Donald Trump, Benjamin Netanjahu, Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Donald Trump, Benjamin Netanjahu, Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Pod koniec czerwca w Jerozolimie odbędzie się spotkanie doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa i izraelskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Szabata.

O spotkaniu poinformował w środę Biały Dom; w czwartek potwierdziło je źródło w Radzie Bezpieczeństwa Rosji cytowane przez agencje TASS.

REKLAMA

Oświadczenie strony amerykańskiej głosi, że strony „omówią kwestie regionalnego bezpieczeństwa”.

Komunikat Białego Domu ukazał się tuż przed głosowaniem w Knesecie, w którym zadecydowano o rozwiązaniu izraelskiego parlamentu. Nowe wybory w Izraelu odbędą się 17 września.

Po głosowaniu premier Benjamin Netanjahu podkreślał wyjątkowość planowanego spotkania i to jak jest ono istotne dla bezpieczeństwa jego kraju. „Nigdy w historii nie było takiego spotkania w Izraelu. Nigdy” – zapewniał, nie ujawniając jednak co dokładnie będzie jego tematem.

Portal Times of Israel pisze o „bezprecedensowym izraelsko-rosyjsko-amerykańskim szczycie bezpieczeństwa”. Dodaje, że zostaną na nim omówione sprawy dotyczące Syrii i Iranu.

Rosja w konflikcie syryjskim jest sojusznikiem Iranu i prezydenta Baszara el-Asada. Izrael dąży z kolei do usunięcie z Syrii irańskich milicji. Na ich pozycje regularnie przeprowadza naloty.

Ben-Szabat prowadził już rozmowy dotyczące spraw bezpieczeństwa z obiema stronami. W kwietniu spotkał się w Waszyngtonie z Boltonem; we wrześniu ubiegłego roku udał się do Moskwy na negocjacje z Patruszewem. (PAP)

REKLAMA