PiS ma rozmach! Rosyjskie standardy w polskim Sądzie Najwyższym

Sąd / PAP
Sąd / PAP

W „Dzienniku Ustaw” opublikowane zostały zmiany dotyczące Regulaminu Sądu Najwyższego. W myśl tej nowelizacji, liczba etatów sędziowskich wzrośnie ze 120 do 125, co umożliwi objęcie stanowisk osobom rekomendowanym jeszcze przez poprzedni skład Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz polski Sąd Najwyższy będzie jednym z największych na świecie.

Jeszcze do niedawna liczba sędziów Sądu Najwyższego nie przekraczała 100. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył liczbę etatów do 120, po czym prezydent Andrzej Duda zaproponował powiększenie o kolejne 5 stanowisk.

Dzięki temu możliwe stanie się rozwiązanie sprawy grupy sędziów, rekomendowanych do Sądu Najwyższego jeszcze przez poprzedni skład KRS. Jest ich właśnie pięcioro i czekają na ślubowanie od jesieni 2017 i zimy 2018 roku.

Poprzez te zmiany polski Sąd Najwyższy stanie się jednym z największych na świecie. Dla przykładu, w Rosji Sąd Najwyższy składa się ze 115 sędziów, w Rumunii – 101, we Francji i Bułgarii – 85, w Słowacji 84, na Węgrzech – 83, w Czechach – 67, Austrii – 60.

Z kolei w krajach anglosaskiej kultury prawnej liczba stanowisk jest nieporównywalnie mniejsza. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest po 9 sędziów, w Australii 7, zaś w Nowej Zelandii tylko 5.

Źródło: rmf24.pl