Rekordowa waloryzacja kapitałów emerytalnych w ZUS! „Wielu mogło zyskać nawet ponad 100 tysięcy złotych”

ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/pixabay
ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP/pixabay

9,5 proc. w ciągu roku – o taki właśnie odsetek wzrósł kapitał emerytalny przyszłych świadczeniobiorców, którzy gromadzą składki w ZUS-ie. Kapitał ten przekłada się z kolei na wysokość emerytury w przyszłości.

ZUS jak co roku rozsyła Polakom listy z informacją, jakie składki i kapitał emerytalny zgromadzili na swoim koncie oraz jakiej emerytury mogą się w przyszłości spodziewać. Wielu przyszłych świadczeniobiorców będzie zaskoczonych – tym razem pozytywnie. Wszystko dzięki czerwcowej waloryzacji składek, które Polacy wpłacają do ZUS-u.

W tym roku wyniosła ona rekordowe 9,2 proc. To najwyższy wskaźnik od 11 lat! Wszyscy, którzy dokonują wpłat do ZUS-u wzbogacili się łącznie o ponad 200 mld zł.

Waloryzacja 109,2 proc. daje nam wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy złotych – podkreśliła w specjalnym komunikacie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Taka waloryzacja powinna skłaniać ludzi do opóźnienia momentu przejścia na garnuszek ZUS. Jeśli wybierzemy emeryturę, nasze świadczenie nie będzie już tak korzystnie waloryzowane. Przypomnijmy, że w tym roku emerytury wzrosły tylko o 2,86 procent – stwierdził w rozmowie z „Super Expressem” Jeremi Mordasewicz, ekspert ds. ZUS.

Przykładowo, mężczyzna urodzony w 1959 roku, który na swoim koncie emerytalnym uzbierał dotychczas 1,25 mln zł, powiększy swój stan posiadania o 108 tys. zł. Z kolei osoba urodzona w 1960 roku, po waloryzacji składek ma na koncie ZUS o 103 tys. zł więcej niż w maju.

Źródło: se.pl