Chcesz zbudować dom? Jest zła wiadomość. Rząd bierze się za warunki zabudowy. Będzie trudniej

Obrazek ilustracyjny. Fot. domena publiczna
Obrazek ilustracyjny. Fot. domena publiczna

Złe wiadomości dla inwestorów: będzie trudniej budować. Obecne decyzje lokalizacyjne zastąpią nowe, a dotychczasowe po trzech latach wygasną – pisze w środę „Rzeczpospolita”.

Dziennik dotarł do projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

„Wynika z niego, że będą dwa rodzaje planów, a także standardy urbanistyczne i decyzje lokalizacyjne. Znikną dzisiejsze warunki zabudowy” – podaje „Rz”. Według dziennika szykuje się rewolucja w planowaniu przestrzennym.

Jak czytamy, deweloperzy uważają, że zmiany mogą doprowadzać do paraliżu inwestycyjnego.

„Zawiera je projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rezygnuje się w nim ze studium. Gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia oraz zabudowy, a także standardy urbanistyczne” – pisze „Rz”.

MIiR proponuje m.in. pozostawić w okrojonej wersji warunki zabudowy.

„Zmienią nazwę na decyzje lokalizacyjne. Na ich podstawie będzie się kontynuować lub uzupełniać zabudowę, ale tylko wtedy, gdy będą na to pozwalały standardy urbanistyczne” – podaje gazeta.

„Warunki zabudowy wydane przed wejściem w życie nowych przepisów będą obowiązywały do czasu uchwalania planu przeznaczenia, ale nie dłużej niż trzy lata. Potem wygasną” – czytamy. (PAP)