Trump wzywa Syrię i Rosję do wstrzymania ataków

Donald Trump. / foto: PAP
Donald Trump. / foto: PAP

Prezydent USA Donald Trump wezwał rząd Syrii i jego sojusznika Rosję, a także Iran, do wstrzymania „piekielnych bombardowań” ostatniej pozostającej pod kontrolą dżihadystów prowincji Idlib.

„Słyszę, że Rosja, Syria i w mniejszej mierze Iran prowadzą piekielne bombardowania prowincji Idlib w Syrii i na masową skalę zabijają niewinnych cywilów. Świat widzi tą rzeź. Jaki jest jej cel, co to wam da ? PRZESTAŃCIE !” – napisał Trump na Twitterze.

W ub. piątek syryjskie organizacje pozarządowe skrytykowały bierność społeczności międzynarodowej wobec nasilających się ataków armii syryjskiej i wspierających ją sił rosyjskich na Idlib.

Na konferencji prasowej w Stambule przedstawiciele tych organizacji mówili o nasilającym się z dnia na dzień kryzysie humanitarnym spowodowanym przez bombardowania, który – poza dziesiątkami ofiar śmiertelnych – zmusił ponad 300 tys. ludzi do ucieczki w kierunku granicy z Turcją.

Dalsze 200 tys. pozostaje bez dachu nad głową i bez możliwości dostania się do obozów dla uchodźców.

Obecna eskalacja walk w prowincji Idlib jest najpoważniejsza od czasu ogłoszenia przez sponsorujących niektóre ugrupowania rebeliantów Rosję i Turcję we wrześniu 2018 r. „strefy zdemilitaryzowanej” w tej prowincji. Pozostała ona w znacznej mierze fikcją bowiem dzihadyści odmówili wycofania się.

Według rządu w Damaszku bombardowania są odpowiedzią na nasilające się ataki dżihadystów, w tym na rosyjską bazę lotniczą Chmeimim.

Źródło: PAP

Comments are closed.