Banderowcy stawiają kolejny pomnik Szuchewycza! Jest zdecydowany protest polskiego ambasadora

Pomnik Romana Szuchewycza fot. Wikimedia Commons
Pomnik Romana Szuchewycza fot. Wikimedia Commons

Prezydent Załeński zapowiada „nowe otwarcie” w polityce z Polską, a na zachodniej Ukrainie odsłania się kolejne pomniki morderców z UPA. W Iwano-Frankowsku czyli dawnym Stanisławowie pojawił się właśnie monument upamiętniający Romana Szuchewycza, jednego z przywódców Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu.

Protest przeciwko pomnikowi wyrazili już ambasadorzy Polski oraz Izraela na Ukrainie. Bartosz Cichocki i Joel Lion przedstawili wspólny komunikat, w którym stanowczo sprzeciwili się upamiętnianiu osób, które negatywnie, zbrodniczo zapisały się w historii.

Ambasador RP Bartosz Cichocki i Ambasador Izraela Joel Lion napisali list do mera Iwano-Frankowska w proteście przeciwko nowemu pomnikowi R. Szuchewycza. Ambasadorowie przypominają, że ludzie, którzy przeżyli zbrodnie, w jakich R. Szuchewycz odegrał decydującą rolę, wciąż żyją na Ukrainie, w Polsce i Izraelu – czytamy w komunikacie zamieszczonym przez polską ambasadę w Kijowie.

Ruch Banderowski na Ukrainie to obecnie jeden z największych problemów w kontaktach pomiędzy obydwoma krajami. Jak wskazują eksperci, przed nowym prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim stoi bardzo trudne zadanie zbudowania dialogu, który opierałby się na merytorycznej dyskusji, a nie emocjach.

Przypomnijmy, Roman Szuchewycz to jeden z dowódców Ukraińskiej Postańczej Armii. W czasie II wojny światowej był zastępcą dowódcy „Nachtigall” Wermachtu, współpracował także z dywizją SS „Galizien”.

Jako ukraiński partyzant przedstawiał Polskę jako jednego z największych wrogów Ukrainy. Był jednym z dowódców odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu.

Źródło: 112.ua / News One / NCzas.com

13 KOMENTARZE

 1. Won z tym kur…wiem z Polski. MY potomkowie ofiar tych zbrodniarzy nie chcemy, żeby potomkowie banderowców zaśmiecali nasz kraj swoimi wątpliwymi personami. Wystarczy sprawdzić listy gończe, w tym za najcięższe zbrodnie, tylu ich szuka policja. Żadnej UPAdliny w UE. Niech ta prezydencina wreszcie pokaże honor i odwagę w dbaniu o polskie sprawy.

  • Dbanie o Polski interes to coś obcego dla polityków magdalenkowo-okrągłostołowego POPIS-u i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to się nie zmieni. Także nie miej złudzeń, że ci ludzie zrobią coś dobrego.

  • Zgoda z przedmówcą.
   Moją uwagę przykuwa wspólne (akcent) wystąpienie w słusznej sprawie ambasadorów Polski i Izraela. W przyszłości spodziewam się nasilenia takich wspólnych głosów, działań, inicjatyw, żeby oswoić Polaków z ideą współistnienia ze „strategicznymi partnerami”.

 2. W Rosji u Putina stoją pomniki Lenina i Stalina którzy zabili 10 razy więcej Polaków niż Szuchewycz.

  Mimo to Putin to idol polskich prawiczków.

  • Fałszywy jazgot zaciętej płyty… Tylko tyle potrafisz, kłamać. Psychopaci są patologicznymi kłamcami, zbadaj się u psychiatry.

 3. a gdzie był ambasador Polski gdy stawiano poprzednie pomniki Bandery i Szuchewycza ?
  Gdzie był ambasador Polski kiedy w holu głównym Politechniki Lwowskiej wmurowano tablice ku „czci” Bandery i Szuchewycza ?
  Gdzie był ambasador Polski gdy na budynku szkoły polskiej we Lwowie wmurowano tablice ku „czci” Szuchewycza ?
  Gdzie był ambasador Polski kiedy imieniem Bandery i Szuchewycza nazywano ulice we Lwowie, Kijowie i wielu innych miastach ?

  JAKIE jest aktualne stanowisko MSZ Polski w kwestii:
  – istniejących na Ukrainie nazw ulic imieniem zbrodniarzy i ludobójców z OUN i UPA ?
  – postawionych na Ukrainie pomników Bandery, Szuchewycza i innych zbrodniarzy z OUN i UPA ?
  – wmurowanych na Ukrainie tablic ku „czci” OUN i UPA oraz odpowiadających za ludobójstwo Bandery i Szuchewycza ?

 4. Nie bój się.Nowy prezyd(ę)t banderowców przyjechał do PADa,żeby go zaprosić na odsłonięcie.No i zapomogę.Jak myślicie,odmówi?

 5. Coraz bardziej ŻAŁUJE ,że dałem głos na PiS jako ,,mniejsze zło”.Na Federacje dla Rzeczpospolitej głosował bym bez namysłu ,ale dopuki w KONFEDERACJI jest Korwin-Mike NIE zagłosuję.

  • To lepiej wcale nie głosować niż narobić szkód. Michalkiewicz niedawno wymiękł psychicznie przy rozmowie z wyznawcami PiSu i tymi co głosowali na „mniejsze zło, to dobro dla Polski jest”. Dawno go tak wkurzonego nie widziałem. Wiele osób jest zrażonych do Korwina, ale wystarczy zagłosować z czystym sumieniem na innego kandydata tak jak ja. Nie ma co się kierować małostkami bo wiecznie będzie się niezadowolonym i na nie.

 6. szuchewycz to legenda upa to taki polski nil zamordowany w oblawie w 1952 r przez szwadrony nkwd,,,

Comments are closed.