Szokujące badanie! Dwie trzecie Niemców uważa, że historyczne cierpienia Polaków zostały wystarczająco uznane

Obrazek ilustracyjny/Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej
Obrazek ilustracyjny/Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej

62 proc. Niemców uważa, że cierpienia i ofiary Polaków, jakich doświadczyli w swojej historii zostały wystarczająco uznane, z taką opinią zgadza się tylko 31 proc. Polaków, przeciwnego zdania jest 46 proc. naszych rodaków – wynika z badania Barometr Polska-Niemcy 2019.

We wtorek w Warszawie zaprezentowane zostały wyniki badania Barometr Polska-Niemcy 2019 „Wspólny kierunek, różne perspektywy – polskie i niemieckie spojrzenia na wzajemne relacje oraz porządek światowy”. Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera.

Polacy i Niemcy odpowiedzieli na pytania dotyczące stosunków między oboma krajami, wpływu II wojny światowej na obecne relacje, wkładu Polaków w obalenie komunizmu oraz roli światowych mocarstw w globalnym porządku.

Dobrze stan stosunków polsko-niemieckich oceniło 59 proc. ankietowanych Polaków i 60 proc. Niemców. Odmiennego zdania było 23 proc. naszych rodaków (o 2 pkt proc. więcej niż w badaniu z 2018 r.) i 27 proc. sąsiadów zza Odry (spadek o 17 pkt proc.).

32 proc. Polaków uważa, że II wojna światowa wciąż ma silny wpływ na relacje między Polską i Niemcami, 41 proc. twierdzi, że ten wpływ jest niewielki, a 14 proc. odpowiedziało, że nie ma obecnie żadnego wpływu na stosunki między oboma krajami. 13 proc. nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie. Natomiast 22 proc. Niemców jest zdania, że wojna nadal ma silny wpływ na obustronne relacje, 48 proc. oceniło, że ten wpływ jest niewielki, według 19 proc. wojna obecnie nie ma żadnego wpływu na relacje między narodami. 11 proc. miało trudności z odpowiedzią na to pytanie.

W badaniu zapytano też o postrzeganie uznania cierpień i ofiar Polaków, jakich doświadczyli w swojej historii przez międzynarodową opinię publiczną. W tym przypadku widać znaczące różnice w odpowiedziach Polaków i Niemców.

31 proc. Polaków odpowiedziało, że cierpienia i ofiary Polaków zostały wystarczające uznane, przeciwnego zdanie jest 46 proc., zdania w tej sprawie nie miało 23 proc. Z kolei 62 proc. Niemców uważa, że cierpienia i ofiary Polaków zostały wystarczająco uznane, przeciwnego zdania jest 21 proc., 17 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

41 proc. Polaków jest zdania, że wkład Polski i Polaków w obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej przez międzynarodową opinię publiczną nie został wystarczająco uznany. 24 proc. odpowiedziało, że ten wkład został wystarczająco uznany, a 35 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Niemcy zostali z kolei zapytania o ocenę wpływu Polski na obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w regionie. Najwięcej respondentów – 36 proc. oceniło ten wpływ jako ani duży, ani mały, 29 proc. jako duży, 13 proc. jako bardzo duży, decydujący, 12 proc. nie potrafiło odpowiedzieć. Jako niewielki wpływ Polaków oceniło 7 proc., a jako żaden – 3 proc.

W badaniu pytano również o ocenę roli Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Rosji i Chin w światowym porządku. Polacy i Niemcy są w miarę zgodni w ocenie UE, Rosji i Chin, ale dzieli ich podejście do Stanów Zjednoczonych.

51 proc. Polaków uważa, że USA raczej przyczyniają się do wzmacniania ładu i bezpieczeństwa międzynarodowego, podobnego zdania jest tylko 28 proc. Niemców. Opinie, że USA przyczyniają się do zaostrzenia sporów i konfliktów podzieliło tylko 29 proc. Polaków i aż 66 proc. Niemców. Pozytywny wpływ Rosji na sytuację międzynarodowa wyraża 18 proc. Polaków i 26 proc. Niemców. A 63 proc. Polaków i 65 proc. Niemców uważa, że Rosja raczej przyczynia się do zaostrzenia sporów i konfliktów.

77 proc. Niemców dobrze ocenia rolę UE na arenie międzynarodowej, źle – 17 proc. W przypadku ocen Polaków te wartości wynoszą odpowiednio – 62 i 20 proc. Wpływ Chin jako raczej pozytywny uznaje 34 proc. Niemców i 23 proc. Polaków, a źle – 53 proc. Niemców i 39 proc. Polaków.

W parze z tymi rezultatami idą opinie nt. światowych przywódców. Prezydenta USA Donalda Trumpa pozytywnie ocenia 47 proc. Polaków i tylko 15 proc. Niemców, a negatywnie 38 proc. naszych rodaków i aż 82 proc. sąsiadów zza Odry. Prezydent Rosji jest dobrze oceniany przez 18 proc. Polaków i 29 proc. Niemców, a źle przez – odpowiednio – 68 i 64 proc.

Kanclerze Niemiec Angelę Merkel pozytywnie ocenia 48 proc. Polaków i 61 proc. Niemców, a negatywnie – odpowiednio – 36 i 35 proc. Prezydent Francji cieszy się dobrą opinią 39 proc. Polaków i 68 proc. Niemców, a złą – odpowiednio – 37 i 23 proc.

75 proc. Polaków i 63 proc. Niemców jest zdania, że wejście Polski i innych krajów Europy Środkowowschodniej do NATO przyczyniło się do wzrostu bezpieczeństwa w Europie, innego zdanie było 12 proc. Polaków i 25 proc. Niemców.

Podobnie Polacy i Niemcy oceniają przystąpienie naszego kraju i innych państw z regionu do Unii Europejskiej. 54 proc. Polaków i 53 proc. Niemców oceniło, że ta akcesja raczej przyczyniła się do rozwoju gospodarczego i stabilizacji politycznej w Europie. 22 proc. Polaków i 11 proc. Niemców sądzi, że bardzo się przyczyniło, a odpowiedzi, że raczej się nie przyczyniło lub zdecydowanie się nie przyczyniło udzieliło – odpowiednio – 9 i 2 proc. Polaków oraz 21 i 3 proc. Niemców.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów – w Polsce na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców powyżej 15. roku życia przez Kantar Public w dniach 8-13 marca 2019 r., a w Niemczech na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców powyżej 14. roku życia przez IPSOS w dniach 4-10 marca 2019 r.

Źródło: PAP

45 KOMENTARZE

 1. Jedna okupacja zostala uznana przez zastosowanie nastepnej okupacji i rzezi najwartosciowszej czesci Polakow, ktora wrociwszy do swojego kraju i chcac pracowac byla meczona i mordowana w piwnicach? Ci Niemcy chyba zartuja! Oni teraz takie klamliwe filmy kreca i rozgrzeszja siebie nawzajem!

  • Ten p.o.p.i.e.r.d.o.l.e.n.i.e.c z za Bugu redaktorek MMC do ruskiej szkoły chodził jak uznaję.
   Opętanie uznaniowością pozwala s.z.c.z.y.n.y sączyć nam z portalu NCz przez redaktorka.
   Jeśli cierpienia realnie zastąpione zostały by roszczeniami, a nie kwękaniem jakie się nam proponuje, to co drugi Polak jęździł by już Mercedesem.

 2. Polacken, coś wam się nie podoba? To oddawać Breslau, Stettin, Danzig, Oppeln i Gleiwitz! Za parę lat do władzy w Reichu dojdzie AfD i wtedy się z wami policzymy.

  • Oddamy ci, oj oddamy.

   A ciebie osobiście zdepolonizujemy w 100 %.

   Zobaczysz. :)

   Co to za kruwa co wys*r*a*ła na świat takie coś jak ty? Swinia naziolska czy stalinowska? Czy rasa mieszana?
   Walisz ją w zad?

  • Ziemie między Odrą a Łabą są rdzennie słowiańskie. Germanie won za Łabę. Żadne zbrodnie i grabieże nie dają prawa do legalizacji zagrabionych terenów.

   • Spróbuj je sobie odebrać, polaczku. Pamiętasz, jak to się skończyło we wrześniu 1939 r.? Jak ta wasza „bohaterska” armia na konikach i z szabelkami uciekała w popłochu przez Zaleszczyki? Bez Stalina i ZSRR wszyscy byście skończyli w krematoryjnych piecach albo jako darmowa siła u bauerów.

    • Polaczku? A kto cię nauczył pisać po polsku? No tylko lać w ryja za takie słowa. Gdzie się urodziłeś…. żydzie,ukraińcu,rusku….

     • Jego problem polega na tym, że on się nie urodził. Dlatego tak daleko mu do człowieka a blisko do gada.

     • @ Albert Pierrepoint

      Matko-swinioyebiec zwący sie „depolonizatorem” to, zdaje się, slunski naziol (odróżniać od Ślązaków), który na forum Do Rzeczy podpisuje sie „Upper Silesia Greets Poland”. Agenciak BND, nie? Albo tylko takiego udaje, dla zmyły.
      W przyszłości będzie wiadomo kto on zacz, po imieniu i nazwisku.
      A wtedy… :)

    • @ deduppozator

     Ruhasz swoja mać swinię stalinowsko-naziolską?

  • no szwaby tylko myślą od stuleci na kogo by napaść i co komu ukraść, od średniowiecza, przez krzyżaków po rozbiory, 1 szą wojnę i drugą. w przepowiedniach jest owszem że szwabstwo zaatakuje Polskę i Rosję (bo będzie im się wydawało że są mocni) i taki wpier…l od rusków dostaną że zostaną zmieceni z powierzchni tej planety (wreszcie), użyta tam zostanie bomba atomowa (shwaboshe zmienią się w popół), zrzucona zostanie broń biologiczna, a reszte zaleje morze i Europa od shwabstwa po wiekach się uwolni.

  • depolonizator,
   Biedny otumaniony krzyżaku! Możesz zawsze i wciąż oddawać Polsce HOŁD PRUSKI i złożyć jednocześnie HOŁD LENNY jak to miało miejsce w roku 1525 roku, tylko do tego zostałeś stworzony i tylko wtedy jesteś bezpieczny ze swoimi przyjaciółmi stepowymi. „Dziwnym” przypadkiem twoja mowa przypomina też mowę stworzeń stepowych. Hans z lokami, które nazywacie pejsami?
   Czekam z niecierpliwością kiedy się z nami rozliczycie i w końcu zapłacicie Polsce za wszystkie krzywdy tak jak i plemię stepowe wisicie nam duuużo kasy! Honoru i uczciwości już brakuje tobie i plemieniu stepowemu na prawdę i uregulowanie długu! Tyle w temacie!

    • He, he, he! Krzyżaczku bidulku, bo do tego trzeba mieć choć odrobinę klasy i honoru, o co nigdy ciebie nie podejrzewałam.

     • JESZCZE wam pOLACZKI pijaczki WIELKI NARÓD NIEMIECKI
      pokaże gdzie wasze miejsce!!!! RAZEM Z ICH ARMIĄ!!! zaorzą wasz pierd.olony chlew przynajmniej nikt nie będzie roznosił syfilisu!!!!
      A na wasze miejsce osiedlą Arabów!!!

      HEIL BISMARCK!!! HEIL GROßDEUTSCHLAND!!! HEIL WEHRMACHT!!!
      TOD ZUM POLNISCHEN UNTER-TIEREN!!!

     • Masz na myśli muzułmański naród niemiecki robiący coraz gorszy samochodowy szrot?

    • Heil Bismarck! Heil Groß Deutschland! Polacken gib Danzig, Breslau, Stettin, Posen, Gleiwitz, Oppeln, Königshütte, Kattowitz, Beuthen, Srem, Landsberg a.d. Warthe, Hirschberg, Grünberg, Thorn, Allenstein, Lyck, Bromberg zürück zu seine Vaterland!!! Und gib Warschau, Krakau, Lodz!

     • Nie wiesz kto to był Bismarck, nie wiesz co to był Wehrmacht ani czym była II wojna światowa, nie wiesz co to jest syfilis a te niemieckie nazwy to pewnie z translatora wziąłeś. Skończ szkołę i idź do psychiatry i seksuologa, by cię wyleczył z fetyszu na syfilis.
      Nota bene:
      Nie ładnie ćpać w tak młodym wieku…
      @Ironiusz – przecież on wyraźnie trolluje, dziecko ma za dużo wolnego czasu, jak rodzice zobaczą co on wypisuje w internecie to internet odłączą i się skończy. A ten tekst niemiecki tak licho napisany bo pewnie z translatora

     • @ deduppozator

      Walisz swoja mać w jej wielki stalinowsko-naziolski ryj?

     • youtube.com/watch?v=Ne9ks8tQtW4&ab_channel=JoeRabbito
      A PONAD TO : gdy s.r.a.ć nie umiesz, nie męcz d.u.p.y !

  • S.p.i.e.r.d.a.l.a.j c.h.u.j.o.w.i.n.o „depolonizator
   ” – tako rzecze Jan z Czarnolasu.

 3. Odszkodowania są blokowane przez tych, którzy w gospodarce szwabskiej mają największe udziały, czyli przez wiadomo kogo, bo by na tym najwięcej stracili. Szwaby są winne Polakom min. 100 bln $. Mówienie o śmiesznej kwocie 800 mld $ przez PiS to wskazówka, że chcą Polaków oszwabić podpisując za naszymi plecami jakieś lichwiarskie porozumienie.

  • WIELKI NARÓD NIEMIECKI jest winny polaczkom pijaczkom buraczkom tylko więcej cierpień, zniszczeń i kradzieży – czyli odbierania tego co zostało przez tychże ukradzione wcześniej!!!!
   Polaczki won na Syberię – nad Kołymę, Ussuri, Omołoj, Chromę, Ałazeję!!!
   Hitler za mało się postarał mordując waszą kolonię bakterii syfilisu!!!

   • Teraz Niemiaszki siedzą cichutko pod amerykańsko-zydowskim zarządem i grzecznie wykonują polecenia z Wall Street.

    • Lepiej było jak Niemcy nieśli Sztandar Tysiącletniej Rzeszy i masakrowali Polaków. Tak to prawda.

   • @ Kaken

    Dobzie, dobzie, a teraz powiedz: jaką duppe ma twoja matka?

   • Te rzeki to Kacken chyba wziął z Wikipedii. Wpisał sobie „rzeki na Syberii” i mu wyskoczyło. Biedne dziecko.

 4. Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera. – badanie zamówione przez takich „badaczy” więc wynik mnie nie dziwi – badanie opłacone wiec wyniki muszą być zbieżne z oczekiwaniami. Należy się cieszyć, że nie „okazało się w badaniu” , że wszyscy respondenci są zgodni, że to Polska ma Niemcom zapłacić za szkody ..

 5. Warto byłoby zapytać o to jakie niemieckie reparacje i zadośćuczynienia sprawiają, ze Niemcy uznają, ze „historyczne cierpienia Polaków zostały wystarczająco uznane”.

  Niech Niemcy powiedzą co zrobili, aby naprawić wyrządzone przez siebie szkody z czasów IIWS, bo historia nie zna takich przypadków.

 6. @”cierpienia i ofiary Polaków zostały wystarczająco uznane, z taką opinią zgadza się tylko 31 proc. Polaków”

  Jasna cholera. A to jakieś zawody? Polska jest zażydzona tą żałosna płaczliwą mentalnością.
  Nie celebruj bycia ofiarą. Nie płacz, nie żal się. I nie żebraj o jałmużnę, nie wymuszaj jej jak nachalny żebrak. Tak robią Żydzi, czyli plemię bez honoru i zmysłu moralnego.
  Polacy nie mogą upodabniać się do Żydów.
  A ta zaraza żydowska doprowadza do tego, że Polska coraz bardziej zachowuje się jak Żydzi pod rządami PiS.

  Może gdyby tak nie opłakiwano w Polsce Żydów, to byłby czas na uznanie swoich własnych ofiar? Ciągle mało, bo zawsze Żyd się wepchnie a Polacy mu na to pozwalają.
  Konia kują, a koza nogę podstawia.
  Dlaczego tak się dzieje? Bo to robią krypto-Żydzi. Kaczyński, Gowin, Cimoszewicz, itd… Ludzie myślą, że to Polacy i sugerują się ich waleniem łbem o Ścianę Płaczu.

 7. A ci którzy domagają się jeszcze reparacji do Niemiec, to Żydzi, którzy mogą jeszcze sprowadzić katastrofę na Polskę.
  Polska dostała Ziemie Odzyskane od Niemiec. To wielka cena. Tu już nie może być mowy o jakichś dodatkowych pieniądzach.
  Ludzie, którzy wrzeszczą o reparacjach, to zdrajcy i szkodniki, którzy powinni być postawieni przed sąd za tworzenie potencjalnego zagrożenia dla Polski w przyszłości.
  Niemcy mogą się nieźle wkurzyć. Skoro stracili tyle ziem, Żyd Kaczyński chce wymusić od nich reparacje (nie dla Polski, ale dla Żydów), to mogą zmienić swoje jak na razie pokojowe podejście.
  Żyd Kaczyński dla Żydów taki zgotuje Polakom los.

 8. WEHRMACHT zrobił to co zrobić powinien!!!! Polacken powinno się zmieść z powierzchni ziemi bo nawet się na niewolników nie nadają!!! Przenoszą syfilis!!!!

  HEIL BISMARCK!!! HEIL GROßDEUTSCHLAND!!! HEIL WEHRMACHT!!!!
  TOD ZUM POLNISCHEN UNTER-TIEREN!!!

  • Dziecko nawet nie wiesz kto to był Bismarck, co to był Wehrmacht ani czym była II wojna światowa. Najpierw skończ podstawówkę i idź do seksuologa by cię wyleczył z twojego zamiłowania do syfilisu.

   • Koleżka należy do tych, przez których rodzą się wątpliwości, co do słuszności powszechnego dostępu do broni.

  • najgorsze jest tylko to, ze takich debili jak ty haben die Dutsche vergast, sie brauchten solche idioten nicht ins konzetrationslager transportiert,man hat die Kosten gespart,nur am Ort und Stelle erledigt mit autoabgasen,a teraz baranie sam podnosisz reke do gory i heilujesz.

   • Dziadek ci to opowiadał dokładnie jak to było, prawda? Jako Granatowy dostał za zapędzanie żydów na Umschlagplatz dostał krzyż żelazny, prawda?

  • Przyjęcie nazwy Narodowo Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – NSDAP) było nawiązaniem z pewną modyfikacją do nazwy Socjalistyczna Partia Robotnicza Niemiec (Sozialistische Arbeiterpartei Deutschlands – S[A]PD), którą Socjaldemokracja nosiła w latach 1875-1890 po gotajskim zjeździe zjednoczeniowym, na którym porozumieli się zwolennicy Lassallea ze zwolennikami Marksa i Engelsa.
   >>>
   Główny socjalistyczny ideolog NSDAP Joseph Goebbels:

   „Zgodnie z ideą NSDAP to my jesteśmy niemiecką lewicą […]. Niczego bardziej nie nienawidzimy niż prawicowego narodowego bloku bogatego mieszczaństwa”
   Joseph Goebbels, 1931

   W roku 1927 Adolf Hitler powiedział:
   „Jesteśmy socjalistami, jesteśmy wrogami dzisiejszego kapitalistycznego systemu gospodarczego (…) i jesteśmy zdeterminowani, aby zniszczyć ten system w jakikolwiek sposób.”

   Podobnie Józef Goebbels, minister propagandy III Rzeszy, podkreślał socjalistyczny charakter nazizmu – w latach dwudziestych dwudziestego wieku napisał wręcz, że jeśli miałby wybierać pomiędzy bolszewizmem a kapitalizmem, wybrałby bolszewizm.

   „Hitlera można śmiało porównywać z Leninem, Lenin był największym człowiekiem po Hitlerze, a różnice pomiędzy komunizmem a myślą Hitlera są niewielkie.”
   Joseph Goebbels, New York Times, listopad 1925

 9. EEE tam.
  Gdyby przeprowadzić stosowne badania to okazałoby się, że nie dwie trzecie Niemców, ale przynajmniej TRZY CZWARTE Niemców źle się czuje i cierpi na jakieś schorzenia, lub dolegliwości począwszy od SPD na czyraku w wiadomym miejscu kończąc…

 10. Niemcom jest znacznie taniej futrować peowców, gdyż ci nawet nie pomyślą o jakichś reparacjach. Pisowcy też, w sumie, po publiczkę o nich bają.
  Problem pojawia się przy okazji reprywatyzacji kamienic warszawskich. Jeżeli zgłosi się spadkobierca, to odzyskuje odbudowaną kamienicę. Można oczywiście mówić, że jest to zadośćuczynienia za wielodekadowy zabór, ale jeżeli ruina powstała wskutek działania Brand- i Sprengkommando, to jest to jakiś punkt zahaczenia do dyskusji, kto powinien koszt odbudowy pokryć. Doburzanie Warszawy po Powstaniu było złamaniem warunków kapitulacji.

Comments are closed.