Wysoka frekwencja i zaskakujące wyniki. Niemcy wybrały reprezentantów do Parlamentu Europejskiego

Annegret Kramp-Karrenbauer_CDU_Niemcy_Nczas
Annegret Kramp-Karrenbauer EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA.

Według sondażu exit poll blok niemieckich partii chadeckich CDU/CSU zdobył najwyższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego – 28 proc. Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni, na których głosowało 22 proc. obywateli RFN.

Trzecie miejsce na podium należy do SPD z 15,5-procentowym poparciem. Narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła 10,5 proc. głosów. Postkomunistyczną partię Lewica wybrało 5,5 proc. Niemców, tyle samo co liberalną FDP.

W RFN w wyborach europejskich nie obowiązuje próg wyborczy, w związku z tym do PE wejdą też przedstawiciele mniejszych ugrupowań. Na mandaty mogą liczyć Freie Waehler (Wolni Wyborcy) – 2,1 proc., satyryczna Die Partei (2,6 proc.), i Partia Ochrony Zwierząt – 1,4 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła 59 proc. (PAP)

11 KOMENTARZE

 1. Miałem się ponabijać z Niemców ale zdałem sobie sprawe, że u nas nie wiele lepiej.

 2. 22% Germanów zagłosowało na zielonych…. trzymajcie mnie co za ogłupiali europejczycy.

  • Germaństwo ma korzenie w Afryce – vide : casus Goebbels!

 3. Szwaby to głupie karne i posłuszne bydło. Głosowali na Zielonych (w środku czerwonych jak flaga ZSRR), którzy chcieli im przymusowo lokować nachodźców po mieszkaniach i gwałcić prawa własności. Socjalistyczna hołota nigdy się nie uczy.

  • Hehhhhh… Dzisiaj rozmawiałem z przyjaciółką, kiedy wróciła z wyborów – od lat głosują z mężem na CDU i nie zamierzają tego zmieniać… Wywiązała się dosyć ostra polemika, z której wyłania się obraz ludzi całkowicie bezradnych, coraz bardziej pogodzonych z życiem w Germanistanie, niezdolnych do myślenia, że ICH GŁOS MOŻE COŚ ZMIENIĆ…

   Chyba zaczynam rozumieć, dlaczego wiele lat temu, porwał ten naród charyzmatyczny szaleniec – oni pójdą na koniec świata, ale ktoś musi im nadać kurs, zakrzyczeć ich myśli i w jakiś sposób, wziąć na siebie odpowiedzialność za decyzję tłumów, czyli ZADECYDOWAĆ ZA TŁUM.

   Allahu akbar, moi drodzy Teutoni – wasze miejsce już zostało ustalone. Możecie sobie podrygiwać w konwulsjach, ale kalifat coraz bliżej…

   • U nich scena jest zabetonowana na amen i grają na zmianę tylko politycznie-poprawni kuglarze. Przymiotnik „chrześcijański” w nazwach tych partii to tylko dla efektu. pojawienie się u nich ugrupowania mogącego zagrozić głównym partiom skończy się obrzucenie go epitetami „naziści”, „faszyści”, co akurat w Niemczech traktowane jest serio, w przeciwieństwie do Polski, gdzie takie oskarżenia brzmią sztucznie, nieszczerze.

 4. Dwie refleksje :
  1.Partia na ktòrą głosowolem-AfD,wypadla dobrze.
  2. Że 22% Niemcow to świry.

 5. W 2014 AfD mialo 7.1% glosow, wiec zdrowy wzrost mimo lewactwa toczacego piane

 6. Niemcy zawsze byli idiotami znowu wpędzają nas w wojnę tym razem ideologiczną póki co.

 7. przecież oni do dziś nie wytrzebili tzw. nazizmu, i nadal hołdują morderczej socjalistycznej religii

 8. W 1945 Niemcy również popierali Hitlera do ostatnich dni.
  Nie spodziewajcie się, że coś się zmieniło.

Comments are closed.