Nowy Jedwabny Szlak zaczął działać. Na polskiej granicy zatrzymano gigantyczny przemyt z Chin

Nowy Jedwabny Szlak, Belt and Road Initiative (BRI)
Nowy Jedwabny Szlak, Belt and Road Initiative (BRI)

Nowy Jedwabny Szlak jest przedstawiany jako ogromna szansa na rozwój gospodarczy. Ostatnio jednak okazało się, że jest to również nie lada wyzwanie. Przekonali się o tym lubelscy policjanci, którzy zatrzymali pociąg towarowy jadący z Chin.

Lubelscy policjanci dostali wiadomość, że w jadącym z Chin pociągu może znajdować się nielegalny towar. Przekierowali więc skład na terminal w Małaszewiczach.

Jak się okazało, w jednym z wagonów pociągu znajdował się nielegalny ładunek – papierosy bez znaków akcyzowych. Było to 148 tys. paczek, których szacunkowa wartość to około 2 miliony złotych.

– To jeden z dwóch największych przechwyconych przez nas przemytów w tym roku – powiedziała nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zajęli w tym roku już około 1,4 mln paczek papierosów. Jak poinformowali, tak wielkie próby przemytu zdarzają się coraz rzadziej, gdyż na każdym przejściu granicznym znajdują się specjalne skanery, które prześwietlają zawartość wagonów i ciężarówek.

Źródło: PAP