
Chińska rakieta nośna Długi Marsz-11 została wystrzelona z wyrzutni umiejscowionej na specjalnej platformie znajdującej się na morzu. To kolejny krok w rozwoju chińskiego programu kosmicznego ważny szczególnie ze względów militarnych.
Start rakiety nośnej Długi Marsz-11 nastąpił o godzinie 12:06 czasu lokalnego ze specjalnej platformy znajdującej się na Morzu Żółtym. To pierwszy taki przypadek w historii chińskiego programu kosmicznego.
Rakieta wyniosła na orbitę 5 satelitów komercyjnych, a także 2 satelity eksperymentalne, których przeznaczenia nie podano. Można domyślać się, że są one własnością chińskiej armii.
Możliwość wykorzystywania mobilnych wyrzutni operujących z powierzchni morza daje szereg korzyści. Przede wszystkim dużo trudniej jest zniszczyć taka wyrzutnię w przypadku konfliktu militarnego. Daje to możliwość wystrzeliwania satelitów w trakcie trwania konfliktu zbrojnego na przykład po to by zastąpić te zniszczone lub wyeliminowane w inny sposób. Starty z powierzchni morza są uważne także za bezpieczniejsze i korzystniejsze ze względów ekonomicznych.
Chińczycy bardzo mocno inwestują w przemysł kosmiczny. Państwowa firma The China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) jest w tym roku liderem w statystyce dokonanych startów rakiet nośnych na świecie. Była to 9 próba w 2019 roku, z czego 8 było udanych, a jedna zakończyła się niepowodzeniem i utratą wynoszonego ładunku.
Amerykański SpaceX ma w tym roku na koncie 6 startów, rosyjski Rostec 5, a należący do europejskiego konsorcjum Arianespace 4.
Review🇨🇳: China successfully launched Long March-11 carrier rocket from the Yellow Sea on Wed, marking the nation's first sea-based space launch 🚀 pic.twitter.com/doy9Ib2bP8
— People's Daily, China (@PDChina) June 5, 2019