Pierwsze w Polsce dziecko, które ma dwie matki! „Jest problem konstytucyjny i kwestia ochrony praw dziecka”

Noworodek/fot. ilustracyjne/fot. PAP
Noworodek/fot. ilustracyjne/fot. PAP

Sąd w Polsce rozpatrywał przypadek dwóch kobiet, z których jedna jest Polką. Obie kobiety żyją w Wielkiej Brytanii i są ze sobą w związku. Metodą in vitro doczekały się dziecka, a brytyjski urząd na mocy brytyjskiego prawa wydał akt urodzenia, wpisując rubryce „Rodzice” dwie matki.

Dziecko urodziło się za granicą, ale zgodnie z prawem jest Polakiem, ponieważ jego matką jest Polka. Potwierdzeniem polskiego obywatelstwa jest polski dowód tożsamości. W tym przypadku, aby uzyskać dowód osobisty, trzeba było dokonać transkrypcji, czyli literalnego przełożenia brytyjskiego aktu urodzenia na polski.

Polscy urzędnicy nie chcieli jednak wpisać do rubryki dwóch matek, a jedynie – jedną i nieznanego ojca. Sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że taka transkrypcja jest dopuszczalna. Na tej podstawie urząd stanu cywilnego przepisał brytyjski akt, wpisując dwie matki.

Wyrok nie jest nieprawomocny. Prokurator skarżył decyzję urzędu stanu cywilnego. Argumentuje, że jest to niezgodne z polskim porządkiem prawnym. W polskiej konstytucji i prawie rodzinnym dziecko musi mieć ojca i matkę, a małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

To bardzo nietypowa sprawa, gdyż jest problem konstytucyjny i kwestia ochrony praw dziecka – podkreślają eksperci od prawa. Bez dokumentów dziecko nie mogłoby uzyskać numeru PESEL, z kolei bez numeru PESEL pojawiłyby się trudności w zapisaniu dziecka do przedszkola i szkoły, czy trudności w uzyskaniu opieki zdrowotnej, uczestniczeniu w życiu politycznym i głosowaniu w wyborach.

Źródło: tvn24.pl

Reklama / Advertisement

Comments are closed.