W Polsce umacnia się socjalistyczny duopol. PiS prawie 50 proc. poparcia, KE 30 proc. Trzecią siłą Wiosna Biedronia

Grzegorz Schetyna, Robert Biedroń, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Braun. / foto: PAP/LiveOn
Grzegorz Schetyna, Robert Biedroń, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Braun. / foto: PAP/LiveOn

Z najnowszego sondażu Estymator dla dorzeczy.pl wynika, że w Polsce umacnia się socjalistyczny duopol. PiS zbliża się do 50 proc. poparcia, a KE może liczyć na 30 proc. Trzecią siłą „katolickiego” kraju jest nadal Wiosna Roberta Biedronia.

Tylko trzy partie przekraczają próg wyborczy, a Zjednoczona Prawica cieszy się ponad dwa razy wyższym poparciem niż Platforma Obywatelska – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu dorzeczy.pl.

W sondażu nie pytano jednak o ilość głosów na Konfederację, lecz na poszczególne ugrupowania ją tworzące. Co ciekawe, znowu przedstawiona jest na niższym poziomie poparcia, niż Kukiz’15, choć w uniowyborach zyskała wynik wyższy od niego.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się jutro, zdecydowanym ich zwycięzcą byłby PiS. Głos na rządzących socjalistów zadeklarowało 47,9 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu – w przypadku samodzielnego startu – znalazłaby się PO z 22,7 proc. głosów. Podium zamknęłaby Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 7,3 proc.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego. Są to: SLD (4,5 proc.), PSL, (4,3 proc.), Kukiz’15 (3,5 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (2,7 proc.), Razem (1,8 proc.), KORWiN i Nowoczesna (po 1,6 proc.), Ruch Narodowy (1,3 proc.), Zieloni (0,4 proc.), Mniejszość Niemiecka (0,3 proc.) i Federacja dla Rzeczypospolitej (0,1 proc.).

PiS zająłby wówczas 272 mandaty w Sejmie. 160 przypadłoby PO, zaś Wiośnie – 27. Jeden mandat otrzymałaby też Mniejszość Niemiecka.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku uwzględnienia prawdopodobnych koalicji. PiS traci 1,2 proc., uzyskując 46,7 proc. głosów. KE – złożona z PO, Nowoczesnej, SLD i Zielonych – uzyskuje wówczas 30,1 proc. głosów. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z Lewicą Razem z 8,2 proc. głosów.

PSL – Koalicja Polska uzyskałaby 5,4 proc. głosów, Kukiz’15 i Bezpartyjni Samorządowcy 5,2 proc., natomiast Konfederacja 3,6 proc..

Przy takim rozkładzie głosów PiS mogłoby liczyć na 245 mandatów, koalicja PO, Nowoczesnej, SLD i Zielonych na 168, sojusz Wiosny i Razem na 25, PSL-Koalicja Polska dostałoby 13 mandatów, a Kukiz’15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 8 – informuje dorzeczy.pl.

Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

Źródło: dorzeczy.pl