Legendarna polska marka znika ze sklepów. Niemcy ją wycofują

Marka Zelmer pomału przestaje istnieć. Foto: Facebook
Marka Zelmer pomału przestaje istnieć. Foto: Facebook

Zelmer, polska marka sprzętu AGD z długimi tradycjami, pomału przestaje istnieć. Niemieccy właściciele podjęli decyzję. Koncern BSH na razie wycofuje z produkcji małe AGD pod nazwą Zelmer, ale jak mówią media – marka idzie docelowo w odstawkę. Teraz wszystko będzie pod nazwą Bosch i Siemens.

Niemiecki koncern BSH, czyli obecny właściciel firmy Zelmer, zadecydował o zakończeniu produkcji małego AGD pod tą nazwą. Czy to jest planowe wygaszanie kultowej marki?

Niemiecka grupa BSH, właściciel takich marek, jak Bosch czy Siemens, kupiła Zelmera w 2013 r. za pokaźną sumę 500 mln zł. Wtedy o polską firmę walczyło wielu kontrahentów.

Powód był oczywisty, Zelmer wtedy był zdecydowanym liderem małego AGD nie tylko w Polsce, ale też np. w Rosji i na Ukrainie. Teraz już tę pozycję stracił, dzięki agresywnemu wygaszaniu kiedyś polskiej marki.

Niemiecka grupa BSH oficjalnie ogłosiła, że małe AGD Zelmera będzie obecne na półkach do końca tego roku lub do wyczerpania zapasów. BSH deklaruje, że nadal będzie zapewniać obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną.

Teraz pod nazwą Zelmer będzie tylko duże AGD czyli np. pralki i lodówki. Jednak według ekspertów Niemcy chcą stopniowo wycofać polską markę.

Koncern ogłosił, że nie zamierza zamykać fabryki w Rogoźnicy pod Rzeszowem. Małe AGD będzie tam nadal produkowane, ale pod markami niemieckiego Boscha i Siemensa.

Źródło: Rzeczpospolita/ fakt.pl

38 KOMENTARZE

 1. WOLNY RYNEK…..WOLNA AMERYKANKA……WIELKI MOZE WSZYSTKO……WYKUPC I ZAMKNAC…..A NAM ZOSTANIE NATURA 2000…….ZWANA PO POLSKU SKANSEN….. CZOLEM SMUTNEJ POLSCE

  • Z jakiego powodu jesteś biedakiem bez pieniędzy i nie stać cię na wykupienie ZELMERa?

   Ranking Wolności Gospodarczej:
   Niemcy 24 miejsce
   Polska 46 miejsce

 2. Dobrze Niemiec robi !¡!! bo durne Polaczki odurzeni dyplomami akademickimi sprzedali wszystko jak Władek ojcowiznę na wódkę. !!!!!!!!🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪

  • Nie widzę w PiSokomunie żadnych przesłanek do liberalizacji gospodarczej i ułatwieniu polskim przedsiębiorcom działalności na rynku. Czyżby PiSiory zostali przekupieni przez Niemców żeby im nie robić konkurencji?

   • Jeżeli Polskę porównasz do tortu, to Polacy otrzymali mały kąsek +500+ plus, i delektują się teraz tym kawałeczkiem, chwalą sponsora, gdy sprzed nosa żydowski gang zabiera wszystko, POLSKĘ, a ten mały klakier żydowski jest rozmarzony o dwóch wieżach na srebrnej.
    Bijmy brawo, i zajadamy się torcikiem!

    • Ten mały kąsek nie prowadzi do zamożności tylko do biedy, nędzy, lenistwa i degeneracji.

  • To prawda. Przez kolejne rządy wszystko zostało sprzedane, kasa rozdana i rozdawana nadal. Jak powiedział Jarek: „Historycznych krzywd nie będziemy naprawiać, nie będzie żadnych zwrotów bo to wywoła nierówności społeczne”. To stoi w zgodzie z Geremkiem „Nie będzie reprywatyzacji bo na prawicy wyrośnie NAM partia właścicieli”. Koncerny zagraniczne nie utworzą partii opozycyjnej – będą lobbować, a to kolejna kasa dla rządzących. Takie elity jaki „okrągły stół”. Cytuję do znudzenia S. Kisielewskiego „To, że jesteśmy w d#pie to pewne. Najgorsze że zaczęliśmy się w niej urządzać”

  • „Niemiec” – d u r n y to ty. Niemiec to pejoratywna nazwa, wskazuje na niemotę. W Dojczlandii prawie wszyscy to durne niemoty!

  • 2013r…..wyprzedaż a raczej grabież polskiego przemysłu. Kto wtedy rządził ? PO+PSL.

  • Polska w Rankingu Wolności Gospodarczej wegetuje na 46 miejscu i dalej spada.

   Hong Kong – pierwsze miejsce w Rankingu Wolności Gospodarczej, PKB 61 tys USD na mieszkańca.
   Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 14 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 17,9% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 3,4% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

   heritage.org/index/country/hongkong

   • To nie jest państwo, tylko część Chin komunistycznych. Jak zwykle miejscowi chwalą komuchów…

    • System w HK jest czysto kapitalistyczny na którym wzorowano Specjalne Strefy Ekonomiczne w Chinach kontynentalnych.

    • To dopiero jest obsuwa, że komuchy lepiej sobie radzą z gospodarką od kapitalistów.

     • Komuchy w Chinach są już tylko z nazwy. W sumie komuniści nigdy nie wierzyli w debilny komunizm.

 3. To za PO/PSL sprzedano dobrze prosperującą polską firmę, bo była zagrożeniem dla BiS.

  • Zelmer został sprywatyzowany w 2005 r. Największym akcjonariuszem został fundusz Enterprise Investors z siedzibą w Luksemburgu: „PEF V Zelmer Holdings to właśnie fundusz, któremu minister Jacek Socha sprzedał 24,83 proc. akcji Zelmera. Jego właścicielem jest Polish Enterprise Fund V z grupy EI. „

 4. Niestety – dawno , dawno temu Sobiesław Zasada ratował wspólnie z Mercedesem Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Jelczu k/Wrocławia ( producenta autobusów Jelcz, CIĘŻARÓWEK i innych samochodów specjalistycznych ). I uratowali- dzisiaj tam tylko płacz i wspomnienie po wielkim zakładzie

  • Pazerność socjalistycznego państwa i piramidy finansowej ZUS wszystko wykończy do gołej ziemi.

  • I dobrze, jelcze to scierwo najwieksze bylo. A pracownicy tej fabryki to smiecie byli mam nadzieje ze zdechli.

   • Sam świadczysz o sobie tą wypowiedzią – ty jesteś oczywiście brudnym śmieciem – nie zwiałeś z psychuszki?

 5. A coście k. myśleli, że Amerykanie i Niemcy rozdawali te reklamówki z dolarami i markami, żeby polakom było dobrze, a Polska stała się potęgą? O kolorowych rewolucjach nie słyszeli? Wiem, wiem, pod latarnią najciemniej…

 6. A co zrobił Lewandowski z majątkiem narodowym polskich przedsiębiorstw jako minister przekształceń własnościowych w latach 90. ? Ogołocił nas wtedy na cacy. Wszytko prawie sprzedane Niemcom niemal za bezcen.

  • Nawet nie sprzedane tylko rozkradzione i oddane za darmo takich to my mamy obywatelskich polityków zresztą pisiory i czerwoną zaraza SLD PSL i inne tałatajstwo nie lepsze i co by tu jeszcze spieprzyć panowie ct klasyka

 7. Nigdy nie przestawaj doceniać przewidywalności ludzkiej głupoty… A takie efekty sprzedaży firmy konkurencji były przewidywalne.

 8. Trzeba bojkotować niemieckie produkty. Kupować polskie, wschodnioeuropejskie, a jeśli takich nie ma, to azjatyckie. To nie boli. Ja tak robię od dawna i żyję.

  • Coś mi się wydaje, że to niegłupi pomysł. Skoro Niemcy „wygaszają” markę Zelmer w Polsce, wyraźnie kierując się tylko i wyłącznie… ideologią. A przecież Zelmer, to marka o wielkich tradycjach, ciesząca się popularnością i po roku 1989. Może więc Polacy powinni zacząć wygaszać Boscha i Siemensa ze… swoich portfeli?

 9. Nic prostszego jak zbudować Nowego Zelmera.Polski rząd powinien zorganizować taki zakład w oparciu o polskich pracowników,którzy odejdą z niemieckiego Zelmera. Fabrykę zbudować po sąsiedzku, aby specjaliści nie musieli wędrować po Polsce. Zobaczymy,co powiedzą Niemcy.

  • Ta polskiego Zelmera i elektryczne samochody Mateuszka Morawiec kiego już to widzę, a jak im coś uda stworzyć to drudzy Polacy to zniszczą albo sprzedadzą za darmo ,taki to kraj Polska dymają przez wszystkich na około i samych siebie

 10. Wolny Niemiecki Rynek Miasto Rzeszy Gdańzig.
  Czołem Wielkiemu BMW.
  Czołem Koncernowi Daimler.

 11. To ten sam schemat od 1989 roku sprzedać obcej niemieckim konkurencji a oni likwidują polskie marki i zajmują ich rynki ,czy te polski polityczne pacynki mają kompletnie nas w dupę…

Comments are closed.