Koniec wszechwładzy internetowych gigantów? Amerykanie rozpoczynają antymonopolowe dochodzenia

Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Komisja Sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA wszczęła dochodzenie dot. gigantów technologicznych, które może prowadzić do zaostrzenia przepisów antymonopolowych na rynku cyfrowym. Z kolei Reuters pisze o planach odrębnych postępowań wobec Amazona, Apple’a, Facebooka i Google’a.

Zastrzeżenia dotyczące konkurencji na rynku cyfrowym i nadmiernych wpływów największych firm technologicznych zgłaszali przedstawiciele obu głównych amerykańskich partii. Dochodzenie ponadpartyjnej podkomisji Izby Reprezentantów ds. przepisów antymonopolowych ma zbadać, czy dominujące koncerny IT nie nadużywają swojej pozycji, a także ocenić, czy nie zachodzi potrzeba zaostrzenia regulacji w tym obszarze.

REKLAMA

Przewodniczący podkomisji David Cicilline z Partii Demokratycznej podkreślił, że śledztwo nie jest wymierzone przeciwko konkretnym firmom i dotyczy Doliny Krzemowej jako takiej – podaje serwis The Verge. Polityk zaznaczył zarazem, że planowane są przesłuchania dyrektorów spółek, które mogą być związane z wezwaniami sądowymi (subpoena).

Jak poinformował we wtorek Reuters, rząd Stanów Zjednoczonych przygotowuje również odrębne, bezprecedensowe postępowania antytrustowe względem największych koncernów technologicznych. Według dwóch źródeł agencji resort sprawiedliwości USA ma się zająć działalnością Apple’a i Google’a, podczas gdy Federalna Komisja Handlu (FTC) ma zbadać funkcjonowanie Amazona i Facebooka. Nie wiadomo na razie, czy będą to formalne śledztwa.

Pierwsze doniesienia o zainteresowaniu FTC i ministerstwa sprawiedliwości USA działalnością koncernów IT pojawiły się w piątek. W sobotę należący do Jeffa Bezosa dziennik „Washington Post” napisał, że w razie jakiegokolwiek śledztwa Amazon znajdzie się w zakresie kompetencji FTC.

Firmy na razie nie odniosły się do tych doniesień, jednak wszystkie odnotowały spadki na giełdzie NasdaqGS.

W najmniejszym stopniu wiadomości odbiły się na koncernie z Cupertino, który rozpoczął w poniedziałek konferencję Apple Worldwide Developers; jego notowania spadły od czwartku do poniedziałkowego zamknięcia o 2,78 proc. Największych, przekraczających 10 proc. spadków doświadczył w tym czasie Facebook, podczas gdy kurs Amazona spadł o 6,78 proc., a Alphabetu (spółki matki Google’a) – o 7,3 proc.

REKLAMA