Jak przetrwać upał? 10 dobrych rad

Termometr, upał, pogoda. Foto: Pixabay.com
Termometr, upał, pogoda. Foto: Pixabay.com
REKLAMA

Obecny upał będzie trwał w naszym kraju aż do niedzieli 16 czerwca. Wtedy dopiero ma nadejść ochłodzenie. Przypominamy parę podstawowych praw, których zastosowanie powinno ułatwić nam życie podczas tego trudnego dla wielu czasu.

Należy pamiętać, że przy temperaturze w cieniu 30 stopni, o wiele szybciej się męczymy niż przy temperaturze 25 stopni. Nie jest też prawdą, że największy upał jest w południe. Najwyższe temperatury w ciągu doby są między godziną 15:00 a 18:00.

REKLAMA

W południe mamy największe promieniowanie słoneczne, a więc największe dawki niebezpiecznych promieni ultrafioletowych docierają do naszej skóry.

Co należy robić:

1. Ograniczać przebywanie w pełnym słońcu do minimum między godziną 10:00 a 18:00. Zwłaszcza dotyczy to osób starszych, dzieci i wszystkich cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia.

2. Ubierać się przewiewnie, w odzież bawełnianą (ogranicza ryzyko przegrzania organizmu), w jasne kolory, przede wszystkim na biało. Zupełnie unikać koloru czarnego i ciemnoniebieskiego, gdyż pochłaniają one kilkukrotnie więcej ciepła niż ubrania w kolorze jasnym.

3. Ograniczyć uprawianie ciężkich sportów. Bieganie i jazda na rowerze raczej tylko rano lub wieczorem i tylko na terenach zacienionych, np. w parkach lub lasach.

4. Używać – okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapkę lub chustce (parasol chroniący przez słońcem ).

5. Gdy temperatura przekracza 30 stopni, bezwzględnie powinniśmy unikać przebywania na plaży i kąpania się w morzu lub jeziorze, gdy skóra jest rozgrzana, np. zaraz po opalaniu się. Grozi to szokiem termicznym, który może się skończyć skurczem mięśni, paraliżem i utonięciem.

6. Pić wodę niegazowaną, co najmniej 2 litry na dobę. Przy ciężkiej pracy fizycznej nawet do 3-5 litrów na dobę.

7. Unikać napojów z kofeiną, alkoholu, a zwłaszcza dużych ilości cukru. Zarówno kawa, jak i piwo czy wino, w upalne dni powinny być wykluczone. Tego typu napoje powodują odwodnienie organizmu.

8. Absolutnie nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, nawet na kilka minut. Samochód w pełnym słońcu może się nagrzać nawet do ponad 50 stopni, co grozi przegrzaniem organizmu i niemal natychmiastową śmiercią.

9. Mieszkanie należy wietrzyć, ale najlepiej z rana lub po zachodzie słońca. W ciągu dnia żaluzje lub zasłony powinni być zaciągnięte, zwłaszcza po nasłonecznionej stronie mieszkania, a my powinniśmy przenieść się na stronę północną, gdzie jest najchłodniej. Należy korzystać z klimatyzatorów i wentylatorów z umiarem. W przypadku klimatyzacji optymalna temperatura powietrza powinna wynieść nie mniej niż 23 stopnie, ponieważ poniżej tej wartości możemy ulec przeziębieniu. Komfort termiczny to 24 stopnie w cieniu przy 50-procentowej wilgotności powietrza. Wentylator nie należy kierować bezpośrednio w swoją stronę.

10. Należy spożywać lekkostrawne posiłki. Wskazane jest jedzenie owoców i warzyw, które są bogate w wodę, składniki mineralne i witaminy, jak np. winogrona czy arbuzy. Idealnym pomysłem jest też chłodnik. Unikajmy natomiast tłustych potraw, które są smażone i wysokokaloryczne. Fast food podczas upałów to zły pomysł. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć nie później niż o godzinie 18:00. W przeciwnym razie możemy mieć problemy ze spokojnym snem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

REKLAMA