Ambasador Izraela popędza PiS i krytykuje Konfederację. „Proces zwrotu majątku postępuje ostatnio bardzo, bardzo wolno”

Anna Azari/fot. PAP/Jacek Turczyk
Anna Azari/fot. PAP/Jacek Turczyk

Relacje Polski z Izraelem delikatnie mówiąc są napięte i nieciekawe. Żydzi poprzez lobby w USA chcą ograbić Polskę z mienia bezspadkowego. Ambasador Anna Azari wprost wypowiedziała się na temat roszczeń, Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy i relacji między oboma krajami.

Ambasador Izraela skomentowała stan relacji polsko-izraelskich i stwierdziła, co ma największy wpływ na ich jakość:

„Kiedy czasami myślę o relacjach polsko-izraelskich, dochodzę do takich wniosków, że obecnie są one absurdalne. Dlatego, że mówimy o dwóch bardzo przyjacielskich w stosunku do siebie krajach, z tymi samymi strategicznymi interesami. Z tym samym głównym, kluczowym wręcz partnerem, czyli Stanami Zjednoczonymi i bazową przyjaźnią między sobą. To jest jedna strona tych relacji. A z drugiej strony mamy cały ten hałas, który idzie falami od nieszczęsnej nowelizacji ustawy o IPN”.

„Ja nie chcę lekceważyć tego tematu. Dlatego że trzeba rozumieć, że są różnice w narracji historycznej dwóch narodów. I dlatego bardzo łatwo dzisiaj spowodować, żeby obie strony wybuchały emocjonalnie” – stwierdziła Anna Azari.

Zapytano też ambasador Izraela czy widzi w Polsce ruchy, które można uznać za antysemickie.

Ambasador oczywiście stwierdziła w odpowiedzi, że „nie ma wątpliwości” i cieszy się, że przedstawiciele tych ugrupowań nie dostali się do Parlamentu Europejskiego.

„Myślę o Konfederacji, myślę także o części ludzi z Kukiz’15. Ale musimy powiedzieć prawdę, że przy przyjęciu ustawy o IPN padło bardzo dużo słów antysemickich, które wcześniej nie były wypowiadane publicznie” – podkreśliła dyplomatka.

A co myśli Azari na temat restytucji mienia żydowskiego jest obecny w relacjach polsko-izraelskich?

„Jest bardzo dużo ludzi, którzy jeszcze walczą o swój majątek. W większości nieżydowski. Można jeszcze przez 100 lat się tym zajmować na poziomie sądów, tak jak teraz. A można dojść do formuły jak w innych krajach, w których w większości nie zwrócono całego majątku, a całą sprawę rozwiązano raczej symbolicznie” – powiedziała ambasador.

Azari dodatkowo stwierdziła, że chociaż nie jest ekspertem w tym zakresie to uważa, że „zawsze jest jakaś możliwość zwrócenia części, jakieś sumy”.

„Kilka krajów przygotowało odpowiednie ustawy. Drugi temat, który też można poruszyć, a o którym w Polsce nie ma dyskusji – to sprawa budynków, które bardzo często należały do gmin żydowskich. Proces zwrotu majątku postępuje, ale ostatnio bardzo, bardzo wolno” – dodała ambasador.

Źródło: Interia.pl

60 KOMENTARZE

 1. A kto jest winny tym napiętym relacjom? To Polacy chcą zrobić z Żydów morderców Polaków i wyłudzić od nich bilion szekli? Coś mi się wydaje, że to idzie w drugą stronę. I co, Polacy mają dać się oczernić i ogołocić? Jeśli Żydzi sądzili, że tak właśnie będzie, to chyba zwariowali. Polacy być może masowo cierpią na prokrastynację, ale to naród waleczny i z zasadami. Polacy nigdy i za żadną cenę nie pozwolą na tę niesprawiedliwość! Także wybijcie to sobie z głów!

  • Ja tam w żadne spiski nie wierzę, ale nagły zwrot wyników głosowania podczas „liczenia” głosów, jest zadziwiające. A skoro cieszą się z tego Żydzi, to jak wiadomo z prawa rzymskiego, zrobił ten, kto skorzystał…

   • Sondaż, w którym nie każdy powinien chcieć się przyznać do Konfederacji (bo jednak przyklejano do niej różne, obraźliwe łatki), pokazywał wyższe poparcie Konfederacji niż oficjalne wyniki wyborów, i to jest oczywiście dziwne, ale nie jestem zwolennikiem szukania przyczyny naszej porażki w fałszerstwach wyborczych. Nawet jeśli one były, to gdybyśmy przekonali więcej Polaków, to nawet one nie zepchnęłyby nas poniżej progu, więc wolałbym, żebyśmy się skupili na tym, co powinniśmy poprawić. Oczywiście, to też zależy, do czego prowadzą takie słowa, ponieważ ja nie chciałbym – że tak to określę – siać defetyzmu i zniechęcać ludzi do udziału w wyborach. A moim zdaniem do czegoś takiego mogą prowadzić słowa typu „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy” albo „Gdyby wybory miały coś zmienić, to dawno zostałyby zakazane”. Uważam je za zupełnie niepotrzebne i samemu staram się nie brnąć w coś takiego. Jeśli już, to byłbym za tym, żeby zachęcać ludzi do patrzenia innym ludziom na ręce i do stworzenia ogromnego, konfederackiego ruchu kontroli wyborów, ale – powiem tak – nie jestem optymistą w tej sprawie. Konfederację popierają raczej młodzi ludzie i niespecjalnie chętni nawet do chodzenia na wybory, więc dlaczego mieliby zdobyć się na jeszcze większy wysiłek? A skoro tak, to chyba lepiej ich najpierw choć zmotywować do chodzenia na wybory (mówienie o tym, że wybory i tak nic nie zmienią, na pewno się do tego nie przyczynia). Jak? Cholera go wie, ale skoro w czasie ciszy wyborczej można zachęcać ludzi do pójścia na wybory, to dlaczego tego nczas nie robił? Nczas czytają raczej zwolennicy Konfederacji, więc byłoby to zachęcanie swoich do głosowania. Myślę, że to samo powinni robić wszyscy ci, którzy dobrze życzą Konfederacji i którzy docierają do jej zwolenników (np. wrealu24 czy media narodowe). Poza tym każdy, kto zna jakiegoś zwolennika Konfederacji, powinien go w dniu wyborów esemesem czy nawet brutalną siłą (to oczywiście pół żartem) zachęcić do głosowania. Czy tego zabrakło? Nie wiem, ale jeśli tak, to nie powinno. Frekwencja wśród najmłodszych wyborców, prawdę mówiąc, to wolałbym się na tym skupić. Może na tym zakończę ten przydługi i zawierający za dużo dygresji komentarz.

 2. Ambasador: Anna (CH)Azari. Słodko.

  Ch(Azari)a, kaganat, kraina koczowniczego plemienia rozbójników i łupieżców spokrewnionych z turkami. Rozbita ku uldze wszystkich sąsiadów przez Słowian pod wodzą Świętosława. Stąd taka nienawiść do nas. Taka piękna historia….

  Szkoda, że nie ma nic wspólnego z historycznym Izraelem i izraelitami. Ale to drobiazg:)

 3. Właśnie się dowiedziałem, że jeden z wybitnych rzymskich cesarzy – Klaudiusz – wypędził Żydów z Rzymu.
  Z powodu lichwy i spiskowania przeciwko władzy cesarskiej.
  Czy coś się od tamtych czasów zmieniło w ich postępowaniu?

 4. NCzas znowu kręci bat z g…a, żeby się czytelnicy nakręcali i by Konfederacja miała tylko takich oszołomionych wyborców…. Ona powiedziała o zwrocie majątku spadkowego, a nie bezspadkowego i powiedziała to w kontekście tak Polaków, jak i Żydów. Trudno jej więc racji nie przyznać, że postępowania trwają bardzo długo, jak i trudno nie przyznać jej racji, że reprywatyzacja może obejmować jakąś część tylko majątku (spadkowego), jak zresztą wpisywano do różnych projektów ustaw.

 5. Dlaczego nasz rząd jej nie wyrzucił? Może to też Żydzi i chcą zrujnować Polaków.

 6. Wypowiedź tej naracji zasługuje – zuchwałe są kvrwy żydo-pisowskie

 7. OBRONA POLIN BEDZIE KOSZTOWNA..
  ZYD BEDZIE MIAL DOBRA OBRONE US ARMY A POLACE BEDA HAROWAC I SPLACAC ZYDOWSKIE KLAMSTWA..

 8. PIS nas cygani i pod stołem oddaje kasę zydom kupując 3 razy droższe samoloty i patrioty
  Zlodzieje

 9. A polskie władze milczą, gdy przedstawiciel innego państwa krytykuje i poucza. Skandal. Ta niewiasta powinna być wydalona.

Comments are closed.