Złe wieści dla konsumentów. Żywność ciągle drożeje. Najszybciej mąka i pieczywo

Chleb, pieczywo. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Chleb, pieczywo. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay

Konfederacja Lewiatan przewiduje, że pieczywo i mąka będą dalej drożeć. W stosunku do ubiegłego roku, oba produkty zdrożały prawie 10 procent. Drożeją też inne produkty żywnościowe

Największy wpływ na zmiany inflacji w maju miał wzrost cen warzyw, mięsa oraz paliw – oceniła w komentarzu do piątkowych danych GUS dot. inflacji Sonia Bucholtz z Konfederacji Lewiatan. Dodała, że wyraźnie wzrosły też ceny pieczywa i mąki, które będą nadal drożeć.

Dodała, że największa kategoria w koszyku – żywność i napoje bezalkoholowe – odnotowała dynamikę 5 proc. rok do roku i 1,4 proc. w ujęciu miesięcznym. „Wyraźne wzrosty cen stały się udziałem pieczywa (9,8 proc. rdr, 0,3 proc. mdm) oraz mąki (odpowiednio 9 proc. rdr i 1,5 proc. mdm). Należy oczekiwać, że te produkty będą dalej drożeć” – wskazała.

Podkreśliła, że sprawdziły się prognozy Lewiatana sygnalizujące wzrost cen mięs (6,2 proc. rdr, 1,9 proc. mdm), za które, jak wskazała, odpowiada przede wszystkim wieprzowina (12,1 proc. rdr i 4,1 proc. mdm), a w ślad za nią wędliny (5,0 proc. rdr i 1,7 proc. mdm).

„W perspektywie miesiąca silny wzrost cen dotknął ryby (1,7 proc. mdm), które prawdopodobnie należy przypisywać po części skutkom przeławiania, po części – rosnącemu popytowi krzyżowemu (zdrowsza alternatywa wieprzowiny)” – zaznaczyła. Dodała, że na tym tle relatywnie stabilne pozostały produkty mleczne – 0,2 proc. rdr; 0,5 proc. mdm.

Buchholtz wskazała, że doniesienia prasowe o wzroście cen warzyw i owoców tylko częściowo znalazły odzwierciedlenie w danych GUS. „Wzrost cen warzyw jest w istocie bardzo widoczny (22,6 proc. rdr i 4,2 proc. mdm), ale już niekoniecznie w przypadku owoców (spadek o 8 proc. rdr i wzrost 1,8 mdm)” – wskazała. (PAP)