Najważniejszy sprawdzian dla Wojska Polskiego w tym roku. Rozpoczynają się ćwiczenia DRAGON-19

Czołgi Leopard 2A4 na poligonie w Drawsku Pomorskim fot. MON por. Krzysztof Gonera
Czołgi Leopard 2A4 na poligonie w Drawsku Pomorskim fot. MON por. Krzysztof Gonera

Dziś rozpoczynają się manewry DRAGON-19. Będą to największe ćwiczenia Wojska Polskiego w tym roku. Kierowcy muszą liczyć się ze zwiększonym ruchem wojskowych pojazdów.

Uroczyste rozpoczęcie manewrów DRAGON-19 odbyło się dziś na poligonie w Drawsku Pomorskim. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 18 tysięcy żołnierzy (15 tysięcy z Polski, 3 tysiące z innych państw) i 2,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego. Zakończenie manewrów planowane jest na 25 czerwca.

Ćwiczenie odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni. Prowadzone będzie głównie w oparciu o infrastrukturę szkoleniową – CSWL Drawsko, OSPWL Żagań i OSPWL Orzysz.

Pozostałe epizody i zadania realizowane będą również w rejonie Dęblina, przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich MW w rejonie Bałtyku. Ponadto w ćwiczeniu planowane jest również przebazowanie samolotów F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko Laage (Niemcy).

Głównym ćwiczącym jest 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Do realizacji zadań dywizja dysponuje dwoma brygadami pancernymi: 10 Brygadą Kawalerii Pancernej oraz 34 Brygadą Kawalerii Pancernej.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem DRAGON-19 jest największym ćwiczeniem organizowanym przez Polskę w 2019 roku i jednym z kluczowych wydarzeń szkoleniowych w bieżącym roku na wschodniej flance NATO.

Manewry te są jednymi z najważniejszych elementów budowania potencjału odstraszania oraz obrony w ujęciu krajowym i sojuszniczym. Ich celem jest utrzymanie kompatybilności operacyjnej sił zbrojnych państw członkowskich i partnerskich NATO na rok 2019.

DRAGON jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia na arenie światowej.

W czasie ćwiczenia zostanie przeprowadzona certyfikacja Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force) wchodzących w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Główną jednostką VJTF-20 jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, natomiast 4 pułk chemiczny stanowi zasadniczy wkład Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR. Polska po raz pierwszy pełnić będzie rolę państwa ramowego komponentu lądowego VJTF. W ćwiczeniu uczestniczyć będą elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, czyli natowskiej grupy bojowej stacjonującej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP – ang. enhanced Forward Presence).

W związku z manewrami DRAGON-19 można się spodziewać zwiększonego ruchu pojazdów wojskowych w rejonach gdzie przeprowadzane będą poszczególne ćwiczenia.

Źródło: Centrum Prasowo Informacyjne ćwiczenia DRAGON-19