Co oni szykują? Chiński lotniskowiec przepłynął pomiędzy należącymi do Japonii wyspami [FOTO]

chiński lotniskowiec Liaoning (16) Wikipedia CC 3.0
chiński lotniskowiec Liaoning (16) Wikipedia CC 3.0

Chiński lotniskowiec „Liaoning” (16) wraz z grupą towarzyszących mu okrętów przepłynął przez między należącymi do Japonii wyspami Okinawa i Miyako. Chińskie okręty mają teraz ćwiczyć na Pacyfiku.

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Miyako we wtorek. CNS „Liaoning” (16) pokonał ją wraz z zespołem okrętów składającym się z 2 niszczycieli Type 051C SHIJIAZHUANG (116) i Type 052D XINING (117) oraz 2 fregat Type 054C DAQING (576) i RIZHAO (598). Towarzyszył im okręt zaopatrzeniowy HULUNHU (965). To pierwsza taka operacja od grudnia 2016 roku.

Po przejściu liczącej około 250 km szerokości Cieśniny Miyako, chiński lotniskowiec skierował się na zachodni Pacyfik.

Przejście przez wody Cieśniny Miyako było monitorowane przez japońskie okręty i samoloty. Japończycy domagają się od Chin każdorazowej notyfikacji takich operacji ale Chiny od lat to ignorują. Chińskie okręty nie naruszyły japońskich wód terytorialnych.

Zespół uderzeniowy lotniskowca CNS „Liaoning” (16) prawdopodobnie opłynie Tajwan i skieruje się na Morze Południowochińskie po czym wróci do macierzystego portu przez Cieśninę Tajwańską.

Ćwiczenia chińskiego lotniskowca budzą z pewnością niepokój na Tajwanie. W przypadku operacji desantowej na uznawaną za zbuntowaną prowincję wyspę będzie on operował właśnie na zachodnim Pacyfiku, odcinając drogę amerykańskim siłom z Guam.

Chiny będą próbowały także zablokować Cieśninę Miyako po to, by uniemożliwić wsparcie z amerykańskiej bazy na Okinawie oraz Japonii.