Matka jest tylko jedna. Naukowcy zbadali geny Polaków. Wyniki zaskakują

Marsz Niepodległości - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Twitter
Marsz Niepodległości - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Twitter

Niemal połowa Polaków wywodzi się z żeńskiej linii genetycznej Helena, nazwanej tak od imienia jednej z „pramatek Europy”. Linia ta występuje najczęściej w Europie Zachodniej, a szczególnie w Hiszpanii i w Portugalii. Polacy są zaskakująco jednorodni genetycznie.

Najnowsze badania Pracowni Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego wykazały, że populacja polska, podobnie jak europejska, pochodzi od siedmiu głównych żeńskich linii genetycznych (haplogrup). W książce prof. Bryana Sykes’a linie te zostały umownie określone jako „pramatki Europy”: Urszula, Xenia, Helena, Katarzyna, Tara, Velda oraz Jaśmina.

Poziom zróżnicowania populacji polskiej jest niski i jest ona dosyć jednorodna pod względem genetycznym. Najwięcej Polaków – ok. 43 proc. – wywodzi się z linii genetycznej zwanej Heleną – wynika z badania łódzkich naukowców, którzy wyniki swojej pracy opublikowali w prestiżowym czasopiśmie „European Journal of Human Genetics”.

Badania Pracowni Biobank UŁ dotyczyły określenia różnorodności mitochondrialnego DNA, czyli dziedziczonego po linii żeńskiej w populacji polskiej. Ich celem było określenie udziałów poszczególnych linii genetycznych mtDNA w populacji, a także zobrazowanie genetycznych powiązań między Polakami.

Dr Justyna Jarczak z Pracowni Biobank UŁ przypomina, że w DNA zapisana jest informacja nie tylko o tym jak wyglądamy i jak funkcjonuje nasz organizm, ale też o naszych przodkach. Możemy dowiedzieć się, z jakiej linii genetycznej, a w uproszczeniu, jakiej grupy pierwszych mieszkańców Europy się wywodzimy.

„Warto podkreślić, że za pomocą mitochondrialnego DNA możemy określić żeńską linię genetyczną, ponieważ ten rodzaj DNA jest przekazywany prawie wyłącznie przez kobiety. Co więcej, zmiany zachodzą w nim bardzo rzadko a więc możemy cofnąć się w czasie o wiele pokoleń, do czasów bardzo odległych” – dodaje dr Jarczak.

Badania łódzkich naukowców po raz pierwszy zostały przeprowadzone na tak licznej grupie osób (5852) reprezentujących wszystkie województwa i zdecydowaną większość powiatów. Dodatkowo zastosowano podział na tak zwane klastry, które mniej lub bardziej odpowiadały regionom geograficznym czy regionom etnograficznym. To pozwoliło nałożyć wyniki różnic genetycznych na tło historyczne i kulturowe.

Wiadomo, że 95 proc. dzisiejszych Europejczyków pochodzi z siedmiu żeńskich linii genetycznych.

Z badań łódzkiego Biobanku wynika, że najwięcej Polaków – ok. 43 proc. – wywodzi się z linii genetycznej H (Helena). Występuje ona najczęściej w Europie Zachodniej, a najwyższe frekwencje tej haplogrupy są obserwowane w Hiszpanii i Portugalii. Z kolei na północnych krańcach Europy, wśród Lapończyków, występuje ona z bardzo niską częstością – od 0 do 7 proc.

„Uważa się, że pierwsze grupy ludzi należące do tej linii genetycznej pojawiły się w Europie ok. 20 tys. lat temu na terenach południowej Francji” – dodała badaczka.

Inne dość częste linie genetyczne w Polsce to U (Urszula) – ok. 20 proc. oraz J (Jaśmina) – ok. 10 proc.

Haplogrupa U jest najstarszą linią genetyczną mtDNA zidentyfikowaną na terenie Europy. Jej pierwsze ślady pochodzą sprzed 45 tys. lat z terenów dzisiejszej Grecji. Haplogrupa J natomiast pojawiła się w Europie stosunkowo niedawno – ok. 8 tys. lat temu. „Najwyższe częstości występowania obserwowane są na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach i tam prawdopodobnie pojawiła się na naszym kontynencie po raz pierwszy” – wyjaśniła dr Jarczak.

Pozostałe linie genetyczne występują już rzadziej: T (Tara) – 9 proc., HV – 4,5 proc. (jedna z haplogrup, występująca m.in. w Europie i na Bliskim Wschodzie), K (Katarzyna) – 4 proc.; W – 2,4 proc., I – ok. 2 proc. oraz V (Velda) – 1 proc.

W polskiej populacji zdarzają się też haplogrupy rzadkie wskazujące na udział linii genetycznych pochodzenia innego niż europejskie. Są to haplogrupy pochodzenia azjatyckiego (C, D, R, A, G, Z, B, F) oraz afrykańskiego (N, L, M). Jednak ich frekwencja w populacji jest bardzo niska i nie przekracza 1 proc.

Po raz pierwszy naukowcy przedstawili także rozkład haplogrup mtDNA z podziałem na regiony Polski. Wyniki badań wskazują, że poziom zróżnicowania w obrębie populacji polskiej jest niski, a sama populacja polska dosyć jednorodna pod względem genetycznym.

Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi badania naukowe z zakresu genetyki człowieka z wykorzystaniem metod biologii molekularnej. Posiada kolekcję próbek DNA pozyskanych od prawie 10 tys. ochotników z całej Polski. „Za pomocą badań populacyjnych możemy na przykład oceniać stan zdrowia ludzi z danego terenu, możemy sprawdzać wpływ różnych czynników na występowanie chorób, a tym samym wpływać na rozwój profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych” – wyjaśnił dr Dominik Strapagiel, kierownik Pracowni Biobank. (PAP)

39 KOMENTARZE

 1. Cyt: „Polacy sa zaskakująco jednorodni genetycznie”.
  I niech tak pozostanie…

  • No i c.h.u.j !
   vide: wyniki wyszukiwania na portalu Najwyższego Czasu – „Padniecie ze śmiechu” (youtube.com/watch?v=gZKqLVT3oAs&ab_channel=Szczepan%C5%BBurek); link na prawdę warto uruchomić – ś.m.i.e.c.h.u.j od połowy!)
   A poza tym warto ponownie rozszerzyć wpływ, w szczególności, za Pireneje!

  • Pozostanie jednorodne z linii żeńskiej bo bardzo mało zagranicznych kobiet przybywa do Polski i wydaje na świat potomstwo. Zupełnie inaczej jest z linią męską. Występowanie dominującego genu R1a zmniejsza się. Musicie się z tym pogodzić drodzy rodacy. Prawdziwych Polaków co raz mniej za to Polki masowo mieszają się z obcymi. Polacy przyszłości będą Polakami tylko z nazwy bo genetycznie będą w ogóle kimś innym.

 2. to teraz wiemy kto na kogo głosuje:
  Helena – PIS
  Urszula – PO
  Jaśmina – Konfederacja
  itd

  • Otóż to dlatego tak promują mieszanie się rasowo bo takim mieszańcem bez tożsamości bardzo łatwo sterować.

 3. Mowa oczywiście o małpoludach bo każde dziecko wie że pierwsi ludzie pojawili sie na Ziemi jakieś 5 tysięcy lat temu i byli to Adam i Ewa Applebaum co ich Pan Bóg wypier…dzielił z Raju bo mu kradli jabłka w Pańskim Sadzie.

 4. „Warto podkreślić, że za pomocą mitochondrialnego DNA możemy określić żeńską linię genetyczną, ponieważ ten rodzaj DNA jest przekazywany prawie wyłącznie przez kobiety”No to proste pytanko.Jak inaczej można przekazać mtDNA?

 5. Bo nie krzyżowaliśmy się z byle czym i to bardzo dobre dla naszego gatunku.

 6. A gdzie męskie haplogrupy? R1a1a7 ponad 50% wśród mężczyzn. Artykuł jest niepełny

 7. „Za pomocą badań populacyjnych możemy na przykład oceniać stan zdrowia ludzi z danego terenu, możemy sprawdzać wpływ różnych czynników na występowanie chorób, a tym samym wpływać na rozwój profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych”
  ——-
  O ! Ja pi3rdolę ! Genetycy jednak uważają, że jesteśmy debilami. Jaka „profikaktyka” ? Jakie „choroby cywilizacyjne” ? Te ku3wy oderwały się od rzeczywistości ! Tą schizę naukwą można pociągnoć dalej. Jaka „resocjaizacja” ? Jaka „edukacja” ?

 8. A TU MACIE O WIELE BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWE ROZWINIĘCIE TEMATU. JESTEŚMY TU OD SAMEGO POCZĄTKU CZYLI OD MOMENTU USTĄPIENIA LODOWCA – OD PONAD 10 TYSIĘCY LAT. NAJPRAWDOPODOBNIEJ KULTURA ŚWIDERSKA BYŁA PRASŁOWIAŃSKA Na tym portalu też o genetycznym pochodzeniu pierwszych ludzi (homo sapiens)

  (Istniejemy trochę dłużej niż od 966 – youtube)

  (Biologiczne i kulturowe
  korzenie Polaków
  Tropie tarnow opoka – wygoogluj)

  2017 czyli 12017 rok ery człowieka. Tradycje liczenia er – racjonalista pl

  Rudaweb pl

  Bialczynski pl

 9. Dlaczego w tym zestawieniu nie ma żydów i mieszańców po nich , których w Polsce jest bardzo wielu. To osobniki chciwe , mściwe , to oszuści , złodzieje , aferzyści . Pracuję z nimi , widuję na ulicach i w TVP i to na każdym kanale . Co za kit wciskacie o jednolitości narodu . Widać jaka złodziejska partia ma zwolenników. U chamów mośków nie ma solidarności ,żrą się między sobą , a powód , OCZYWIŚCIE PIENIĄDZE I WPŁYWY. Nie wierzcie takim bzdurnym art. poczytajcie co nieco , a oczy Wam się otworzą.

  • Jakiś rabin molestował „Krzysia” kilkadziesiąt lat temu. Teraz przyjmuje, sam o tym nie chcąc wiedzieć, sponsoring z Szin Bet.

  • O których żydów chodzi chazarów , aszkenazyjczyków , sefardyjczyków czy tych prawdziwych czyli palestyńczyków ?

 10. To jest nowość? Przecież to wiadomo już od lat. Zresztą patrząc na żeńskie haplogrupy nie tylko polska populacja wydaje się być w miarę jednorodną pod tym względem, ale właściwie cała europejska. Wg innych badań w Polsce haplogrupę H miało 43.9% badanych, w Portugalii również 43.9%, w Hiszpanii 44.1%, w Irlandii 44.1%, we Francji 44.3%, w Anglii 44.7%, w Niemczech 44.8%, a na Słowacji 43%. Różnice minimalne. Większe pojawiają się w przypadku innych haplogrup, ale też nie są jakieś znaczące, np. w przypadku haplogrupy U5 frekwencja w wyżej wymienionych krajach waha się od 6.5% (a bez Portugalii od 8.1%) do 11.1%, a w przypadku haplgrupy T2 od 5.4% (a bez Irlandii od 6.2%) do 8.1%. Chyba jedyną haplogrupą, w przypadku której widać większe różnice w występowaniu jest haplogrupa K (w wyżej wymienionych krajach jej frekwencja waha się od 3.8% do 12% [a bez Irlandii do 8.7%]). Swoją drogą haplogrupa K jest haplogrupą najczęściej występującą wśród Żydów aszkenazyjskich (31.8%) oraz drugą najpopularniejszą wśród Cypryjczyków (20.5%)…

 11. No to rasistowska koncepcja pochodzenia Słowian z bagien i przybycia ich niedawno się nie może obronić. Gdyby przybylı to ze swoımı kobıetamı. A tu prosze mıelı zony mıejscowe. A gdzıe podziały się te zostawione na kartach powieści historyków. Utonęły wszystkie w bagnach Prypeci, a przodkowie ich popędzili na zachód po żony? Zdolni byli bo nauczyło je swojego języka i kultury.

 12. Ciekawe jakim niby cudem Słowianie którzy przybyli z Azji mają mało wspólnego z Azją a dużo z europą? Chyba że mówimy tylko o mężczyznach z Azji którzy pomieszali się z kobietami z europy, a wspomniany test badaniem żeńskich haplogrup, ciekawy jestem jakie wyniki dało by badanie męskich haplogrup.

Comments are closed.