Szok! Liczba głowic nuklearnych na świecie spada. Zobacz które kraje są za to odpowiedzialne

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay

Coroczny raport The Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) wskazuje, że w 2018 roku zmniejszyła się liczba głowic nuklearnych. Odpowiadają za to dwa kraje: Rosja i USA.

Mimo, że wiele krajów modernizuje swoje arsenały jądrowe liczba głowic będąca w ich posiadaniu zmniejszyła się o 600 sztuk. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu SIPRI Yearbook 2019.

Na początku 2019 roku światowe arsenały zawierały 13,865 głowic jądrowych. Rok wcześniej ich liczba wynosiła 14,465.

Według szwedzkiego instytutu broń nuklearną posiada obecnie 9 krajów: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna.

Za redukcję liczby głowic odpowiadają dwa kraje: Rosja, która zmniejszyła liczbę głowic o 350 sztuk i USA, które pozbyły się 265 głowic. Mimo tej redukcji w ich dyspozycji pozostaje 90% światowego arsenału nuklearnego.

Jest to wynik obowiązywania traktatu New START z 2010 roku. Oba kraje ogłosiły, że osiągnęły już wymaganą traktatem liczbę głowic.

Według raportu SIPRI Yearbook 2019 liczba głowic wzrosła w takich krajach jak Wielka Brytania, Chiny, Pakistan, Izrael i Korea Północna. Francja i Indie nie zmieniły stanu posiadania.

Liczba głowic nuklearnych posiadanych przez poszczególne państwa fot. SIPRI Yearbook 2019

Pierwsza kolumna podaję liczbę głowic umieszczonych na rakietach balistycznych, pociskach manewrujących czy występujących w postaci bomb grawitacyjnych, które są gotowe do natychmiastowego użycia.

Druga opisuje pozostałe głowice znajdujące się w magazynach bądź oczekujące na utylizację.

SIPRI to instytut założony w 1966 roku przez szwedzki parlament dla uczczenia 150. rocznicy nieprzerwanego pokoju w Szwecji.

Jego celem są badania naukowe nad kwestiami konfliktu i współpracy, by pomóc w zrozumieniu warunków potrzebnych dla pokojowego rozwiązania światowych konfliktów.

SIPRI udostępnia informacje o rozwoju broni, wydatkach na zbrojenia w poszczególnych krajach, produkcji i sprzedaży broni przez różne kraje, o jej kontroli i rozbrojeniach, a także o konfliktach, zapobieganiu im i bezpieczeństwie regionalnym.

Można się spodziewać, że w kolejnych latach liczba głowic nuklearnych będzie rosnąć. Wynika to z planów USA posiadania większej ilości taktycznych ładunków jądrowych i wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (INF)

Źródło: The Stockholm International Peace Research Institute/nczas