Powiew chłodu w gorące dni. Zobacz największy rosyjski lodołamacz w akcji [VIDEO]

Rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym
Rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym " Jamał" fto. You Tube @Timelab Pro

Wyjątkowo upalny czerwiec sprawił, że chętnie rozglądamy się za czymś zimnym. Czasami od samego patrzenia może zrobić się chłodniej. Zobacz jak największy rosyjski lodołamacz przebija się przez lody Arktyki.

Film przedstawia największy rosyjski atomowy lodołamacz, „Jamał”. Zdjęcia wykonano między innymi z wykorzystaniem drona.

„Jamał” to jeden z trzech lodołamaczy typu Arktika, który pozostaje w eksploatacji. Jednostka jest często wykorzystywana do prowadzenia ekspedycji naukowych oraz rejsów pasażerskich.

Dziób jednostki zdobi charakterystyczna szczęka rekina która została namalowana w 1994 roku. Jest to o tyle mylące, że ze względu na konieczność wykorzystywania chłodnej wody w cyklu chłodzenia reaktorów „Jamał” nie zagości nigdy na tropikalnych wodach gdzie żyją te drapieżniki.

Rosja, a konkretnie firma „Atomfłot”, dysponuje największą flotą lodołamaczy napędzanych siłowniami atomowymi. W maju tego roku do służby wszedł kolejny lodołamacz typu Arktika o nazwie „Ural”.

Posiadanie lodołamaczy dysponujących możliwością kruszenia pokrywy lodowej do 2,5 metra jest kluczowe dla możliwości utrzymania żeglugi na trasie biegnącej wzdłuż północnych wybrzeży Rosji.

Trasa ta ma strategiczne znaczenia bowiem skraca znacznie czas w jakim towary mogą być transportowane z Azji do Europy.

Arktyka jest także obszarem bogatym w surowce naturalne. Ich eksploatacja nie będzie możliwa bez wsparcia ze strony lodołamaczy.