Czyj jest Szczecin? Radny PO uważa, że niemiecki. Tymczasem to historyczna siedziba dawnych Słowian [VIDEO]

By StasiÓ Stachów, CC BY 3.0, Wikipedia
Szczecin - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: Wikimedia/By StasiÓ Stachów, CC BY 3.0, Wikipedia
REKLAMA

„Honorujemy Niemców, bo Szczecin ma dłuższą historię jako miasto niemieckie, niż polskie.” – powiedział wiceprzewodniczący rady miasta Szczecina z ramienia PO. Pan radny jest chyba poważnie na bakier z historią lub matematyką…

Braki z historii czy z matematyki? Edukujemy radnego

REKLAMA

Użytkownicy Twittera szybko podchwycili temat i zaczęli edukować niedouczonego radnego. Pytanie czy wiceprzewodniczący ma problem z historią czy też z matematyką?

„Jeżeli osadę zakładają Słowianie i żyją tam 700 lat i potem Germanie 600, Szwedzi 100 i wraca znowu pod panowanie Słowian, co trwa już 74 lata, to Szczecin jaki jest bardziej?”

– napisał na Twitterze jeden z obserwujących radnego użytkowników.

Wynik jest jednoznaczny – Szczecin w rękach Słowian jest prawie 200 lat dłużej niż w rękach niemieckich. Nie wiadomo więc jakim cudem miałby być miastem bardziej niemieckim niż polskim.

Głoszenie takich tez, przez wzgląd na przygraniczne położenie miasta, jest na pewno kontrowersyjne i sprzeczne z polską racją stanu.

Jak to Słowianie Szczecin stawiali

Szczecin został założony w VII w. po Chrystusie, przez Wkrzanów czyli pomorskie plemię Słowian spokrewnione z Wolinianami, Kaszubami, Czrezpienianami i Chyżanami. Pierwotna nazwa miasta brzmiała „Sadżin” (tak przynajmniej zapisał ją żydowski podróżnik Ibrahim ibn Jakub).
Innymi miastami, które założyli Wkrzanie były Przęcław (dziś Prenzlau w Niemczech), Pozdawilk (dziś niemiecki Pasewalk) i Wkryujście (Ueckermünde).

Do 1121 roku Szczecin był jednym z najważniejszych ośrodków niezbrukanej zachodem kultury słowiańskiej oraz główny ośrodkiem słowiańskich kultów pogańskich. W 1121 zdobył go Bolesław Krzywousty i przyniósł mieszkańcom miasta Chrzest.

Od tego momentu Szczecin był pod władaniem Polski, aż do chwili gdy został przejęty przez Księstwo Pomorskie. Książęta Pomorscy z dynastii Gryfitów również byli Słowianami. Książę Szczeciński Barnim I posługiwał się nawet pieczęcią na której wygrawerowany był napis:

„Sigillum Barnym ilustris ducis Slauorum et Cassubie” – co oznacza „pieczęć Barnima, księcia Słowian i Kaszubów”.

Najsłynniejszym z Gryfitów był Bogusław I, który również posługiwał się taką pieczęcią i mianem tym został również opisany w bulli papieża Grzegorza IX. Bogusław I zdążył zdobyć całą Skandynawię, następnie zostać piratem, a na koniec życia powrócić na Pomorze Zachodnie i dokonać żywota w okolicach Sośnicy. Nie miał nic wspólnego z Niemcami, a to szósty wiek istnienia miasta Szczecin.

Księstwo Pomorskie utrzymało się do XVII wieku i dopiero od XVI na tych ziemiach język niemiecki stał się głównym dominującym. Wcześniej większa część ludności używała języka pomorskiego, który jest ściśle spokrewniony z kaszubskim i takimi gwarami polskimi jak na przykład gwara kociewska.

Ziemie te były miejscem ciągłej walki o wpływy pomiędzy Duńczykami, Niemcami, a Polakami ale przez większą część historii Szczecin był ściśle związany z kulturą słowiańską. Pan radny popisał się więc brakiem wiedzy lub próbował zmanipulować fakty.

Źródło: Twitter wikipedia

REKLAMA