Rumunia i Węgry wyprzedzają Polskę. Bo obniżyli podatki

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. flickr.com

Kondycja polskiej gospodarki nie jest obecnie najgorsza, korzystamy z koniunktury. Jednak Rumunia i Węgry notują jeszcze lepsze wyniki.

W zestawieniu rok do roku polski PKB urósł o 4,7%. Według Eurostatu w pierwszych 6 miesiącach 2019 r. lepsze wyniki osiągnęły jedynie Rumunia i Węgry.

Z kolei biorąc pod uwagę wyniki jedynie z pierwszego kwartału 2019 r. względem ostatniego 2018 r., Polska zajmuje drugie miejsce razem z Węgrami (1,5%). Pierwsza w tym ujęciu jest Chorwacja.

Jakkolwiek by patrzeć na te dane ekonomiści przyznają, że region Europy Środkowo-Wschodniej jest dziś oazą wzrostu gospodarczego.

Natomiast najgorsze wyniki w gospodarce odnotowano we Włoszech i w Niemczech. W pewnej mierze są to na pewno dalsze skutki kryzysu ekonomiczne sprzed lat, który szczególnie dotknął państwa południa Europy.

Od 2015 roku Rumunia zlikwidowała ponad 100 różnych podatków i opłat. Obniżyli PIT z 16% do 10%. Obniżyli podstawową stawkę VAT z 24% do 20%, a VAT na żywność do 9%. 8-krotnie podwyższyli kwotę wolną od podatku, która wynosi teraz ok. 23 tysiące złotych.

Węgrzy także obniżyli podatki. Podatek dochodowy mają liniowy na poziomie 15 proc. i jest jednym z najniższych w Europie.

Źródło: money.pl

14 KOMENTARZE

  • Gospodarka w strefie Euro zdycha. Gospodarki tych państw, które mają waluty narodowe, mają się dobrze.

   • Najlepiej mają się gospodarki tych państw w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze. Trzeba dorzucić węgle!

  • Polska w Rankingu Wolności Gospodarczej wegetuje na 46 miejscu i dalej spada.

   Hong Kong – pierwsze miejsce w Rankingu Wolności Gospodarczej, PKB 61 tys USD na mieszkańca.
   Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 14 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 17,9% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 3,4% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

   heritage.org/index/country/hongkong

   • Bzdura – nie są. Niektóre przypowieści Zbawiciela, gdyby je odnieść jedynie do spraw ziemskich, są wręcz szokująco „wolnorynkowe”.

   • Socjalizm jest sprzeczny z Chrześcijaninem z powodu 10 przykazań których tak usilnie nienawidzi wszelkie lewactwo.

    • Nauk Jezusa nie da się pogodzić z wolnorynkowym fundamentalizmem:

     «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Jezus zaś powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, powiadam wam: bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego».

     ‚Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie.’

     ‚Biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.’

     ‚Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
     (…) Nikt nie może dwóm panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.’

     „Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: »Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów«. I rzekł: »Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę wszystko zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj«”. Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?”. Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.’

 1. czy posłowie KonfedeRACJI mogliby zasypać pytaniami rząd PiS, Ministerstwo Finansów, i te różne komitety ekonomiczne – jakie jest ich uzasadnienie, że podobne jak w Rumunii rozwiązani nie są wprowadzane przez nich w Polsce ? Zwłaszcza kwestia 8-krotnego podwyższenia kwoty wolnej od podatku, która tam wynosi teraz równowartość ok. 23 tys. złotych.

   • No pewno. Najlepiej przelewać z pustego w próżne we własnym grajdołku. Tak już 30 lat.

Comments are closed.