Burze z gradem, wichury i trąby powietrzne. Niepokojąca prognoza pogody dla większości województw [FOTO]

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Aleksandra Osińska
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Aleksandra Osińska

Nasz kraj nawiedzają burze, wichry i gradobicia, a gdzieniegdzie pojawiają się także trąby powietrzne. Skutki gwałtownej aury dotkliwie odczuli m.in. mieszkańcy zalanej gminy Modliborzyce na Lubelszczyźnie. Także dzisiaj pogoda nie będzie oszczędzać – zwłaszcza Wielkopolski i Mazowsza.

Dzisiejsze burze będą bardzo niebezpieczne. Żółte alerty przed wyładowaniami zostały wydane dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, opolskiego i części łódzkiego.

Alerty pomarańczowe obowiązują natomiast we wschodnich rejonach województw łódzkiego i mazowieckiego oraz na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i Świętokrzyskiem.

Burzom towarzyszą ulewne deszcze z gradobiciem, a miejscami także niewielkie trąby powietrzne i leje kondensacyjne. Dziś takie zjawiska pojawiły się m.in. w Przasnyszu na Mazowszu, w Rzadkwinie k. Strzelna w kujawsko-pomorskim, czy w rejonie Annopola na Lubelszczyźnie oraz Damasławka w Wielkopolsce czy Działdowa w warmińsko-mazurskim.

[Stan na godz. 16:10] Dzisiaj nad naszym krajem przechodzą liczne burze, które przynoszą intensywne opady deszczu,…

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Piątek, 21 czerwca 2019

„Główna strefa burz (przybierających postać pojedynczych komórek burzowych łączących się w słabo zorganizowane burze wielokomórkowe) rozciąga się obecnie od Warmii i Mazur przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Górny Śląsk i Małopolskę” – poinformowali w piątek po południu Polscy Łowcy Burz. Jak dodają, obecnie wyładowania przemieszczają się głównie w kierunku wschodnim i północno-wschodnim.

Źródło: Facebook/Twitter