Kryzys w Mołdawii. Mają dwóch premierów i dwóch prezydentów. Polska i cztery inne europejskie kraje wydają oświadczenie

Igor Dodoni, prezydent Mołdawii. Źródło Instagram
Igor Dodoni, prezydent Mołdawii. Źródło Instagram
REKLAMA

Wobec kryzysu konstytucyjnego w Republice Mołdawii, pięć europejskich państw, w tym Polska, wydały wspólne oświadczenie w sprawie wydarzeń, które dzieją się na wschodzie Europy.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny Mołdawii zwolnił prezydenta Igora Dodona z pełnionych obowiązków i mianował tymczasowo na jego miejsce b. premiera Pavela Filipa. Ten z kolei natychmiast podpisał dekrety o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych na 6 września.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uzasadnia zdjęcie z urzędu prezydenta Dodona tym, że nie wykonał on jego wyroku, który nakazywał rozwiązanie parlamentu. Ta decyzja TK zapadła w piątek, a dwa dni później już Dodona „zwolniono z obowiązku”.

W rzeczywistości w tle tego „zamachu stanu” jest zawiązanie nowej koalicji, która chciała stworzyć przejąć władzę, tworząc nowy rząd. W sobotę 8 czerwca doszło do porozumienia prorosyjskiej Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM), z którą prezydent Dodon jest powiązany i proeuropejskiego, antyrządowego Bloku Teraz (Acum).

W ten sposób odsunięto od władzy Demokratyczną Partię Mołdawii (PDM) i dotychczasowego premiera Pavela Filipa. Trybunał „awansował” go więc na… prezydenta, a ten od razu rozpisał nowe wybory.

Teraz padają wzajemne oskarżenia o zdradę i „pucz”. Dodon decyzji TK nie uznał i Mołdawia ma teraz teoretycznie 2 prezydentów i 2 premierów.

Polska jako jeden z pierwszych krajów zareagował na wydarzenia, wydając oficjalne oświadczenie. Pod dokumentem podpisały się oprócz tego Francja, Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania.

„Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Polska i Szwecja z dużą uwagą przyglądają się niedawnym wydarzeniom w Republice Mołdawii. W następstwie wyborów parlamentarnych, utworzona w sposób demokratyczny większość parlamentarna podjęła istotne decyzje, w tym dotyczące powołania rządu.

Wobec trwającego kryzysu konstytucyjnego, postrzegamy i wspieramy parlament Republiki Mołdawii jako reprezentację narodu mołdawskiego i najlepsze miejsce do prowadzenia debaty w zakresie wszystkich – w tym wzbudzających kontrowersje – kwestii politycznych.

Wzywamy do zachowania spokoju i umiarkowania. Na wszystkich stronach ciąży odpowiedzialność za rozwiązanie obecnego kryzysu konstytucyjnego w sposób pokojowy” – pod takim apelem podpisała się Polska oraz cztery wspomniane wcześniej kraje.

Źródło: gov.pl/nczas.com

REKLAMA