Jak Polacy oceniają pracę rządu? Najnowszy SONDAŻ

Mateusz Morawiecki i Anna Zalewska. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki i Anna Zalewska. Foto: PAP

Obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości zyskuje zwolenników. Nic dziwnego, Polacy od lat popierają socjalizm. Poparcie dla rządzących jest najwyższe ze wszystkich dotychczasowych ekip na tym etapie kadencji – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez rządowy CBOS.

41 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego. Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia też samego premiera. „Żaden z wcześniejszych szefów rządu nie mógł liczyć pod koniec kadencji na zaufanie tak dużej części społeczeństwa” – informuje CBOS.

Pozytywnie o pracy premiera Morawieckiego wypowiada się 49 proc. badanych. 31 proc. ma przeciwne zdanie. Jedna piąta ankietowanych nie ma natomiast zdania.

„Zadowolenie z Morawieckiego jest bardzo stabilnym wskaźnikiem – jest to poparcie połowy społeczeństwa, nie tylko wśród głosujących. Ten wynik utrzymuje się od kilkunastu miesięcy” – wyjaśnia CBOS.

Notowania szefa rządu utrzymują się na podobnym poziomie od marca – 48-49 proc. poparcie przy 31-33 proc. niezadowolonych.

Z kolei poparcie dla całego rządu wyraziło 41 proc. badanych. Jedna czwarta spośród ankietowanych określiła się jako przeciwnicy rządu. Nieco poniżej 30 proc. ma stosunek obojętny.

Zdaniem CBOS, tak dobry wynik rządu jest rezultatem „konsekwentnie realizowanej polityki”. Jak dodaje sondażownia, „nie ma w przeszłości podobnych odniesień. Poparcie dla gabinetu Tuska i jego samego w 2011 roku było o kilka a nawet kilkanaście punktów niższe”.

Analitycy twierdzą, że wybory do Parlamentu Europejskiego oraz późniejsza rekonstrukcja rządu nie wpłynęły znacząco na jego społeczny odbiór. „Rejestrowane zmiany są niewielkie i korzystne dla Rady Ministrów” – dodają w komunikacie.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1115 osób metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca.

Źródło: wp.pl