Historyczny wyrok. Adidas przegrał walkę o trzy paski

Słynne trzy paski Adidasa. Fot. Wikipedia CC 2.0 Autor: Patrik Ragnarsson
Słynne trzy paski Adidasa. Fot. Wikipedia CC 2.0 Autor: Patrik Ragnarsson

Adidas stracił prawo wyłączności na używanie trzech pasków na swoich sportowych w wyrobach. To szokujący wyrok sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu, który oznacza, że słynna firma nie będzie miała ochrony dla swoich słynnych trzech pasków jako znaku towarowego.

Sąd w Luksemburgu tym samym podtrzymał wcześniejszą decyzję Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej. Sąd Unii Europejskiej uznał, że Adidas nie dowiódł, że znak towarowy postacie z pasków kojarzy się z marką.

Stwierdzono, że „sporny znak nie jest wzorem, który składa się z szeregu regularnie powtarzających się elementów, ale zwykłym znakiem graficznym”.

To absurdalne zupełnie twierdzenie, ponieważ słynne paski od wielu dekad właśnie są znakiem firmowym Adidasa i kojarzą się z tą firmą na całym świecie, ale to nie jest pierwszy absurd, kojarzony z UE. Po prostu komuś zależało na tym, żeby zakończyć wyłączność Adidasa na ten znak.

W 2014 roku urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował trzy paski, jako znak towarowy dla odzieży, obuwia i nakryć głowy firmy Adidas.

Decyzji sprzeciwiła się jednak belgijska firma Shoe Branding Europe BVBA. Argumentowała, że znak Adidasa nie ma „charakteru odróżniającego”.

W 2016 r. EUIPO unieważniło rejestrację trzech pasków. Adidas odwołał się do sądu UE. W środę ostatecznie przegrał sprawę.

Źródło: Business Insider