Strzały na ulicach Malmoe! Panika po domniemanej próbie zamachu bombowego. Sprawca raniony przez policję [WIDEO]

Policja na Dworcu Centralnym w Malmoe po unieszkodliwieniu domniemanego zamachowca. Zdjęcia: EPA/JOHAN NILSSON SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.
Policja na Dworcu Centralnym w Malmoe po unieszkodliwieniu domniemanego zamachowca. Zdjęcie: EPA/JOHAN NILSSON SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.

Szwedzcy policjanci postrzelili w poniedziałek na głównym dworcu kolejowym w Malmoe, na południu kraju, mężczyznę, który uderzał torbą o ziemię i groził, że ma przy sobie bombę. Podejrzany trafił do szpitala; dworzec ewakuowano – poinformowała policja.

Poza mężczyzną postrzelonym przez policjantów nie ma innych rannych.

Funkcjonariusze zjawili się na dworcu wezwani z powodu stwarzającego zagrożenie zachowania mężczyzny. Jak mówił agencji AP jeden ze świadków, początkowo sądził on, że około 30-letni mężczyzna, który uderzał torbą o ziemię, jest niezrównoważony psychicznie, a dopiero później zrozumiał wykrzykiwane przez podejrzanego ostrzeżenia, że ma przy sobie bombę.

Na miejsce przybyli policjanci, którzy otworzyli ogień w kierunku do mężczyzny. Został on zabrany do szpitala, a jego stan na razie jest nieznany.

Rzeczniczka policji Evelina Olsson poinformowała, że na dworcu pracują saperzy. Z kolei inny przedstawiciel policji Calle Persson mówił, że „na razie nie wiadomo, kim jest ta osoba” i trwają prace, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

– Badamy, czy był to pojedynczy przypadek, jakie zamiary mógł mieć ten mężczyzna i czy działał sam – dodał Persson, podkreślając, że na razie nie można określić, czy zdarzenie było związane z terroryzmem.

Policja w Malmoe poinformowała, że zwiększa obecność funkcjonariuszy w miejscach publicznych. „Tak pozostanie, dopóki policja nie będzie wiedziała więcej na temat incydentu na dworcu głównym” – podano w oświadczeniu.

Regionalni oraz krajowi przewoźnicy kolejowi podali, że z powodu strzelaniny ruch pociągów przez stację został wstrzymany.