W Polsce zacznie się prawdziwe PIEKŁO. Nadciąga fala upałów, która będzie zabijać [PROGNOZA POGODY]

Termometr i mapa nadchodzących upałów w Europie. / foto: pixabay/wxcharts.com
Termometr i mapa nadchodzących upałów w Europie. / foto: pixabay/wxcharts.com

W Polsce od dłuższego czasu mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie koniec, a w przyszłym tygodniu ma być naprawdę ciepło. Upały, które dotrą do Europy w przyszłym tygodniu mogą zebrać śmiertelne żniwo.

Ponad 200 milionów mieszkańców Europy będzie narażonych w przyszłym tygodniu na działanie skrajnie wysokich temperatur, które mogą nieść zagrożenie nawet dla życia. Możliwe, że temperatury przekraczać będą 40 stopni Celsjusza.

To jednak głównie w Europie środkowo-zachodniej, Niemczech czy Francji, ale temperatury rzędu 38-39 stopni Celsjusza prognozowane są także dla większości terenów Polski. Wysokie wskazania będziemy obserwować na termometrach od początku tygodnia, ale szczególnie ciepło ma być od czwartku.

Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy – poinformował Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather.

Oczywiście szczególnie niebezpiecznie będzie w dużych miastach, na przykład na „pięknie” wyasfaltowanych za dotacje z Unii Europejskiej placach, gdzie nie ma żadnej zieleni.

Wiele dni ekstremalnego upału w połączeniu z ciepłymi nocami nie pozwoli budynkom i domom bez klimatyzacji ochłodzić się. To stworzy niewygodne warunki do spania, zwiększając ryzyko chorób związanych z upałem – dodaje Tyler B. Rose.

Tak wysokie temperatury sprawiają, że pojawiają się porównania do sytuacji kryzysowej sprzed kilkunastu lat. Wówczas w wakacje 2003 roku wysokie temperatury, które utrzymywały się przez ponad tydzień, przyczyniły się do śmierci ponad 50 tysięcy osób w całej Europie.

Źródło: wp.pl