Wielki sukces polskich studentów! Ich wynalazek pomoże w wyprawie na Marsa [FOTO]

Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które zakończyły się w Stanach Zjednoczonych.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata, ale – jak poinformowali organizatorzy konkursu na stronie internetowej – najlepszy okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który wywalczył blisko 363 punkty. W ubiegłorocznych zawodach zespół zajął w konkursie trzecie miejsce. Drugą lokatę w tegorocznych zmaganiach wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University. Studenci wywalczyli 329,5 pkt. Na trzecim stopniu podium uplasował się amerykański zespół Stanford Student Robotics, z prestiżowego Stanford University. Amerykańscy studenci zdobyli ponad 323 punkty.

W konkursie wystartowało też siedem innych zespołów z Polski. Spośród nich najlepiej poradzili sobie ubiegłoroczni zwycięzcy zawodów, czyli studenci z zespołu PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską. Z punktacji zamieszczonej na stronie konkursu wynika, że z ponad 312 punktami zajęli czwarte miejsce.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2017 roku drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. W 2018 roku PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte – zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

(PAP)

4 KOMENTARZE

  1. sukces? pomoże? polski podatnik zapłacił za studia studentów, z których skorzystają Amerykańcy, to się nazywa kolonializmem, eksploatacją zasobów przez starszych i mądrzejszych, z czego tu się cieszyć?!

  2. Na stronach NASA można jeszcze zapisać swoje nazwisko,ktore potem umieszczone zostanie na twardym dysku sondy „Mars 2020”.

  3. mamy tyle czołowych w skali świata ośrodków politechnicznych okazuje się nie tylko w głównych metropoliach akademickich. Gdy porówna się mapę najbogatszych krajów świata z mapą ilości doktorantów kierunków technicznych w populacji, to niemal się pokrywają – wnioski nasuwają się same. Polin odstaje tu od liderów cywilizowanego świata, oby wolna Polska to zmieniła (element programu dla KonfedeRACJI). Odrębnym wyzwaniem jest systemowe udrożnienie współpracy akademików z biznesem bo ta dopiero generuje monetyzację korzyści dla Kraju.

  4. Łaziki marsjańskie to olimpiada dla niepełnsprawnych. Drugim tematem , który Anglosasi i Rzydzi nam wrzucaja ,a potem zdumiewaja sie naszą tepotą ,jest niedżwiedż Wojtek

Comments are closed.