97-letni weteran skoczył na spadochronie w Normandii. Podobny skok oddał 75 lat temu w D-Day [VIDEO]

Toma Rise / fot. screen
Toma Rise / fot. screen

97-letni weteran wojenny z USA skoczył na spadochronie w Normandii. 75 lat temu oddał podobny skok w zupełnie innych warunkach. Wtedy uczestniczył w D-Day, czyli w lądowaniu aliantów w okupowanej Francji 6 czerwca 1944 r.

Dla Toma Rice’a z San Diego była to okazja do przeżycia czasu, w którym omal nie zginął, skacząc ze spadochronem z samolotu C-47 Douglas, zastrzelonego zaraz po jego skoku. Pomimo 97 lat, Rice ponownie wszedł w grzechoczący kadłub C-47 i wzniósł się nad pola Normandii, gdzie uczestniczył w 1944 r. w operacji „Overlord”, uznawanej za punkt zwrotny w drugiej wojnie światowej.

Rice wraz z tysiącami innych osób przybył do Normandii, aby 6 czerwca uczcić rocznicę operacji wojskowych D-Day, w których 75 lat temu siły alianckie odwróciły losy II wojny światowej, przykładając się do ostatecznej porażki nazistowskich Niemiec. Tego dnia 200 spadochroniarzy wypełniło niebo nad Normandią. Skoczkowie uhonorowali w ten sposób żołnierzy sił powietrznodesantowych, którzy wylądowali w 1944 roku za liniami wroga.

Tom Rice skoczył w tandemie w ten sam obszar, w którym wylądował w D-Day. Dotarłszy do ziemi z dumą pokazał rękami znak zwycięstwa „V”. – Czuję się świetnie jestem gotów wrócić tu i zrobić to ponownie – oznajmił.

Źródło: edition.cnn.com / fakt.pl

5 KOMENTARZE

  1. Lepiej przeżyć dzień jak tygrys, niż dziesięciolecia jak owca.
    Podczas dday wszyscy powinni mieć drugi spadochron na swoje jaja.

  2. ,, z samolotu C-47 Douglas ZASTRZELONEGO tuż po jego skoku”. Nie żebym czepiał się literówek, ale tego już jest za dużo na tym portalu. Czasem już nie można tego normalnie czytać.

  3. kiedyś to było, stara gwardia ze 101-szej i 82-giej, tylko po 2001 zeszmacili te jednostki pseudopolitykiery parchlate kontrolujące usa u US Army zrobili uSS army, o różowych berecikach z PL to nawet nie ma co wspominać latają koło d..y uSS army, a kiedyś mieli nieść parchlatą-komunę na danię, północne niemcowo, 75th D-Day anniversary!

Comments are closed.