Chcesz zbudować dom? Jest zła wiadomość. Rząd bierze się za warunki zabudowy. Będzie trudniej

Obrazek ilustracyjny. Fot. domena publiczna
Obrazek ilustracyjny. Fot. domena publiczna

Złe wiadomości dla inwestorów: będzie trudniej budować. Obecne decyzje lokalizacyjne zastąpią nowe, a dotychczasowe po trzech latach wygasną – pisze w środę „Rzeczpospolita”.

Dziennik dotarł do projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

„Wynika z niego, że będą dwa rodzaje planów, a także standardy urbanistyczne i decyzje lokalizacyjne. Znikną dzisiejsze warunki zabudowy” – podaje „Rz”. Według dziennika szykuje się rewolucja w planowaniu przestrzennym.

Jak czytamy, deweloperzy uważają, że zmiany mogą doprowadzać do paraliżu inwestycyjnego.

„Zawiera je projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rezygnuje się w nim ze studium. Gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia oraz zabudowy, a także standardy urbanistyczne” – pisze „Rz”.

MIiR proponuje m.in. pozostawić w okrojonej wersji warunki zabudowy.

„Zmienią nazwę na decyzje lokalizacyjne. Na ich podstawie będzie się kontynuować lub uzupełniać zabudowę, ale tylko wtedy, gdy będą na to pozwalały standardy urbanistyczne” – podaje gazeta.

„Warunki zabudowy wydane przed wejściem w życie nowych przepisów będą obowiązywały do czasu uchwalania planu przeznaczenia, ale nie dłużej niż trzy lata. Potem wygasną” – czytamy. (PAP)

8 KOMENTARZE

    • Przekonasz się jak już wprowadzą cały pakiet „udogodnień”, „preferencji” i „nowych możliwości” dla inwestorów. Nie wiesz, że za co się ‚chycą’ to dla naszego „dobra”?

      • to przepisy dla gett dla lachów po wprowadzeniu act 447 czyli zabudowa jak w strefie gazy

  1. Te rządowe biurwy stale biorą się produkowanie nowych papierów, żeby utrudnić życie obywatelom.

  2. Czy przy wydawaniu zezwoleń na budowę zamków w Puszczy Noteckiej bedzie sie brało pod uwagę wyznanie inwestora czy słupów inwestora?

  3. Ten artykuł sugeruje , że interes ludzi , którzy na własną ręke buduja sobie dom jest zbieżny z interesami mafii bankowo-urzedniczo-deweolperskiej. Jest wprost przeciwnie . Mafia bankowo- deweolpersko-urzedędnicza robi co chce , ponieważ człon urzędniczy zapewnia jej łatwe i bezkosztowe obchodzenie wszelkiego prawa. Mafia bankowo-deweolpersko-urzedędnicza jest zwolennikiem wszelkich utrudnień prawnych i administracyjnych dla drobnych inwestorów , ponieważ działalnośc drobnych inwestorów uderza w interesy deweloperskie. Takie media jak Rzeczpospolita stoją zawsze po stronie mafii bankowo-urzedniczo-deweolperskiej a przeciw interesom zwykłych ludzi.Tak działa rynek i na nim tzw wolna prasa .

  4. Robią wszystko żeby Polakom odechciało się żyć w ich własnym państwie. Ciekawe czy takie same problemy będą robili Żydom, którzy będą chcieli się osiedlać w Polin ?

Comments are closed.