Można zabijać dzieci nienarodzone ze względu na niepożądaną rasę, czy płeć. Tak orzekł ten sędzia

Sędzia William J. Bauer/Fot. COD Newsroom/CC BY 2.0/Flickr
Sędzia William J. Bauer/Fot. COD Newsroom/CC BY 2.0/Flickr
REKLAMA

91-letni wówczas sędzia Sądu Apelacyjnego dla 7. okręgu w USA, William J. Bauer, orzekł, że w myśl konstytucji można zabić nienarodzone dzieci ze względu ma płeć, rasę i niepełnosprawność.

Skandaliczną opinię obecnie 92-letniego Bauera unieważnił w czwartek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Posunięty w latach sędzia stwierdził, że kobiety mają konstytucyjne „prawo” do zabicia nienarodzonych dzieci ze względu na niepożądaną płeć, rasę, czy niepełnosprawność.

REKLAMA

Bauer swoją karierę w Sądzie Apelacyjnym rozpoczął jeszcze za czasów prezydentury Geralda Forda w 1974 roku. Haniebną opinię dopuszczającą aborcję selektywną wydał 19 kwietnia 2018 roku. Zasiadał wtedy w trzyosobowym Sądzie Apelacyjnym, który orzekał w sprawie wytoczonej przez ośrodki Planned Parenthood z Indiany i Kentucky przeciwko szefowi departamentu zdrowia w Indianie.

Organizacja znana z lobbowania na rzecz poszerzania „prawa do aborcji” Planned Parenthood złożyła sprawę, aby wtrzymać prace nad projektem ustawy dot. ograniczenia zabijania nienarodzonych.

Ostatecznie ustawę przyjęto, a w 2016 roku podpisał ją ówczesny gubernator Mike Pence – obecny wiceprezydent USA. Wymagała ona, aby ośrodki, w których zabija się nienarodzone dzieci, grzebały lub kremowały ich zwłoki. Ponadto zabraniała ona uśmiercania dzieci poczętych na żądanie – wyłącznie z powodu płci, rasy, czy niepełnosprawności.

Panel Sądu Apelacyjnego, na którego czele zasiadał Bauer, orzekł, że obydwa te zapisy są niekonstytucyjne. W czwartek Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego w kwestii tego, czy Indiana może wymagać pochówku lub kremacji abortowanych dzieci.

Odmówił natomiast zajęcia się sprawą, czy Indiana może zakazać aborcji selektywnej ze względu na płeć, rasę i niepełnosprawność, ponieważ… Sąd Apelacyjny tego stanu był jednym sądem odwoławczym, który do tej pory orzekał w tej kwestii.

Amerykańskie prawo nie przewiduje dla sędziów obowiązkowego przejścia na emeryturę po ukończeniu pewnego wieku. Wygląda więc na to, że sędzia Bauer nadal będzie mógł wydawać rasistowskie, zabójcze w skutkach orzeczenia.

Źródło: PCh24.pl

REKLAMA