Morawiecki ucz się od Węgrów! Bratankowie obniżają podatki i wprowadzają pakiet ochrony gospodarki

Mihaly Varga i Mateusz Morawiecki. / foto: Facebook/PAP
Mihaly Varga i Mateusz Morawiecki. / foto: Facebook/PAP

Węgierski minister finansów, Mihaly Varga, zapowiedział kilkunastopunktowy pakiet ochrony gospodarki. Przewiduje on m.in. zmniejszenie niektórych podatków.

Varga oświadczył, że węgierska gospodarka jest nadal w fazie wzrostu, ale wyczuwalne jest jego spowolnienie. W tej sytuacji rząd chciałby ochronić dotychczasowe wyniki i zagwarantować, że wzrost będzie o 2 pkt proc. wyższy od przeciętnej unijnej.

Na Węgrzech opracowano plan ochrony gospodarki, który składa się z czternastu punktów. Przewiduje on m.in. obniżenie podatku od wynagrodzeń z 19,5 do 17,5 proc. – od 1 lipca 2019 roku oraz podatku od małych przedsiębiorstw z 13 do 12 proc. – od 1 stycznia 2020 r., a także obniżenie do zera podatku od reklam, co ma zadziałać ożywczo na rynek.

VAT od usług hotelarskich spadnie z 18 do 5 proc., a w małych miejscowościach będzie można otrzymać zwrot VAT-u do sumy 5 mln ft (66 tys. zł) na budowę, powiększenie lub odnowienie lokali mieszkalnych.

Będzie też wspierana budowa hoteli robotniczych przez przedsiębiorstwa, a w latach 2020-2030 każdego roku 17 mld ft (225 mln zł) będzie przeznaczanych na rozwój systemu nawadniania.

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział rychłe przedstawienie planu ochrony gospodarki. Jak podkreślił, w ciągu roku, jaki minął od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych na Węgrzech, wskaźniki gospodarcze jeszcze się poprawiły, tymczasem wyniki UE „są mniej różowe” i wzrost gospodarek starych państw UE spowalnia.

Przedstawiając węgierskie sukcesy podkreślił m.in., że bezrobocie wynosi 3,6 proc. i jest to „czwarty najniższy wynik w UE”, a „według świeżych danych UE 1,8 mln osób wyszło na Węgrzech z ubóstwa”. Wskazał ponadto, że budżet jest stabilny i od siedmiu lat osiągany jest cel, jeśli chodzi o deficyt. Ponadto spada zadłużenie, które wynosi obecnie mniej niż 71 proc. PKB.

(PAP)

29 KOMENTARZE

 1. Polska w Rankingu Wolności Gospodarczej gnije na 46 miejscu i dalej spada.

  Hong Kong – pierwsze miejsce w Rankingu Wolności Gospodarczej, PKB 61 tys USD na mieszkańca.
  Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 14 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 17,9% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 3,4% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

  heritage.org/index/country/hongkong

   • Wystarczy zlikwidować większość zbędnych urzędów państwowych, zwolnić 95% bezużytecznych biurokratów, obniżyć podatki wraz z likwidacją podatku dochodowego, wyrzucić do śmietnika wszelkie bariery biurokratyczne utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej i za kilka lat Hong Kong zostawiamy daleko w tyle.

   • Polska przez 30 lat była najszybciej rozwijającym się krajem w Europie. I teraz również notujemy jeden z najwyższych w regionie wsrostów PKB. Nie potrzeba nam bnajeczek dziadzi Korwina, żeby wiedzieć, jak nasz kraj rozwijać.

    • Ty akurat nie masz żadnej wiedzy ekonomicznej, żeby wiedzieć jak rozwijać potencjał gospodarczy naszego kraju. 46 miejsce w rankingu jest nie do przejścia dla komunistycznych troglodytów twojego pokroju.

     Jesteś z tych mentalnych niewolników co walą pokłony w stronę urzędów i modlą się do urzędników państwowych.

  • Towarzysz komunista Morawiec jest zwykłym amatorem i analfabetą ekonomicznym nie mającym żadnego pojęcia na temat ekonomii finansowej państwa ani tym bardziej finansami sklepiku warzywnego.
   Lepiej żeby z powrotem wrócił do pracy na etacie kasjera w okienku pocztowym i zostawił ekonomie specjalistom pokroju Gwiazdowskiego.

  • Piękny nick: @Socjaliści to Bydło, może ruszysz z tym hasłem na sztandarze w Polskę?
   A te swoje slogany powtarzane pod każdym artykułem wymaluj na banery, trzeba zmieniać Polskę nie tylko przed monitorem komputera.

   • Obawiam się, że skończyłoby się to jeszcze śmieszniej niż w przypadku Korwina:)

    • Śmiesznym i zarazem żenującym jest twój komunistyczny POPiS rządzący państwem jak nogami. Spadek i 46 miejsce w rankingu? Kompletna żenada i porażka.

     • Jest rekonstrukcja rządu, może byś tak panie @Socjaliści to Bydło aplikował na ministra finansów?
      Może wreszcie doczekamy się odpowiedniego człowiek na stanowisku min. finansów.
      Please, wyślij swoje CV do ż żoliborskiego namiestnika.

     • PiSokomuna jest zajęta rekonstrukcją debilnego gierkowskiego socjalizmu z PRLu, wyraźnie nie po drodze im z liberałami gospodarczymi.

  • Najlepszy jest punkt budowy hoteli robotniczych. Radykalna prawica to uwielbia. Pier***enie o tym, że najważniejsze jest życie po pracy, a potem tworzenie z życia tylko pracy. Potem sprawią, że będzie się opłacać mieszkać robolom tylko w hotelach robotniczych i mają chłopy rozrywkę, chlanie, cpanie, dzi*ki w pobliżu, jeden prysznic na 30 osób. Całe życie w ciuchach robotniczych. A po drugiej stronie w mieście, kobietki będą robić marsze o tym jak mężczyźni są zbędni. A oni całe tygodnie w tych samych ciuchach śpią i pracują.
   Na pewno krok do przodu takie hotele, nie twój, właściciel i pośrednik zarabia mnóstwo kasy na tym, a robol utytlany od samego rana. Prawica korwina to jest takie pier**lenie że głowa mała. Liczy się tylko zysk właściciela a reszta to zwykłe roboty. Dobrze że przegraliscie jak dalej takie bzdury promujecie.

   • Rozumiem, że socjalistyczna Wenezuela jest twoim wzorem do naśladowania.
    Dzięki komunistom z POPiSu będziesz niedługo łapał szczury z głodu, a hiperinflacja sprawi że wiadrami bezwartościowych pieniędzy z socjalu będziesz mógł napalić w piecu.

    • Mylisz się chloptasiu. Po 1 takie rzeczy w Polsce są niemożliwe, jako, że nasze PKB w Polsce nie składa się w 90%-tach ze sprzedaży ropy łosiu.
     Po 2 to siedząc na tyłku i śpiąc zarabiam więcej niż spora część społeczeństwa i nie mówię o socjalach tutaj. Widzisz trzeba umieć się ustawić a nie tylko rzucać powtarzane frazesy , których nawet nie zweryfikowales. Idź tam pracować a nie narzekasz. Przecież praca jest dla ciebie taka ważna, to twoje życie, a twoje życie to praca.

    • @Socjaliści to Bydło
     No takich ekonomistów to tylko eksportować do Wenezueli, aplikuj w Ambasadzie USA u niejakiej Żorżety, a nóż załatwi ci u Nicolasa Maduro asygnatę na min. finansów

     • Nigdy nie byłem zainteresowany żadnym debilnym socjalizmem, a tym bardziej wenezuelskim.
      Bij dalej pokłony hitlerowi i stalinowi z których czerpie POPiSowe lewactwo.

  • Wychwalane przez Mikkego Chiny gnija na 100. miejscu w Rankingu Wolności Gospodarczej.

 2. Pan premier Morawiecki jako bankier nie jest tu do obniżania podatków, tylko do wypłacania kasy organizacjom przemysłu holokaustu.

 3. Za parę lat Węgry pokażą ali wilk że taka polityka fiskalna jest słuszna!

 4. Morawiecki to ma g*wno do gadania. O wszystkim decyduje jednoosobowo Kaczelnik, albo raczej jednoosobowo odbiera polecenia z Jerozolimy.

 5. Maowiecki ma swój własny patent na większanie
  – zwiększanie zamordyzmu państwa wobec obywateli,
  – zwiększanie podatków i opłat
  – zwiększanie imigracji (w 2018r. kolejny wzrost POPISimigracji o 40% – teraz już 2,5 tys. imigrantow dziennie, codziennie, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, nie mniej jak 800 tys. rocznie
  – zwiększanie niewolnictwa: niejeden imigrant już dostał decyzję od POPISlandii, że ma prawo przebywać pod warunkiem pracy nie mniej niż 200 godzin w miesiącu
  tak trzymać – na niewolnictwie niejedno imperium budowano – POPISlandia też się rozwinie – kilkusetprocentowy wzrost cen energii nie będzie tu straszny

  • Morawiecki, czy jak chcesz Maowiecki, jest w kagańcu i na smyczy u ż żoliborskiego prezesa PiS, i tyle może, co łaskawie pan prezes popuści na sznureczku lub zwolni na kagańcu.
   Prezes „daje” Polakom, Morawiecki ma zabezpieczyć kasę, czyli zadłużenie.

 6. Za samą obsługę długu moglibyśmy mieć silna armię i sieć autostrad. Polska nie zbankrutuje bo po co zydkom zarzynać kurę znosząca złote jaja?

 7. „obniżenie podatku od wynagrodzeń z 19,5 do 17,5 proc. – od 1 lipca 2019 roku oraz podatku od małych przedsiębiorstw z 13 do 12 proc.”

  O ja, to już jest akap.

Comments are closed.