Niemcy boją się greckich żądań dotyczących reparacji wojennych! „Zmasowany atak w mediach”

Niemcy z "wizytą" w Grecji Fot. Twitter

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zaapelował do Aten o niewykorzystywanie kwestii reparacji za zniszczenia z czasów II wojny światowej w celach politycznych, sugerując w ten sposób, że chodzi tu o wewnętrzne rozgrywki polityki greckiej.

„Niemieckie wojska wyrządziły w okupowanych przez siebie krajach takie okropności i zniszczenia, że nawet przybliżone wyrównanie materialnych szkód jest zupełnie niemożliwe. Nie mówiąc o ludzkim cierpieniu” – kokietuje „FAZ”.

Przypomina przy tym, że uznanie odpowiedzialności za „zbrodnie popełnione w niemieckim imieniu” i staranie się o pojednanie należą do niemieckiej racji stanu. Konkretnie przejawia się to w płaconych wciąż świadczeniach finansowych dla żyjących ofiar narodowego socjalizmu, ale też w budowie i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Szybko przechodzą jednak do konkretów: „jedyne co Niemcy mogą zrobić w sprawie żądań reparacyjnych, jakie wpłynęły ze strony Grecji, to je odrzucić: nie byłyby nigdy w stanie spełnić wszystkich uzasadnionych roszczeń. Poza tym Atenom najwyraźniej wcale o to nie chodzi” – obłudnie sugeruje „FAZ”.

„Żądanie (reparacji) robi wrażenie politycznego zabiegu w kampanii wyborczej. Jest to jednak granie czymś, czym się grać nie powinno. Historia II wojny światowej jest zbyt poważną sprawą, żeby ją instrumentalizować do celów politycznych” – puentuje gazeta.

Grecki rząd zwrócił się we wtorek do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia z okresu I i II wojny światowej. Grecka komisja parlamentarna wyceniła wysokość reparacji na minimum 292 mld euro za straty podczas II wojny światowej i dodatkowo 9,2 mld za I wojnę światową.

Chociaż MSZ Niemiec uznał w środę „sprawę za zamkniętą” to tak szybkie uruchomienie opiniotwórczych krajowych mediów pokazuje, że w Berlinie do sprawy podchodzą poważnie.

Swoją drogą warto się od Niemców uczyć, że media w sprawach dotyczących polityki zagranicznej i interesów kraju, stanowią po prostu jej integralną część. Dlatego, że są to media niemieckie, a nie „niemieckojęzyczne”, jak niestety w naszym kraju.

Źródło: PAP

40 KOMENTARZE

 1. Gdyby Polska uzyskała reparacje od Niemiec, to rząd JE Mateusza Morawieckiego, na pewno przeznaczyłby je na spłatę zadłużenia (żeby można było bezdeficytowy budżet układać), na fundusz emerytalny, żeby zapobiec katastrofie ZUS, a za resztę utworzył bufor dla obniżki podatków, dzięki której uwolniony przemysł wyrównałby excelowskie straty we wpływach do Skarbu Państwa.

  • Bandyty nie pyta się o wyrok. Bandyta dostaje wyrok. Tak też Polska ma wydać wyrok zapłaty 100 bln $ odszkodowania. No ale dopóki mamy w realizacji Polin, to nic z tego nie będzie.

  • @Kozorro
   Tutaj się z tobą nie zgodzę w ani jednym słowie.

   ŻydoPiS pokłoniłby się głeboko USraelowi i … przekazałby cała kasę biednym Żydom amerykańskim. Oczywiście przelew poprzedzony byłby pokorna prośbą do światowego żydostwa o łaskawe przyjęcie oferowanych kwot.

   PS. Jeżeli twój tekst to żart (Morawiecki dążący do bezdeficytowego budżetu … dawno tak się nie uśmiałem) to mój też jest żartem. Ale tylko wtedy.

  • Naprawdę w to wierzycie? Polska nic nie zyska, jedynie Izrael,i żydzi w rządzie polskojęzycznym..

 2. no ale Grecja nie dostała 8 poniemieckich województ jak Polska: Dolnośląskie, Śląskie, Opolskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie. Otrzymanie takich ziem wyklucza wszelkie roszczenia za straty majątkowe, a straty ludzkie są niewymierne nijak, choć sami Niemcy stracili 6 mln ludzi na wojnie więc częściowy odwet karny na życiach ludzkich był.

  • Powinienes dopisac, iz w tych „niemieckich wojewodztwach” 90% ludnosci stanowili Polacy. Takie to niemieckie one byly. Poza tym mialy one nam niby rekompensowac tereny utracone na wschodzie. W te 6mln ludzi utraconych przez niecy wrzucasz pewnie rowniez tych zamordowanych przez legendarnych nazistow w obozach koncentracyjnych, wiezieniach i morderstwach ulicznych od 1933r? Czy tylko od 1939r?

   • Zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku Polacy stanowili 90% (i to jeszcze od czasów Piasta Kołodzieja)!

    • Kpisz? Jesli tak to powinienes znac przeszlosc i dzieje tych ziem podpisujac sie „historyk”. No chyba, ze lepszym nickiem dla ciebie byloby „pseudohistoryk”? Jesli sie nie myle co do twych intencji to poczytaj o etymologii slowa Polska, Polanie oraz z jakich plemion utworzylo sie nasze panstwo. Poczytaj o przeszlosci naszych ziem zachodnich to przestaniesz drwic!

  • Zaskoczę Cię, ale jak przemyślisz, to się ze mną zgodzisz, że wschodnie terytoria Niemcy utracili na rzecz ZSRR.

   • 100 / 100

    Polska była przedmiotem tych zabaw z palcem na mapie.
    Stalin miał kaprys i PRL dostała ziemie po Odrę i Nysę Łużycką z odchyleniem na zachód w rejonie ujścia Odry. Dostała także (od Stalina !!!) mniej więcej połowę Prus Wschodnich( Warmię i Mazury).

    Uwaga:

    1. Nowe granice i nabytki terytorialne na zachodzie po 1945 r. nie mają nic (słownie: zero, null) wspólnego z odszkodowaniami za zniszczenia wojenne. Żaden traktat tak tych przesunięć terytorialnych nie nazywa odszkodowaniem, reparacją itp..

    2. Do końca 1947 r. nic do końca nie było wiadome. O wszystkim decydował Stalin. Niemcy (strefa pod okupacją ZSRS) i Polska nie miały tutaj nic do gadania.

    3. Gadki w sprawie polskich granic za to uskuteczniali Roosevelt i Churchill. Stalin (a za nim komuniści w Polsce) niesłychanie zręcznie to rozegrali.

    • Dodam, że strony USA i Wlk. Brytanii było to kolejna zdrada tych squrvysynów. Godzili się na granicę wg linii Curzona (czyli utratę ponad 1 /3 terytorium Polski). Nie godzili się jednak na granicę zachodnią zaproponowaną przez Stalina.
     Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że po części obecne granice mamy dlatego, że Uncle Joe (Stalin) chciał upokorzyć Roosevelta i Churchilla i pokazać kto tu rządzi.

  • Tereny stracili bo przegrali wojnę + była to rekompensata za wschodnie ziemie które utraciliśmy przez wojnę wywołaną przez nich oprócz tego powinni zapłacić za wszystkie zniszczenia i inne koszty które Polska musiała ponieść żeby prowadzić/przetrwać wojnę.

  • Powierzchnia Polski w 1939 roku wynosiła 387 tysięcy kilometrów kwadratowych,obecnie 312 tysięcy.Jak by nie patrzeć straciliśmy 75 tysięcy.Kto jest temu winien?Chyba nie Polska?Średnie odszkodowanie w USA za utratę życia wynosi 1 milion dolarów.My tez tak możemy policzyć,albo nawet więcej.Po przemnożeniu przez 6 milionów daje nam to 6 tysięcy miliardów,czyli 6 bilionów.To,że Niemcy,(czy jak niektóre mendy chciałby naziści) straciły podobną liczbę mieszkańców powinno nas obchodzić tyle co poranna kupa.Szkoda,że nie stracili 60 milionów skur…ów.Anglia i Francja też nie dostały żadnych województw,ale odszkodowania od Niemiec za I wojnę skończyły się kilka la temu.Nie pie..l bez sensu,że coś tam wyklucza żądania.Inna sprawa jak to wyciągnąć.Sprawca powinien ponosić wszystkie konsekwencje agresji.Normalnie mordercę się wiesza,a nie uważa za normalnego człowieka w społeczeństwie.Tylko,że dzisiejsze czasy są nienormalne,co można wywnioskować po twoim wpisie.

   • a powierchnia polski w 1917r wynosiła 0 km2 więc może od tego momentu liczyć zyski i straty, tak samo 0 km2 było w 1940. Polski nie było w ogóle więc te 312 tys km 2 to jest olbrzymi skok i zysk z 0 km2. Ziemie wschodnie czyli kresy to były zdobycze terytorialne wojny 1920 nie żadne polskie terytoria, w Wersalu polska miała się kończyć na linii Curzona. Ziemie Zachodnie to dar Stalina, nie żadne legalne terytoria, zresztą tak jak sama Polska której za Hitlera nie było tylko Generalne Gubernatorstwo. Starty ludzie są niewymiarne, przelicznik amerykański nie obowiązkuje zwłaszcza, ze Niemcy powiedzą, że oni mają 6 mln trupów i nie będą nikomu płacić za śmierci

    • Licz se moze od 1770? Jaka nastepna date podasz? 996? Kto plodzi takich jak ty??

    • Dzecko drogie, naucz sie historii z innych zrodel niz niemieckie. Faktu istnienia Polski nie zaczynaj w 1917 roku w momencie kiedy bylo 0% terytoriow panstwa polskiego. Wczesniej Polske twoi mocodawcy miedzy siebie podzielili. I nie przestala w 1793 czy 1939 istniec. Polska trwala od wiekow wielu mimo, ze na mapach jej nie bylo,i trwac bedzie….

     A`propos w 1917 roku nie bylo tez Niemiec. BRD czy jakbys chcial to rzymsko jerozolimskie kondomium nazwac. Izraela tez nie bylo.

    • To może policzymy Niemcom dzierżawę i utracone korzyści za 150 lat użytkowania Zaboru Pruskiego, oszołomie?

     • Prusy juz nie istnieja. A Niecy sa bezposrednim spadkobirca III Rzeszy. Nie znasz takich rzeczy Propolski (czy aby na pewno wlasciwy nick?)?????

  • Ralf nosi tęczowe stringi. To typowy enerdowiec, czyli krzyżówka sowiecko-szwabska.

 3. Polska takze zostala oswobodzona od zydostwa za ktore nigdy nie zaplacilismy! Jak by nie nasi niemcy to dzisiaj bylibysmy miejszoscia w Polskce tak jak Palestynczycy w Palestynie!

  • Oj nie zostalismy oswobodzeni od tegj plagi. Ta plaga pozmieniala sobie tylko nazwiska. Tych co byli z zydow pomordowani w czasie wojny z nawiazka zastapili ci przywiezieni na tankach Armii Czerwonej. I tak np. z zyda Szechtera stal sie „Polak” Michnik

  • Nie byłby tzw.holokaustu(to chyba byłoby lepiej?,a może nie?) i Izraela,a ich trauma kończyłaby się na 40 latach chodzenia po pustyni.Nie powstałoby „Holocaust Industry” i nikt nie zawracałby sobie głowy jakimiś urojeniami o ich wyjątkowości.A tak mamy sra…ę.Holokaust to ich religia.Bez niego nic nie znaczyliby w dzisiejszych czasach.Przecież o niczym innym nie mówią.

 4. Wypłacanie odszkodowań Polsce przez Niemcy jest oczywiście bardzo spóźnione ale nawt i „dwa nagie miecze przyjmiemy, jako wróżbę zwycięstwa”, to jest rozpadu Niemiec, a przedtem utworzenia państwa łużyckiego z Łabą i portem – wybudowanym jeszcze za czasów słowiańsiej władzy – w Hamburgu.

  • Wtedy nie było Hamburga. Szwabskie ziemie zaczynają się na zachód od Łaby, a i to jest wątpliwe.

 5. Niemcy , szwaby , hitlerowcy , SS-mani , gestapowcy powinni zapłacić wszystkim krajom europejskim odszkodowania jak najbardziej bandycki kraj na naszym globie. Tyle nieszczęść , łez , krwi , cierpienia , rozłąki rodzin , strachu , głodu i terroru żaden naród nie zafundował ludziom co własnie ci zwyrodnialcy , te chamy , ci mordercy , którzy i dzisiaj mienią się byc najbardziej bystrym , czystym rasowo narodem . To nie naród , to banda zbirów ,bogacących sie kosztem innych , to cwaniaki jakich mało – a wielu widzi w nich naród wyjątkowy. O TAK SĄ WYJĄTKOWI , W MORDOWANIU I ZAGORZAŁEJ NIENAWIŚCI DO INNYCH NARODÓW , KTÓRZY POWINNI IM SŁUŻYĆ.

  • Zastanawiales sie kiedys, dlaczego yidisz jest tak do niemieckiego podobny? A jarmulkowi przewaznie niemieckobrzmiace nazwiska nosza??

  • Oni juz placa…. Niemcy jezeli nie podejma drastycznych krokow znikna jako narod za kilka dekad, a jako panstwo niewiele dluzej. Bedzie tam jakas republika islamska lub co bardziej prawdopodobne tereny bez trwalych granic gdzie bez przerwy beda wybuchaly konflikty pomiedzy odlamami islamskich wiernych. Taka kara dla ubermanchen. Unicestwienia za niezmiar krzywd jakich dopuscili sie na narodach mieszkajacych wokol nich. Nie zal mi Niemcow wcale. A polskie sluzby jezeli takowe istnieja juz powinny tworzyc prawdopodobne scenariusze przyszlych wydarzen by przejac co sie da z cywilizacji zza naszej zachodniej granicy. Dlaczego tylko muzulmanie korzystac maja z trupa Niemiec?

   • To byłoby nawet zabawne.

    Muzułmańskie szejkanaty i emiraty (może nawet jakiś kalifacik) na terytorium byłej Rzeszy Niemieckiej spłacają Polsce i innym ofiarom socjalizmu niemieckiego … odszkodowania za II w.ś.

    Ale .. są podobno rzeczy co się największym filozofom nawet nie śniły!

 6. Nie stracili żadnych wschodnich terenów! To niebyły ich tereny tylko ziemie zagrabione podczas rozbiorów i ataków na polskę!! W ten sposób to i rosjanie oraz austryjacy mogą mówić że stracili na rzecz polski..

   • A kiedy Bratyslawa byla Slowacka, Kijow ukrainski czy Tallinin estonski pseudohistoryku? To, ze na danym terenie nigdy nie bylo danego panstwa nie oznacza, iz nie zamieszkuje je dana nacja, ktora utozsamia sie z danym narodem

   • Jako historyk powinien zapoznać się z wynikami badan archeologicznych prowadzonych przez Niemcy i pokazujących że to są ziemie słowiańskie daleko w głąb dzisiejszych Niemiec. To że Niemcy usuwają ślady słowiańszczyzny z tych terenów też powinieneś wiedzieć.

 7. A Jarosław tylko gada bo jakoś czynów nie widać. Kiedy Polska złoży pozew o odszkodowania

  • Akurat tutaj, w obecnej sytuacji politycznej (Act447robbery oraz skrajnie prosemicki rząd ŻydoPiSu) nie należy się spieszyć.
   Najpierw należy wysłać całe żydostwo do wszystkich diabłów.
   Musi powstać autentycznie polski rząd, a nie tylko polskojęzyczny.
   Dopiero wtedy należy solidnie przycisnąć szwabów.

 8. Niemcy są w stanie materialnie zadośćuczynić żądaniom – w ciągu 20 lat wytransferowano z RFN do byłego NRD ponad 1,2 biliona €, od 2010 roku na tzw energiewende przekazano ponad 500 miliardów € . Niemcy, tu nie ma co opowiadać bajek tylko trzeba przeprosić i zapłacić.

Comments are closed.