamietam, jak sie ten wasz Gomulka wsciekal. Az sie zaplul z wsieklosci.

  „Hmmm, jaki jest koszt hektolitra wody z odsalarni, w porównaniu do wody z rzeki?”

  Taki, ze w tym panskim kraju woda drozsza niz u „pejsatych moskow”. Odsalarnie sa zle, niedobre, zalatuja koszerem i czosnkiem – ale dzialaja jak ta lala. Tyle, ze okrutnie lamane sa Prawa Czlowieka. Nawet nie mozna porzadnej bomby podlozyc pod taka odsalarnie, bo paskudne Zydowiny nie pozwalaja.

  ” uważam za wewnątrzsemicki konflikt do którego mi nic. ”

  Ee tam. Pan i te panskie ziomy wydzieraja sie na temat tego „konfliktu” jakby Panu i panskim ziomom ktos na klejnoty rodowe nadepnal. Jak by to Pana nie obchodzilo to by Pan tak zajadle glosu nie dawal. Jak do tego Panu „nic” to na kiego grzdyla sie Pan wpitala?

  ” Komentowałem jedynie fałszywość propagandy amerykańskiej i ich zabójczą dla nich samych politykę.”

  Zgadza sie, amerykanska polityka jest zabojcza dla Amerykanow. Dlatego w tej Ameryce taka bida z nedza.

  Jak to u was mowiono? „Zamienie wille w Aninie na spiwor w Brooklynie”?

  • Tak właśnie jest, że konflikt między talmudystami i holokaustianami z jednej strony, a wyznawcami religii stworzonej przez rabusia, mordercę i pedofila z pustyni ”uważam za wewnątrzsemicki konflikt do którego mi nic.”
   Być moze nieco się odróżniam od moich współrodaków pod tym względem ale wziąłem sobie do serca to co o tzw. antysemityzmie pisał Teodor Hertzl:
   „Wszędzie gdzie żyje duża liczba Żydów pośród nie-Żydów,(…) konflikt jest nie tylko prawdopodobny, ale i nieuchronny. “Kwestia żydowska istnieje wszędzie gdzie Żydzi występują w istotnej liczbie” – napisał. “Tam gdzie jej nie ma, przynoszą ją przybywający Żydzi. . . Uważam, że rozumiem antysemityzm, który jest bardzo złożonym zjawiskiem. (…) W pismach publicznych i prywatnych Herzl tłumaczył, że antysemityzm nie jest aberracją, a raczej naturalną reakcją nie-Żydów na obce im żydowskie zachowanie i postawy. Uczucia antyżydowskie, powiedział, nie są z powodu ignorancji czy fanatyzmu, jak tak wielu uważało. Zamiast tego, wnioskował, stary i pozornie trudny konflikt między Żydami i nie-Żydami jest całkowicie zrozumiały, bo Żydzi są tak innym i odrębnym narodem, o zainteresowaniach innych od, i często w konflikcie z interesami narodów wśród których żyją. (…) Antysemityzm, napisał Herzl, jest “zrozumiałą reakcją na żydowskie wady”. W swoim dzienniku napisał: “Według mnie antysemici mają do tego pełne prawo”.
   Hertzl nie był jedyny. Pierwszy prezydent Izraela, Chaim Weizmann, wyraził podobną opinię. W swych dziennikach napisał: “Wszędzie gdzie ilość Żydów w jakimś kraju osiąga punkt nasycenia, ten kraj reaguje przeciwko nim. . . [Tej] reakcji nie można postrzegać jako antysemityzm w zwykłym czy wulgarnym sensie tego słowa, jest to uniwersalny społeczny i ekonomiczny element towarzyszący żydowskiej imigracji, i nie możemy się z niego otrząsnąć”.
   Dlatego ja uważam, że dla każdego narodu i dla każdego państwa najlepszym wyjściem jest ograniczenie kontaktów z Żydami i ich państwem do minimum.
   No Jews – no antisemitism. Idealne rozwązanie.

   • Znów, to że Arabowie nie mogą skorzystać z mojej recepty, boście się zdesantowali na ich ziemię obchodzi mnie mało. Także Persowie mają z tego powodu przechlapane, bo choć bezpośredni styku z wami nie mają to kiedyście napadli Liban i go okupowali, a i potem kiedyście napadali na Syrię Persowie nie mieli wielkiego wyboru, musieli się włączyć, by nie pozostać samotnie w regionie jako jedyny kraj szyicki bez żadnych sojuszników – stąd Hezbollach i pomoc Assadowi. Jednakże to też w sumie obchodzi mnie mało. Szyita to też wyznawca religii stworzonej przez rabusia, mordercę i pedofila z pustyni. Może nie aż tak zły jak salafita, ale różnica dla mnie niewielka.

 11. Iran posiada co najmniej cztery działa plazmowe. Technologia pozyskana z Chin. Jeden wystrzał działa plazmowego zatopi bez problemu lotniskowiec. A kilka strzałów kto to wie?

Comments are closed.