Tajemnicza śmierć ukraińskiego deputowanego i eksperta od walki informacyjnej z Rosją. Zastrzelił się podczas czyszczenia broni

Dmytro Tymczuk. Foto: wikimedia
Dmytro Tymczuk. Foto: wikimedia

Podpułkownik Dmytro Tymczuk, deputowany do ukraińskiego parlamentu, ekspert zajmujący się walką z rosyjską dezinformacją, zastrzelił się z własnej broni, podczas jej czyszczenia.

Tymczuk był szefem portalu InfoResist, który specjalizował się w informacyjnej walce z Rosją. Dziś znaleziono go martwego w swoim domu.

Jak napisał na swoim profilu Facebooka deputowany Anton Heraszczenko, ukraiński polityk miał zastrzelić się podczas czyszczenia pistoletu, który otrzymał od państwa jako nagrodę za zasługi.

Heraszczenko o tym rzekomym nieszczęśliwym wypadku dowiedział się od żony tragicznie zmarłego podpułkownika. Tymczuk miał się postrzelić podczas czyszczenia broni, z pistoletu, który otrzymał od państwa w nagrodę za zasługi wojenne. Sprawę tego wypadku bada specjalna grupa śledczych.

Tymczuk był byłym wojskowym, który w 2014 r. założył bloga Opór Informacyjny (InfoResist.org). Jego blog specjalizował się w dostarczaniu informacji na temat wojny hybrydowej oraz propagandy, jaką Rosja prowadziła przeciw Ukrainie.

Tymczuk stał się osobą bardzo medialną dzięki temu blogowi, który obserwowało setki tysięcy ludzi na Ukrainie. Popularność dała mu miejsce w ukraińskim parlamencie w wyborach w 2014 roku z ramienia partii Front Ludowy.

Ppłk. Tymczuk zawdzięczał swoją popularność również dzięki temu, że nie ukrywał błędów strony ukraińskiej w toczącej się wojnie w Donbasie.

Źródło: Kresy.pl, Biełsat