Nadchodzą kolejne podwyżki cen mięsa! Jest drogo a będzie jeszcze gorzej. Wszystko przez Chińczyków

Sklep, dział mięsny fot. pxhere.com
Sklep, dział mięsny fot. pxhere.com

Eksperci rynku mięsnego są zgodni, w najbliższym czasie czekają nas duże zmiany cen wieprzowiny. Niestety zapłacimy więcej. Ceny idą w górę, a wszystko przez epidemię ASF, która panuje obecnie w Chinach.

Jak twierdzą analitycy cytowani przez Rzeczpospolitą, do czerwca wieprzowina w hurcie może podrożeć o 4,2 procent, a do końca sierpnia podwyżka może dojść nawet do 6,7 procent. Oznacza to, że również klient docelowy zapłaci znacznie więcej za zakupione mięso. W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się zmian, które znacząco odczujemy w naszych kieszeniach.

Skąd biorą się podwyżki? Winna po raz kolejny jest choroba ASF, która do niedawna była ogromnym zagrożeniem w Polsce, a teraz opanowała Chiny. Mało osób zdaje sobie sprawę, że Chińczycy są producentem blisko połowy światowej populacji wieprzowiny, a przez chorobę, do teraz liczba tuczników musiała zmniejszyć się, aż o 13 procent, czyli 54 miliony sztuk.

Dynamika wzrostu cen żywca wieprzowego osiąga niespotykaną dotąd skalę sięgającą 30 proc. w ciągu kilku tygodni – mówi ekonomista Artur Waraksa.

Aby podkreślić, jak poważna jest sytuacja, należy zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach z chińskich szkół całkowicie wycofane zostały posiłki, które zawierały wieprzowinę. To pokazuje, z jak ogromnym deficytem mają do czynienia w Państwie Środka.

Źródło: Money.pl / NCzas.com

17 KOMENTARZE

 1. I dlatego u nas w górę pójdą ceny mięsa?
  W polin nie ma farm?
  Tu się nie dotuje z pieniędzy podatników tzw. producentów wieprzowiny?

  • Nasza wieprzowina idzie do szwabów a dla Polaków Polin kupuje skażone mięso u Chińczyków. To mięso śmierdzi chemią.

  • No właśnie. Przecież wiele gatunków mięs jeszcze nigdy nie było tak tanich (np. wieprzowina).

 2. ciekawe czy w chinach też spadały zamarżnięte dziki z nieba czy może jakaś inna metoda?

 3. A.może przez Wielkiego Wuja z Ameryki? W ciągu 5 lat zbankrutowało tam 2/3 farm, w tym roku obsiano tam tylko 1/3 pól a i to ulewy zniszczyły dużą część zasiewów, więc Wielki Wuj na drodze ciągłego upodabniania się do Sowietów, z eksportera żywności zamienia się w importera niezdolnego do wyżywienia się… :-)))))))))))))))))

 4. U nas i tak jest największą populacja świń, wystarczy pojechać do Warszawy albo udać się do Brukseli. Tak więc podwyżka cen nam tu nie grozi…

  • Najwiecej swin jest na Bliskim Wschodzie Wiele swin pochodzi z tzw „uboju rytualnego” bardzo popularnej zabawy w zabijanie i owce tez ze wzgledu na bardzo wielka ilosc obrzezanych zoofilikow

 5. Musiałoby zdrożeć 500% żeby zmienić zwyczaje pożeraczy padliny. Nawet gąbczaste zwyrodnienie nie zniechęciło padlinożerców.

 6. Fajne są prognozy:
  – wzrost PKB o 3,2 %
  – inflacja 3 %
  O ile umiem liczyć, to bilans = 0,2 %

  ALE nie liczy się PKB a PNB,
  który jest u nas niestety ok. 7 % niższy,
  więc 0,2 % – 7 % = … ?

  Czyli ciężko pracując rozwijamy się jako kraj,
  z czego lwią część tego co wypracujemy pożerają
  żydowscy, niemieccy, francuscy itd. właściciele,
  którzy sobie transferują dorobek naszej pracy.

  Tak nas urządziły rządy .PO (KLD, SLD, UW)
  i na straży tego UKŁADU stoi PiS (PC, PC-AWS),
  Kulczykom, Czarneckim, Wejchertom ani złotóweczka nie spadła,
  w Orange państwo francuskie nadal ma o 1% więcej niż strona Polska,
  system PO-PiS trwa !

 7. Świnina jest najbardziej szkodliwym , niezdrowym mięsem , dlatego muzułmanie uważają je za nieczyste i mają rację . Spróbujcie nie jeść wieprzowiny tylko miesiąc – zobaczycie jak rewelacyjnie będziecie sie czuli. Chamy ze wsi niech sami żreją to g*wno. Drób , kozina i baranina to najlepsze i najzdrowsze mięso.

  • Nie jest to prawda, co piszesz. Wieprzowina jest zdrowa, a najnowsze badania pokazują, że nie jest nawet tak tłusta, jak się powszechnie sądzi. Ale oczywiście z czerwonym mięsem generalnie nie można przesadzać, bo w nadmiarze jest bardzo niezdrowe (powoduje nowotwory, podagrę, etc.).

 8. A co droga redakcja chciała właśnie wysyłać do chin tym promowanym przez siebie jedwabnym szlakiem?? Czyżby wieprzowine..?

 9. Jest drogo? Szynka i schab można dostać w polskich sklepach po 8 złotych. Niedawno była promocja w jednym z hipermarketów – wieprzowina po 6 zł. Tak tanio jeszcze nigdy nie było.

Comments are closed.