Pierwsze w Polsce dziecko, które ma dwie matki! „Jest problem konstytucyjny i kwestia ochrony praw dziecka”

Noworodek/fot. ilustracyjne/fot. PAP
Noworodek/fot. ilustracyjne/fot. PAP

Sąd w Polsce rozpatrywał przypadek dwóch kobiet, z których jedna jest Polką. Obie kobiety żyją w Wielkiej Brytanii i są ze sobą w związku. Metodą in vitro doczekały się dziecka, a brytyjski urząd na mocy brytyjskiego prawa wydał akt urodzenia, wpisując rubryce „Rodzice” dwie matki.

Dziecko urodziło się za granicą, ale zgodnie z prawem jest Polakiem, ponieważ jego matką jest Polka. Potwierdzeniem polskiego obywatelstwa jest polski dowód tożsamości. W tym przypadku, aby uzyskać dowód osobisty, trzeba było dokonać transkrypcji, czyli literalnego przełożenia brytyjskiego aktu urodzenia na polski.

Polscy urzędnicy nie chcieli jednak wpisać do rubryki dwóch matek, a jedynie – jedną i nieznanego ojca. Sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że taka transkrypcja jest dopuszczalna. Na tej podstawie urząd stanu cywilnego przepisał brytyjski akt, wpisując dwie matki.

Wyrok nie jest nieprawomocny. Prokurator skarżył decyzję urzędu stanu cywilnego. Argumentuje, że jest to niezgodne z polskim porządkiem prawnym. W polskiej konstytucji i prawie rodzinnym dziecko musi mieć ojca i matkę, a małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

To bardzo nietypowa sprawa, gdyż jest problem konstytucyjny i kwestia ochrony praw dziecka – podkreślają eksperci od prawa. Bez dokumentów dziecko nie mogłoby uzyskać numeru PESEL, z kolei bez numeru PESEL pojawiłyby się trudności w zapisaniu dziecka do przedszkola i szkoły, czy trudności w uzyskaniu opieki zdrowotnej, uczestniczeniu w życiu politycznym i głosowaniu w wyborach.

Źródło: tvn24.pl

15 KOMENTARZE

 1. Jakie dwie matki? Matką biologiczną jest jedna z nich, druga mogła co najwyżej dziecko przysposobić i jeśli matki biologicznej w związku z tym nie pozbawiono praw to sprawa jest oczywista.

  • Prawdziwy dylemat to dopiero będzie,gdy rozpowszechni się „moda” na dzieci zacofane.Dżemojady mogą mieć zupełnie inny problem,np jak zakwalifikować 1/2 kozy,1/2 feministki.Przy dzisiejszym ,błyskawicznym postępie eugeniki,takie dylematy należy rozważyć.

  • @pat Nic dodać, nic ująć. Zastanawia mnie tylko, skąd tyle głupoty w tym sądzie? Osoba odpowiedzialna za ten kuriozalny wyrok już powinna wylecieć.

   Jeśli można mieć 2 matki, to dlaczego nie 10 albo 100? No ktoś po prostu stracił rozum.

 2. Obydwie mają prawo do dziecka ponieważ jedna urodziła a od drugiej pobrano nasienie. Brytyjki tak mają.

 3. Przeciez moga byc trzy matki a nawet cztery? Pod warunkiem ze sa yebliwe?? Dzieki metodzie in vitrio mozna trzepac kapucyna i wszystkie cztery zaplodnic tylko one musza stanac w rzedzie i porzadnie sie rozkroczyc, i wtedy >ciach ciach ciach

 4. W artykule 61(9) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawarta jest definicja matki, zgodnie z którą matką jest kobieta, która dziecko urodziła

 5. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie – i na hu j więcej pisać ! lewactwo jest w sądach a nie na ulicy

 6. Sąd złamał prawo, nie oparł się na faktach naukowych, sąd powinien zarządzić badania genetyczne – materiał genetyczny obu kobiet oraz dziecka i porównać pokrewieństwo. Złamany został interes dziecko który to sąd powinien był chronić. Jak dla mnie dyscyplinarka dla składu sędziowskiego i koniec orzekania.

 7. I tak jajo o jajo??!
  Czy ja przypadkiem nie znam tej pary? Jeśli to ta, o której myślę, kobieta z Polski jest po zmianie płci, urodzić musiała Angielka. Zmiana płci nie daje płodności, nawet nie wiem, czy usuwa się kobiecie zostającej mężczyzną jajniki.
  Jeśli to inna para kobiet, to z dwóch gamet kobiecych można chyba otrzymać potomstwo żeńskie, przynajmniej teoretycznie.
  Co bym zrobiła na miejscu sądu? Zostawiłabym dziecko angielskim władzom i nie mieszała Polski w tę prowokację.

Comments are closed.