ręce opadają/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
ręce opadają/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
REKLAMA

Historyk Michał Kozłowski udostępnił na Twitterze zdjęcia testów, które pisali studenci I roku. Okazuje się, że ich wiedza historyczna dotycząca PRL-u i „Solidarności” jest zatrważająco słaba.

W teście pojawiły się m.in. pytania o to, jak nazywał się kapłan „Solidarności” zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 roku. Niektórzy studenci twierdzili, że było to… Wyszyński.

REKLAMA

Nie lepiej było z postaciami polityków. Jeden ze studentów I roku twierdził, że pierwszym premierem niekomunistycznego rządu w Polsce został… w 1999 roku Lech Wałęsa.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Zdaniem studentów, tzw. Wydarzenia Marcowe miały miejsce w… 1980 roku. W teście padło również pytanie o to, kiedy do władzy doszedł Edward Gierek i jaką partyjną funkcję pełnił. Odpowiedź studenta była krótka: „premier, 1985 r.”.

Do przedstawicieli powstałej w Polsce „opozycji politycznej” studenci zaliczyli Macierewicza, Michnika i… Kukiza.

Według wiedzy studentów I roku, główny postulat strajkujących w Gdańsku w sierpniu 1980 roku „przeznaczony był do wszystkich robotników, jak również osób normalnych, a brzmiał: «Pomożecie?» z czego wszyscy klaszcząc odpowiedzieli chórem «Pomożemy»”.

Źródło: Twitter

REKLAMA