„Ci ludzie istnieją, oni są. Te problemy nie znikną magicznie”! Mocny wywiad z Pisarskim z Instytutu Misesa [VIDEO]

Mikołaj Pisarski. / foto: YouTube
Mikołaj Pisarski. / foto: YouTube
REKLAMA

Mikołaj Pisarski z Instytutu Misesa był gościem na kanale Wapniaka, gdzie mówił m.in. o tym jak przekonywać do idei wolnościowych. Pisarski opowiedział o tym na przykładzie książki J. Haidta „Prawy Umysł”, w której ten wyjaśniał, jak należy trafiać do poszczególnych grup odbiorców.

Książka Haidta była skierowana do polityków partii Demokratycznej, którzy przegrywali kolejne wybory, opisuje jednak w szerszym kontekście to jak ludzie myślą, podejmują decyzje i odbierają różne bodźce. To właśnie tą pozycją w dużej mierze miał zainspirować się przed ostatnią kampanią lider Konfederacji Sławomir Mentzen.

REKLAMA

Mikołaj Pisarski powiedział o tym, że w przypadku osób o wrażliwości lewicowej prezentowanie twardych danych nie ma dużego sensu, szansa na przekonanie kogoś w ten sposób do idei wolnościowych jest marginalna.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Co się stanie? Jeżeli będziemy mówić o podatkach, to co jego interesuje kiedy on mówi o podatkach to nie jest to, żeby zabrać bogatym. Niewielu jest socjopatów, którzy chcą ograbić bogatych. Oni chcą po coś te pieniądze zabrać, bo są dzieci, chorzy, wykluczeni – mówił.

My jako wolnościowcy musimy być bardzo empatyczni, bo ci ludzie istnieją, oni są. Te problemy nie znikną magicznie, kiedy z dnia na dzień zlikwidujemy ZUS – dodawał. – Większość z nas próbowała pokazać, że przecież urzędnicy kradną, te pieniądze giną, mamy na to wszystko dane.

Musimy mieć świadomość, że są tacy rodzice, którzy faktycznie dzieci do szkoły nie poślą. Że są tacy ludzie, którzy z różnych powodów niezawinionych względów nie poradzili sobie. My wiemy, że oni są i my też chcemy im pomóc – kontynuował.

Zastanówmy się jakie środki są skuteczne do tego, żeby im pomóc? Czy ten scentralizowany system redystrybucji jest dobrym środkiem? Przecież Ty chcesz im pomagać, jest więcej takich ludzi. A czy gdybyś miał więcej środków na pomoc zrobiłbyś to? To podejście będzie bardziej skuteczne – przekonywał Pisarski.

Cały wywiad na nagraniu poniżej.

REKLAMA