Człowiek PiS w radzie nadzorczej… Agory. Czy „Gazeta Wyborcza” się zmieni?

Adam Michnik. Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński
Adam Michnik. Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Agora, wydawcy Gazety Wyborczej, wybrało nowy skład rady nadzorczej. Jedyną zmianą wśród sześciu członków było zastąpienie Andrzeja Dobosza przez Tomasza Karusewicza. 

Trzyletnia kadencja rady nadzorczej wygaśnie z dniem odbycia walnego zgromadzenia spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2021 rok.

W zmianie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Tomasz Karusewicz uważany jest za zaufanego człowieka Joachima Brudzińskiego, wiceprezesa PiS.

Karusewicz w swoim życiorysie nie wymienia przynależności partyjnej. W 2002 roku pełnił jednak funkcję skarbnika zachodniopomorskiego PiS, zaś w 2016 był pełnomocnikiem partii w wyborach samorządowych.

Tomasz Karusewicz uchodzi za człowieka europosła Joachima Brudzińskiego, byłego ministra SWiA, szefa regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim i wiceprezesa ugrupowania.

Kandydaturę Karusewicza poparło ponad 94 proc. akcjonariuszy, a samego kandydata rekomendowało PZU, reprezentujące PZU OFE Złota Jesień, kontrolujące 17,5 proc. kapitału Agory.

Eksperci komentują, że nowa sytuacja nie przełoży się na przyrost reklam spółek skarbu państwa w Agorze, ani też na zmianę linii programowej gazety.

Źródło: PAP / businessinsider.com.pl